Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama işlemini hem hobi olarak hem de iş olarak yapan insanlar vardır. Modası geçmiş veya eskimiş ahşap eşyalarınızı bu işlem ile canlandırabilirsiniz. Bu eşyalar sehpa, masa, sandalye, tepsi ve benzeri şeyler olabilir. Boyama kısmı ise, tamamen sizin zevkinize kalmıştır.

birevim kredisiz ev

Toplumda oldukça sevilen bu iş, ev kadınlar tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Uyumsuz gördüğünüz eşyaları veya mobilyaları, diğer eşyalarınız ile uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Ahşap boyama ile yapılacak işlemler sizin hayal gücünüz ile doğru orantılıdır.

Ahşap boyama yapabilmek için boyayacağınız eşyanın temiz ve tozsuz olması gerekmektedir. Pürüzler var ise, bunlar zımparalanmalı veya düzeltilmelidir. Bu şekilde boyanız daha iyi tutacaktır. Hem seçeceğiniz boya hem de boyanın kıvamı oldukça önemlidir. Boya hem sıvı olmamalı hem de katı olmamalı, bu ikisinin ortasına denk getirmeniz gerekmektedir.

Ahşap Boyama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyama yapılacak fırçanın yatay tutulması ve boyama işleminin şerit şeklinde yapılması gerekmektedir. Bilinmesi ve uyulması gereken ilk kural budur. Şeritler arasında 20 dakika kuruma süresi bırakılmalıdır. Ürün kuruduktan sonra mutlaka zımparalanmalı ve ikinci kat için boya hazırlanmalıdır. Zemin boyasından sonra ikinci kat boyası sürülür ve biter fakat bazı ahşap malzemelerde kullanılan ağaçlar farklı olabileceği için birkaç daha boya isteyebilir. Bu işlemlerin sonunda yapacaklarınız hayal gücünüze kalmıştır, istediğiniz şekilde boyayabilir ve desenler çizebilirsiniz.

Ahşap Boyama Yaparken Hangi Boyalar Kullanılır ?

Bu hobiye başlayacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Ev kadınları, bu işlemi iş haline getirerek ek gelir elde edebilmektedir. Mdf veya ahşap malzeme üzerine yapacağınız çalışmaları satabilirsiniz. Ahşap boyama işlemi için genellikle akrilik boya kullanılmaktadır fakat bazı kişiler vernik boya ve yağlı boya da tercih etmektedir. Boya kullanımı kişinin profesyonelliğine ve tecrübesine bağlı olarak değişmektedir. Tek kullanımda bitmeyen ürünler için mutlaka hava geçirmez kapak tercih edilmelidir, bu şekilde boya kurumaz ve uzun süre ahşap boyama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

birevim

5 Comments

  • Ahşap boyamaya çok merakım var ancak hiç el becerim yok, düz boya çizgisi bile yapamıyorum 🙂

  • Hafta sonları 5 yaşındaki oğlumla evdeki kullanılmayan sehpaları falan boyuyoruz, güzel bir aktivite oluyor 🙂

Leave a Comment

*

code

sixteen − one =