11 Soruda Gayrimenkul Değerleme Hakkında Her şey!

11 Soruda Gayrimenkul Değerleme Hakkında Her şey!

Gayrimenkulün değerini tahmin etmek neden önemlidir? Aşağıda sıralamaya çalıştık;

birevim kredisiz ev

Finansman, satış listesi,

Yatırım analizi,

Emlak sigortası,

Vergilendirme dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için gereklidir.

Ancak çoğu insan için, bir gayrimenkul parçasının talep veya satın alma fiyatını belirlemek, gayrimenkul değerlemesinin en yararlı uygulamasıdır.

Her mülk konum, lot büyüklüğü, kat planı ve olanaklar gibi benzersiz özelliklere sahip olduğundan gayrimenkule değer vermek zordur.

Belirli bir bölgedeki arz ve talep gibi genel emlak piyasası kavramları kesinlikle belirli bir mülkün aşırı değerine oynayacaktır.

Bununla birlikte, tek tek özellikler, adil bir değer belirlemek için çeşitli yöntemlerden birini kullanarak değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

 

1.Gayrimenkul değerlemesi nedir?

Bir gayrimenkul değerlemesi, bir gayrimenkulün gerçek değerini kesin bir tarihte verir. Her gayrimenkul değerlemesi, mülkün ve çevresinin derinlemesine incelenmesinden yanadır. Bu, gayrimenkul değerleme konusunda uzman bir ağ tarafından yürütülen yerinde bir atamadır. Teknik, gayrimenkul, ekonomik ve yasal parametrelerden oluşan bir koleksiyon, incelenen mülkün piyasa değerini şu anda yerel pazara göre objektif olarak değerlendirmenize olanak sağlar.

2.Neden gayrimenkul değerlemesi yapmalı?

Gayrimenkul değerlemesi hem bireyler hem de profesyoneller için (genellikle yasal veya mali makamlardan verilen) gönüllü veya gerekli veya zorunlu bir adımdır.

Gayrimenkul değerlemesi bir dizi durumda önemli bir adımdır.

3.Bireyler için gayrimenkul değerlemeleri aşağıdaki bağlamlarda gerçekleşir:

Satın alma / satış

Gayrimenkul yatırımı

Servet Vergisi

4.Profesyoneller için gayrimenkul değerlemeleri aşağıdaki bağlamlarda yürütülür:

Kredi alma

Finansman

Risk yönetimi

İpotek kaydı

Haciz (mahkeme dışında veya mahkemede)

Gayrimenkul değerlemesi kanıt kanıtı olarak kullanılabilir ve tüm özel veya kamu kuruluşlarından (Bankalar, Sigorta davacıları, mahkemeler, Kamu Hazinesi vb.) önce yasal değere sahiptir.

5.Gayrimenkul Uzmanının Rolü ve Bilgisi Nedir?

Gayrimenkul değerlemesinde bir uzmanın rolü, bir mülkün piyasa veya kira değerini bulmaktır. O tarafsız bir hakem ve emlak piyasasının yargıcı ve aynı zamanda bir teknisyen, bir hukukçu, bir ekonomist ve bir mülkün fiyatını aşırı veya değersizleştirmekle ilgilenmeyen bir finans uzmanıdır.

6.Bir uzman 4 ana yetenek ile karakterizedir:

Teknisyen

Bağımsız Nesnellik

Bilgilerin Anlaşılması

Tesis bünyesinde günlük pratik deneyim

7.Gayrimenkul değerleme lisansı nasıl alınır?

Sermaye piyasasına ait faaliyet alanlarından herhangi birinde görev alacak kişiler gayrimenkul değerleme lisansı almalıdır. Gayrimenkul değerleme lisansı başvurusu için en önemli şart, dört yıllık üniversite mezunu olmaktır. Hangi bölüm mezuniyeti olduğu önemli değildir.

 8.Nasıl Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı Olunur?

Gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı sınavı yılda iki kez düzenlenmektedir. Sınava girmeden önce kurslara başvuru yaparak kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde sınav konusunda destek alabilirsiniz.

9.Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavı nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak istiyorsanız giriş yaparak başarılı olmanız gereken bir sınavdır. Peki, gayrimenkul değerlendirme sınavı ne zamandır?

10.Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavı 2021 yılında ne zaman yapılacak?

Pandemi sebebi ile 6-7 Mart 2021 tarihinde gerçekleşti ve elektronik sınav yıl boyunca her ay devam edilmektedir.

11.2021 yılında gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi nasıl?

04 Ocak 2021 tarihinde SPK kararın ekinde yayımlanan listeye göre; değerleme ücretleri, değerlemesi yapılacak gayrimenkulün niteliğine göre belirlendi. 791 lira ile 7537 lira arasında değişiyor. Layout 1 (resmigazete.gov.tr) bu linkte tüm detaylı listeye ulaşabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

14 + fifteen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |