Açık Kredi Nedir?

Herhangi bir teminat alınmadan doğrudan olarak kişinin imzasına güvenilerek verilen krediye denilmektedir. Bir bankanın bu krediyi sağlaması için belirli şartların sağlanması gerekiyor.

Bu kredi sağlanırken banka tarafından herhangi bir teminat istenmemektedir. Yani sadece imza atarak bu krediyi almak mümkün olmaktadır. Ancak bu kredide imzayı atan kişinin tüm aktifi yani bankada ki varlığı onun için teminat olarak kabul edilmektedir.

birevim kredisiz ev

Açık krediyi kullanan müşteri kredi borcunu ödemezse otomatik olarak bu aktifinden kullanılarak tahsil edilmektedir. Yani borcunuzu ödenmezse bu işlem otomatik olarak garameye girmektedir. Bu da otomatik olarak teminatın aktiften karşılanması anlamına taşımaktadır.

Açık kredi çok az kişi tarafından kullanılmaktadır. Bunun sağlanması için kredi açılacak müşterinin çok özel olması gerekmektedir. Açık krediden belirlenmiş özel bir limit yoktur. Bu tamamen bankanın inisiyatifine kalan bir konudur. Dikkatli olunması ve gerekenlerin doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Açık Kredi Nasıl ve Kimlere Kullandırılır?

Açık kredi uygulamasının kimlere verileceği merak edilen bir durumdur. Bankalar bu krediyi genelde çok fazla güvendikleri, sürekli işlem yapan, aktifinde para veya farklı yatırımlar bulunduran müşterilerine sunmaktadır. Yüksek bir limite sahip olan müşteriler genelde bu krediden yararlanan kişilerdir.

Bankalar ayrıca açık krediyi tamamen onların kontrolünde bulunan ortaklık olan kuruluşlara sağlamaktadır. Herhangi bir bankanın farklı bir sektörde yaptığı iştirak konusuna göre para aktarmayı kolaylaştırmak için bu kredi türünden yararlandırmaktadır. Bu sayede aktarım daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Açık kredi kullanımının normal bir kredi kullanımından daha kolay olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü herhangi bir teminat veya kefil istenmemektedir. Tamamen sadece tek bir imza ile kredi sağlanmaktadır. Ancak bu kredi de sağlanması gereken şartlar vardır.

Kredinin kolayca alınması ve belirli bir tarihte ödenmesi söz konusudur. Açık krediyi alacak kişilerin ticari varlıkları aynı zamanda borçlu olacak kişinin itibari bu kredi için çok önemlidir. Bu krediyi alan kişiler genelde sektörde hatta ülke de sayılı olarak kabul edilen iş adamlarıdır. Mal varlıkları, ticari varlıkları ve nakit varlıkları o kredinin genelde çok çok üzerinde olan kişiler olacaktır.

birevim

Leave a Comment

one × five =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |