4 Bahçe Dekorasyonu Kendin Yap Fikri

Bahçe dekorasyonu için kendin yap fikirleri sıklıkla tercih ediliyor. Yaratıcılığınızı geliştirmenize neden olacak bu fikirler sayesinde, bahçenizi bambaşka bir hale getirme fırsatı elde edebilirsiniz. İşte bahçenize renk katmanıza ve eşyalarınızı değerlendirmenize neden olacak birbirinden yaratıcı bahçe dekorasyonu fikirleri:

birevim-reklam

Alanlar İnşa Edin

Bahçelerde sıklıkla kullanılan bu dekorasyon fikri, bahçenin bambaşka bir havaya bürünmesine neden olacak oldukça dikkat çekici bir yöntemdir. Klasik taşları veya deniz kabuklarını tercih ederek, bahçede küçük yollar yapmayı düşünebilirsiniz. Oldukça hesaplı bir dekorasyon fikri olarak karşınıza çıkacak bu çalışma sayesinde bahçeyi biraz daha havalı bir hale getirmeniz mümkün bir konu haline gelmiş olacaktır. Özellikle ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken bir bahçe dekorasyonu arayışı içinde bulunuyorsanız, sizi hiç yormayacak ve son derece hesaplı olan bu yöntemde karar kılabilirsiniz.

Kendin Yap Saksılar

Plastik şişelerin kullanım alanı bir hayli geniştir. Bu şişeleri atmak yerine kendin yap işlerinde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Birbirinden özgün fikirler bu aşamada karşınıza çıkabilirken, bahçeye bugüne kadar görülmemiş bir hava katmanın da yolunu açmış olacaksınız. Plastik şişeleri saksı için uygun bir şekilde kestikten sonra, renklendirme yolunu seçebilir ve bu şekilde oldukça farklı saksılar elde edebilirsiniz. Hayal gücünüze bağlı olarak saksılara desende çizmeyi tercih edebilirsiniz. Yani her açıdan daha pratik ve hesaplı saksılar elde etmek için bu yöntem oldukça mantıklı olacaktır.

Ahşap Kasalarla Dekorasyon

Ahşap kasalar bahçe dekorasyonu konusunda sıklıkla tercih ediliyor. Bu tarz kasaları atmak yerine bahçede çeşitli alanlar içinde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Oldukça şık bir aksesuar olan bu kasaları şekillendirerek hayal gücünüze bağlı olarak dekoratif eşya haline getirebilirsiniz. Saksı, tabure vs. gibi çeşitli ürünleri rahatlıkla ortaya çıkarabileceğiniz bu kasalar, bahçe süslemesinin tamamlanması açısından doğru bir seçim olacaktır. Bunun yanında hayal gücünüze bağlı olarak bunlardan daha farklı ürünleri de bu sayede ortaya çıkarabilirsiniz. Bu konuda oldukça zengin bir seçeneğinizin olduğunu belirtmek gerekiyor.

Lastiklerden Ekim Alanı

Kendin yap fikirleri arasında en iddialılardan biri olan lastiklerden ekim alanı yapmak, ilk bakışta ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek bir fikirdir. Eski lastikleri değerlendirmek için tercih edebileceğiniz bu yöntem, bahçeye farklı bir hava vermesi açısından oldukça beğeninizi kazanacaktır. Bu fikri hayata geçirmek için tek yapmanız gereken şey ise, lastikleri hayal gücünüze bağlı olarak boyayarak ekim alanı haline getirmektir. Bitkileriniz için farklı bir ekim alanı olacak bu yöntem sayesinde bahçeye yaratıcı bir soluk getirebilirsiniz.

Deneyebileceğiniz Diğer Fikirler

Bahçeniz için kendi uygulayabileceğiniz pek çok kendin yap fikri bulunuyor. Özellikle bahçeyi biraz daha renkli bir hale getirmek isterseniz tercihinizi bunlardan yana kullanabilirsiniz. Renkli çitler oluşturarak bitkileriniz için raf yapmayı düşünebilirsiniz. Gri, yeşil ve maviye boyanmış olan çitler, bahçenin oldukça renkli bir hale gelmesine neden olacaktır. Uygun fiyata satın alabileceğiniz plastik oluklardan alarak 3 parçaya kesebilir ve bunları boyayarak raf olarak kullanabilirsiniz. Rafları çite yerleştirmeli daha sonrasında ise bitkileri saksıların içine almalısınız. Bu nedenle rafların yüzde yüz sağlam olduğundan emin olmanız önemli bir konu olacaktır.

Eğer çocuğunuz bulunuyorsa bahçede iyi bir zaman geçirmesi için sevimli bir kulübe yapmayı düşünebilirsiniz. Bunun için suya dayanıklı malzemeler seçerek, malzemeyi hayal gücünüze bağlı olarak renklendirmeniz yeterli olacaktır. Standart 2.5 metrelik tahtalar bu çalışma için uygundur. Sizde çocuğun zevkine bağlı olarak bir oyun evi yaratmayı uygun görebilirsiniz.

birevim-sabit-reklam

5 Comments

  • Eşime aracımızın eski lastiklerinden ve evdeki pet şişelerden saksı yapmıştık, gerçekten çok güzel oluyor 🙂

    • Merhaba Muhammed Bey,
      Özellikle bahçe dekorasyonunda uygulanan kendin yap fikirleri çok uygun ve kullanışlı oluyor.

  • Lastikler güzel fikirmiş açıkçası kış lastikleri var eski kullanılmayan, onlardan yapılabilir böyle süslemeler 🙂

Leave a Comment