5 Kendin Yap Saksı Fikri

Saksılar evimizin en renkli aksesuarlarından biridir. Büyük, küçük birçok ebatta evimizin her yerinde konumlandırabileceğimiz saksılar, bulundukları yere hareket katar. İster bir kafede, ister evde, okulda, çevremize baktığımız her yerde farklı şekillerde saksılar görebiliriz. Biz de kendi saksımızı tasarlayabilir, yaratıcılığımızı kullanarak, elimizdeki malzemeleri dönüştürebiliriz.

birevim kredisiz ev

Balkonumuzda, salonumuzda, evimizin her odasında kullanabileceğimiz saksıların çeşitleri çok fazla. Renk, desen, doku, ebat ve kullanılan malzeme bakımından her yerde bulabileceğimiz saksıları, elimizde bulunan eşyaları geri dönüştürerek yapmaya ne dersiniz? Bulunduğunuz yere kendinizden bir şey katmak istiyorsanız, saksı tasarlamaktan başlayabilirsiniz.

Çizmeden Saksı

Özellikle bahçe dekorasyonunda ya da kafelerde görmüşsünüzdür. Eski ve kullanılamaz durumda olan yağmur çizmelerinin saksı olarak kullanılması fikri çok hoş. Eğer sizin de eski bir yağmur çizmeniz varsa sakın atmayın, çünkü onunla ilginç dekoratif saksılardan birini yapabilirsiniz. Oldukça kullanışlı geri dönüşüm saksı fikirlerinden biri olan çizmeden saksıyı yaptıktan sonra bu saksıya balkonunuza, bahçenize ya da antrenize koyabilirsiniz. Bu arada çizmenin tabanına delikler açacağınız için saksının altına bir saksı tabağı yerleştirmeyi unutmayın, böylece akan sular tabakta birikebilir.

Tenekeden Saksı

Tenekeden saksı, yıllardır yaptığımız ve kullandığımız bir yöntem. Annelerimiz, anneannelerimizin kullanılmış yağ tenekelerinden yaptıkları saksıları çoğumuz görmüşüzdür. Şimdi biz de marketten aldığımız teneke konservelerin içerisindeki besinleri tükettikten sonra saksı olarak kullanabiliriz. Tenekelerden saksı yapımı oldukça basit ve tasarruf sağlayan bir uygulamadır. Böylece geri dönüşüme katkı sağlamış oluruz. Teneke saksıları dilerseniz camların önüne, dilerseniz de raflarınıza yerleştirebilirsiniz. Yine saksıların altına saksı tabağı yerleştirmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Plastik Şişeden Saksı

Plastik malzemeler doğada en zor yok olan malzemelerdir. Yok olması yüzlerce yıl alan madde olan plastiğin kullanımını azaltmak veya geri dönüşümünü sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Mesela bir saksıya ihtiyacımız varsa plastik bir pet şişeyi, bir saksıya dönüştürebiliriz. Böylece evimizden en fazla çıkan atık malzemeyi değerlendirmiş oluruz.

Çimentodan Saksı

Son yılların oldukça popüler kendin yap fikirlerinden biri olan çimentodan obje yapımı yapımı çok kolay olan bir uygulamadır. Özellikle sukulentler ile çok hoş bir görüntü veren saksıları birkaç malzeme ile yapabilirsiniz. Beton saksı yapımı için bir kalıba ve çimentoya ihtiyacınız var. Su ile karıştırdığınız çimentoyu, kalıbınıza dökün ve kurumaya bırakın. Kalıbınızı da evdeki malzemeden kullanabilirsiniz. Bir kapak ya da bir saklama kabı sizin kalıbınız olabilir. Saksınız kuruduktan sonra, istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz.

Yumurta Kabuğundan Saksı

Yumurta kabuğundan saksı yapabileceğinizi daha önce duymuş muydunuz? Küçük bitkileriniz için kullanabileceğiniz yumurta kabuklarını dilerseniz daha sonra boyayabilirsiniz.

Kumaştan Saksı

Evinizdeki saksıların rengini değiştirmek isterseniz, onları kullanmadığınız kumaşlarla kaplayabilirsiniz. Uygulama için yapıştırıcıya, makasa ve kumaşa ihtiyacınız var. Saksılarınızın ebadında kestiğiniz kumaşları saksınızın etrafına yapıştırın. Böylece saksılarını atıp yerine yenisini almaya gerek duymayacaksınız. Hem yenilenen ve kendi tasarımınız olan saksılara kavuşursunuz hem de tasarruf etmiş olursunuz.

birevim

11 Comments

  • Dedemde hep plastik şişeden yapardı, günümüzde soğuk içecek, su ve tükettiğimiz tüm meşrubatların şişelerini atmak yerine böyle dizayn edip dönüştürebiliriz.

    • Merhaba İsmail Bey,
      Günümüzde en çok plastik atık tek kulanımlık içecek şişelerinden çıkıyor. Bu nedenle bu şişelerin değerlendirilmesi çok çok önemli.

  • Tenekelerden yapılması çok hoşuma gidiyor, şu salça tenekelerinden evde bol bol yapıyoruz bizde 🙂

  • Çizme ve yumurta kabuğu çok hoş gözüküyor, yumurta kabukları uzun süre dayanıklı olduğundan süsleme sanatında çok kullanılabilecek bir ürün

  • Saksı konusunda çok güzel önerileriniz olmuş teşekkürler 🙂

  • Çok güzel fikirler var, bizim kızlarda instagramdan buldukça getiriyorlar şunu yapalım diye

Leave a Comment

8 − 6 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |