Ahşap Mutfak Modelleri Geri Dönüyor

Dekorasyonda eskiye dönüş her alanda olduğu gibi mutfakta da yaşanıyor. Özellikle büyük dekorasyon markalarının ortaya çıkması ve kullandıkları malzemelerin pratikliği ve seçeneklerin fazlalığı, son yıllarda dekorasyon anlayışımızı değiştirdi.

Geçtiğimiz yıllarda beyaz ve renkli mutfak modelleri ön plandaydı. Ahşap mutfaklar demode olarak nitelendiriliyordu. Marangozlardan mutfak yaptıran kişilerin sayısı hızla azaldı. Mutfak yaptırmakla uğraşmak yerine, hazır mutfakların pratikliği ve seçenek fazlalığı insanları bu yöne kaydırdı.

birevim kredisiz ev

Ancak her şeyin orijinal hale dönmeye başladığı bir dönemden geçiyor olmamız, dekorasyon anlayışımızı çok etkiledi. Doğal olanı kullanmak isteyenler, ahşabın dokusundan, renginden ve sadeliğinden hoşlananların sayısı artmaya başladı. Böyle olunca, mutfaklarda da suni malzemeler yerine yeniden ahşap malzemeye dönüş başladı. 80’li yıllarda popüler olan ahşap mutfaklar, yeniden mutfaklarımızda yerini almaya başladı.

Ahşap Mutfağın Geri Dönüşü

Ahşap, sağlam, kolay temizlenebilir, kullanımı kolay bir malzemedir. Özellikle country dekorasyon tarzında kullanılan ahşabın yeni ve modern bir çizgide birleştiren birçok tasarımcı, günümüzün mutfak algısını değiştirdi. Ülkemizin dışında mutfak da en çok kullanılan malzeme ahşaptır. Özel yapım mutfaklar da hızla yayılan bir dekorasyon anlayışı olarak dikkat çekiyor.

Geniş bir mutfağa sahipseniz, mutfağınızın ortasına bir ada yaptırabilirsiniz. Mutfak adası hem yemek yiyebileceğiniz hem de yemek yapabileceğiniz bir alandır. Çevresine yerleştirebileceğiniz taburelerle isterseniz ailece yemeğiniz yiyebilirsiniz. Tabureler de ahşap olabileceği gibi, hasır ve rustik malzemeden de olabilir. Mutfak adasını ne kadar geniş tutarsanız yemek yaparken zorlanmazsınız. Eğer küçük bir mutfağınız varsa, açık renk bir ahşap seçmelisiniz. Açık renk ahşap, mutfağınızı olduğundan daha geniş gösterir.

Modern bir tarzdan hoşlanıyorsanız, ahşap mutfağınızda siyah tezgah kullanabilirsiniz. Paslanmaz çelikler de modern mutfak sevenler için uygun bir malzemedir. Vintage tarzdan hoşlananlar, ahşap mutfak seçerken, eskitilmiş, patineli örneklere bakabilirler.

Mutfağınızda kullanacağınız aydınlatmalar da son derece önemlidir. Ferforje, bakır ya da gemici sarkıt lambaları mutfağınızda kullanabilirsiniz. Taş görünümlü duvarlar da ahşap mutfak dekorasyonuna en çok yakışan fikirlerden biridir. Mutfağınızda kullanabileceğiniz hasır, sepet, saklama üniteleri ve kaplarınızı da ahşap dekorasyonunuza uygun alabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

16 − 11 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |