Aloe Vera çiçeği nasıl yetişir? Bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat!

Aloe Vera yetiştirmek özel dikkat gerektiren bir işlemdir. Yararlı özelliklerinden dolayı hepimizin bildiği bir bitkidir. Bilinen iki çeşidi vardır:
• Aloe Vera
• Arborescens
Bu bitki birçok yönden mucizevîdir ve bahsedilen iki çeşit ülkemizde en yaygın olanıdır. Her ikisi de, farklılıklar gösterse de olağanüstü iyileştirici özelliklere sahiptir. Ne olduklarını birlikte öğreneceğiz.
Aloe Vera’nın nasıl çoğaltılacağını da göreceğiz. Bu şekilde, onu geliştirmek istiyorsanız, tüm prosedür daha net ve uygulamaya konması daha kolay olacaktır.

Aloe Vera’nın kökeni ve çeşitleri nelerdir?

birevim kredisiz ev

Aloe Vera, Asfodelaceae familyasına ait Afrika kökenli bir bitkidir. Doğada 250’den fazla türü vardır. Çeşitliliğe bağlı olarak birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilir.
Genel olarak Aloe Vera, sıcak ve kuru alanları tercih etse bile her iklime iyi uyum sağlar. Balkonda büyümek için ideal bir bitkidir ve sınırlı bakıma ihtiyaç duyar. Akılda tutulması gereken tek önlem, kış donlarından korunmaktır.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Aloe barbadensis miller bilimsel adı olan Aloe Vera, ticari olarak en çok kullanılan türdür. Bu, yapraklarının kalınlığından ve etli olmasından kaynaklanmaktadır.
Başlıca özelliği, taban kısmında 50 cm uzunluğa ve 10 cm genişliğe ulaşabilen yapraklarıdır. Yapraklar çok etli ve ağırdır, içlerinde değerli bir jel bakımından zengindir. Yaşa ve büyüme aşamasına bağlı olarak, tek bir bitkide 30’a kadar çıkabilirler.
Fotoğrafları incelerseniz, bu bitkinin yaprakları doğrudan yerden başlıyor. Bitki, çok gelişmiş ve güçlü bir kök sistemi sayesinde toprağa iyi bir şekilde bağlanmıştır. Bitkinin ortasından, yaprak tutamının ortasında, sarı çiçekleri olan uzun sert ve odunsu bir sapla temsil edilen çiçek doğar. Çiçeklenme yıllıktır ve genellikle yaz aylarında görülür.

Aloe Vera’nın Özellikleri Nelerdir?

Aloe Vera yapraklarının göze çarpan özelliği, içinde bulunan içeriği çok zengin olan jeldir. Jelin ekstraksiyonu, yaprağın dış kütikülünün ortadan kaldırılması ve viskoz içeriğin içeri alınmasıyla sağlanır.
Bu jelin faydalı etkileri vardır ve bu bitkiyi çeşitli şekillerde kullanılacak yararlı ev ilaçlarının hazırlanmasında değerli bir kaynak haline getirir. Meşrubat olarak içilmesi veya doğrudan cilt üzerinde kullanılması da mümkündür.

Başlıca özellikleri nelerdir?

• antienflamatuvar
• Nemlendirici
• sikatize etme
• antibakteriyel
Aloe Vera Ekimi Nasıl Yapılır?
Aloe Vera, tohumdan başlayarak, bitkiden doğal olarak filizlenen yeni vantuzları keserek veya kullanarak yetiştirilir. Ancak bugün dikkatimizi bu son teknik üzerine odaklamak istiyoruz.
Aloe Vera bitkileri yetiştirirken, onları bir kaktüs saksı toprağı karışımına veya ek perlit veya inşaat kumu ile değiştirilmiş normal bir saksı toprağına dikin. Ayrıca, tencerede bol miktarda drenaj deliği olduğundan emin olun. Aloe Vera bitkileri parlak ışığa ihtiyaç duyar, bu yüzden güneye veya batıya bakan pencerelerde en iyi sonucu verirler.

birevim

4 Comments

Leave a Comment

three × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |