5 Adımda Buzdolabı Temizleme Nasıl Yapılır?

Mutfakta en çok kullandığımız eşyaların başında buzdolabı gelir. Buzdolabı, evimizin en temel beyaz eşyalarından biridir. Yiyeceklerimizi uzun süre, taze olarak korur. Her gün defalarca kapağı açılır ve en çok da kirlenen beyaz eşyamızdır. Düzenli olarak temizliği yapılmazsa, görüntü olarak da hijyen açısından da rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilir. Sizin için buzdolabınızı pratik bir şekilde temizleme yöntemlerini araştırdık. Bakalım, zorlanmadan, pratik bir iki adımla buzdolabınızı nasıl temizleyebilirsiniz?

Buzdolabınızın Fişini Çekin ve İçini Boşaltın

birevim kredisiz ev

İlk adım olarak buzdolabınızın fişini çekin. Uzun süre kapağı açık kalacağından, çalışmanızı kolaylaştıracak ve tehlikeli durumlardan sizi koruyacaktır. Ardından, dolabın içindeki tüm malzemeleri teker teker çıkarıp, tezgâhınızın üzerine koyun.

İkinci adım olarak, tarihi geçmiş, çürümüş, bozulmuş olan her meyve, sebze, ilaç her ne varsa, hepsini çöpe atıyoruz. Ardından dolabınızın çıkarılan bütün raflarını çıkarıyoruz.

Buzdolabı Raflarınızı Yıkayın

Buzdolabınızdan çıkardığınız rafları ve bölmeleri, bir sünger ve deterjan yardımı ile iyice yıkayın ve durulayın. Deterjanı iyice yıkamanız gerekiyor çünkü yiyeceklerinizi koyacağınız bu raflar, tamamen kimyasaldan arındırılmış olması gerekiyor. Ardından kuruması için bir kenarda bekletin.

Buzdolabınızın İçini Temizleyin

Bunun için küçük boy bir kovanın yarısına kadar su dolduruyoruz ve içine 4 yemek kaşığı sirke ya da 2 yemek kaşığı karbonat atıyoruz. İyice karıştırdığımız bu karışımı sünger yardımıyla buzdolabının içini temizlemekte kullanıyoruz.

Dondurucuyu Temizleyin

Dondurucuyu temizlemek içinde, aynı işlemleri en başından yapalım. Tarihi geçmiş ürünleri çıkarıp, buzluğun erimesini beklemeli ve temizliğe başlamalıyız. Bunun için fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat koyuyoruz. Fısfıslı şişeyi iyice çalkalıyoruz. Ardından dondurucunun her noktasına sıkarak sünger yardımıyla siliyoruz.

Buzdolabının Lastiklerini Temizleyin

Buzdolabının lastikleri de en çok kirlenen bölümlerden biridir. Bir diş fırçası yardımı ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Karbonat döktüğümüz diş fırçası ile tüm lastiği ovalayıp, nemli bir bez yardımı ile silmeliyiz.

Tüm temizlik işlemlerinin ardından, yiyeceklerimizi buzdolabına düzenli bir şekilde yerleştirelim. Son olarak dolabımızın kapağını da temizledikten sonra, gönül rahatlığı ile dolabımızı kullanmaya devam edebiliriz.

birevim

Leave a Comment

8 + 12 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |