4 Adımda En Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Aydınlatma, bulunduğunuz mekâna derinlik veren ve dokusunu tamamen değiştiren önemli bir unsurdur. Birkaç yıl önceye kadar, en sona bırakılan bu alışveriş, artık neredeyse ilk sıraya kadar ilerledi. Tasarım ürünlerin ve özgün dekorasyonun önemli bir parçası haline gelen aydınlatma, kullanılan mekâna göre seçilmeye, üzerinde titizlikle durulmaya başlanan bir dekorasyon malzemesi oldu. Evlerde, iş yerlerinde, kafe-restoranlarda, okullarda, hastanelerde, kısacası aklınıza gelen her yerde kullanılan ışıklandırmalar, bir zorunluluk ve artık tasarım ürünlerle birlikte bulunduğunuz yere kimlik katan malzemelerden biri.

birevim kredisiz ev

Dekorasyon artık yalnızca bir koltuk, bir dolap ve masadan ibaret değil. Aydınlatmalar çeşitlendi, tasarımlar sınırsız hale geldi. Başarılı ve size ait bir dekorasyon için güzel bir dokunuş olan aydınlatmaları seçerken nelere dikkat etmeli, hangi tarzı hangi mekân için kullanmalıyız, yazımızda inceleyelim.

Tarzınıza Uygun Ürünleri Tercih Edin

Bulunduğunuz ortamda hangi tarzı benimsemiş ve dekorasyonunuzu yaptıysanız, aydınlatma konusunda da paralel seçimler yapmanızı öneririz. Kullandığınız malzemelerin kendi içinde bir bütünlük oluşturması önemli bir ayrıntı. Klasik dekorasyona sahip evinizde gösterişli, altın ve rose renklerinin ön planda olduğu aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Modern dekorasyona sahip mobilyalarınızda daha minimal çizgileri olan aydınlatmalar seçebilirsiniz.

İhtiyacınıza Yönelik Ürünleri Seçin

Her odanın ihtiyacı olan aydınlatma farklıdır. Salonun, mutfağın, yatak odasının, banyonun… Odaların metrekareleri ve dekorasyonları birbirinden farklı olunca, ihtiyaçları olan aydınlatma da farklıdır.

Salon için aydınlatma Seçimi: Evimizi dekore ederken en özendiğimiz yer belki de salondur. Salonumuzun metrekaresi, dekorasyonu aydınlatma seçerken en çok göz önüne almamız gereken unsurdur. Aydınlatma seçimimizi yaparken açık renkli ürünlerin aydınlatma konusunda daha başarılı olduğunu göz önüne almalıyız. Tavan aydınlatmasına ek olarak loş bir etki yaratmak için lambader de kullanabiliriz.

Yatak Odasında Aydınlatma Seçimi: Yatak odası aydınlatması göz yorucu, yüksek enerjili aydınlatmaların aksine, dinlendirici ve loş ışıkların tercih edildiği aydınlatmalar seçilerek dekore edilmelidir. Uyku kalitesini etkileyecek aydınlatmalardan kaçınmak gerekirken, odanın dekoruna da uyumlu modeller tercih edilmelidir.

Abajur, aplik ve tavan aydınlatması gibi farklı aydınlatma seçenekleri de yatak odalarında en çok kullanılan aydınlatmalar arasındadır. Abajurlar sayesinde geceleri uyumadan önce kitap okuyabilirsiniz. Gece uyandığınızda tavan aydınlatmasını açmanıza gerek kalmadan ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz. Tüm bu seçenekler içinde aydınlatmanızın ampullerinin sıcak sarı tonlarda olması da çok önemlidir.

Çalışma Odasında Aydınlatma Seçimi: Çalışma odalarınızda kullandığınız aydınlatma, yatak odalarının aydınlatmalarından farklı olarak sarı değil beyaz ışık olmalıdır. Sarı ışık rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan çalışma odalarında kullanılması uygun olmaz. Tavan aydınlatmasının yanı sıra masa lambaları da çok kullanılır.

Banyo ve Mutfak Aydınlatma Seçimi: Banyo ve mutfaklarda da salon ve oturma odasında kullanılan ve aydınlatma etkisi yüksek olan ürünleri kullanmalısınız. Tavan aydınlatmasında sarkıtlardansa avizeler ve özellikle banyolar için tavan armatürlerini kullanabilirsiniz.

Balkon ve Bahçe Aydınlatma Seçimi: Balkon ve bahçeler evimizin keyif yaptığımız alanlarıdır. Bu bölümlerin aydınlatmasında hem alanın işlevselliği hem de dekoratifliği düşünülmelidir. Farklı alanlarda kullanmanıza uygun şekilde üretilen bahçe ve balkon aydınlatmalarında en çok dikkat etmeniz gereken konusu ise IP sınıfı. Suya ve neme karşı dayanıklı olan IP44 sınıfının yanı sıra toza, suya ve neme karşı dayanıklı olan IP68 sınıfını da değerlendirebilirsiniz.

 

birevim

5 Comments

  • Ben tüm ev aydınlatmaları için gömme lambalar kullandım yeni evimde, biraz meşakkatli oldu ancak göz alıcı değil ve ledleri açınca gece modu gibi oluyor.

  • Aydınlatma konusunda ben direk gözümü almayacak bir aydınlatma tercih ediyorum

  • Çok güzel izah etmişsiniz sayenizde aydınlatma alacaktım ne tarz alacağımı netleştirdim 🙂

  • Anlatılabilecek en güzel ve sade şekilde açıklamışsınız teşekkürler 🙂

Leave a Comment

sixteen − one =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |