Akit Nedir?

İki veya daha fazla insanın aralarında yaptıkları sözleşmeye verilen isime akit denir. Bu sözleşme içerisinde beyanlar, yükümlülükler, üstlenilen noktalar mevcuttur. Akit yapılırken iki veya daha fazla kişi yer alabilir. Bu tamamen o insanlar arasında ki bağlantıya ve işin durumuna bağlıdır.

birevim kredisiz ev

Akit işleminin yapılması ile iki tarafında yani sözleşmeyi yapan kişilerin belirli sorumlulukları ve yükümlülükleri kabul ettiği anlamını taşımaktadır. Bunları karşılamayan taraf hangisi olursa olsun sözleşme gereğince doğru şeyleri yapmakla yükümlü olduklarını eklememiz gerekiyor. En önemli nokta işlerin doğru şekilde ve insanların zarara uğratılmaması şeklinde yapılmasını sağlamak olacaktır.

Akit Çeşitleri Nelerdir?

Akit’in birçok çeşidi vardır. Hukuki olarak yükümlülüğü olduğun için doğru şekilde yapılması gereken akitler vardır. Bu akitlerin uygulanma yerleri, sözleşme detayları ve birçok noktası farklılık gösterebiliyor. Hukuki alanlarına göre akit çeşitleri aşağıda ki gibidir.

  • Emanet Akitleri
  • Alım-satım Akitleri
  • Kira Akitleri
  • Borç Akitleri

Tabi akitler bunlarla sınırlı değildir. Ancak en çok kullanılan akitler alım-satım, borç ve kira akitleridir. Bu sözleşmelerde taraftarların yapması gereken yükümlülükler belirtilmekte ve işlem sonrasında insanların birbirlerine zarar vermesinin önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Akit’ler aynı zamanda şekillerine göre de farklılık göstermektedir. Bunlar Adi Akitler ve Şekle Bağlı akitler olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi alarak karar vermek anlaşmanın doğru şekilde yapılması açısından önemlidir.

Akit Sözleşmesi Nedir?

Akit işlemi yapmadan önce konuya tam anlamıyla hakim olmak gerekiyor. Akit sözleşmeleri bu açıdan kritik önem arz ediyor. Çünkü bu sözleşmelerin üzerinde yer alan tüm detaylar açık bir şekilde bağlayıcılığa sahiptir. İki taraf içinde geçerlidir.

Ortaya bulunan taşınmazın satılması için yapılan vaadin gerçeğe dönüşmesi bu akit sözleşmesi sayesinde vuku bulmaktadır. Akit sözleşmesinin geçerli olması ve resmi bir kağıda dönmesi için iki tarafında resmi olarak buraya imza atması gerekmektedir. Bu resmi bir senet olarak hukuki olarak kabul edilmektedir. Bu açıdan kritik bir önem arz etmektedir. Yapılması gereken işlem doğru olanın bu sözleşme içerisinde kabul edilmesidir.

Akit Yükümlülükleri

Akit sözleşmesi imzalandıktan sonra yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu sözleşmeye imza atıldıktan sonra taraflar sözleşmeye kuvvetli bir şekilde bağlanmış olacaktır. Eğer bu akit sözleşmesine imza atılır, ardından yükümlülük yerine getirilmemişse mağdur olan taraf hakkını aramak için istediği herhangi bir mahkemeye başvurma hakkına sahiptir. Ayrıca isterse bu hakkını tahsil etmek için icra yolunu dahi kullanabilir.

birevim

Leave a Comment

15 + two =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |