Alt Yapı Nedir?

Bir binanın veya yerleşim yerinin yolu, suyu, elektriği, doğalgazı, peyzaj çalışmalı ve kanalizasyon sisteminin tamamını alt yapı adı verilmektedir. Bir yerin yaşanabilmesi için sadece iç güzelliği yeterli değildir. Aynı zamanda alt yapısının yeterli olması gerekmektedir. Bu sayede insanların yaşam kalitesi daha yüksek olacaktır. Çok lüks inşa edilen ancak kanalizasyon problemi olan bir yerleşim yerinde hiçbir insan yaşamak istememektedir.

Ülkemizde alt yapı çalışmaları İmar Kanunu içerisinde özel olarak belirtilmiştir. Buna uygun olarak yapılması gerekmektedir.

birevim kredisiz ev

İmar Kanunu’nun istediği şekilde alt yapının hazırlanmaması durumunda belediye tarafından verilecek olan yapı ruhsatını alma hakkı bulunmaktadır. Bunun için gerekli bedelin de ödenmesi gerekmektedir. Toplu bir şekilde yapılacak olanlarda altyapı işlemleri belediyeden onay alınarak yapılırken, ilgili kişi veya kurumlarca inşa edilen yerlerdeyse belediyeler herhangi bir altyapı bedeli almamaktadır.

Altyapı iki farklı şekilde oluşmaktadır. Binanın içerisinde yer alan altyapı çalışmaları ve bunların dışarıda bulunan altyapılar ile bütünleşmesinin sağlanmasıdır. Örneğin elektrik hattı bina içine tam olarak döşendikten sonra dışarda bulunan elektrik trafosundan çekilmesi gerekiyor.

Alt Yapı İşlemlerinde Hizmet Bedeli Neden Gerekir?

Altyapı bir ortak kullanım noktasıdır. Bunun en güzel örneği yollardır. Bu yolların yapılması insanlar o bölgede oturmuyor olsa dahi orayı kullanma ihtimali göz önüne alınarak yapılmaktadır. Bu sebeple hizmet bedeli tahsis edilmekte ve bu altyapıların gerekli şekillerde genişletilmesi için kullanılmaktadır.

Alt yapı hizmetlerinde genellikle yapılan işlemin bedeli hizmetten en çok yararlanacak olan kişilerden alınmaktadır. Bu tür hizmetlere bu özelliği sebebiyle özel mal, yarı özel mal veya ücretli mal sınıflandırılması adı verilmektedir. Tabi ki alt yapı işlemlerinin ücreti tüketiciden tahsil edilmektedir.

Genellikle bir bedel karşılığında alt yapı hizmetleri sunulmaktadır. Ancak bazı özel durumlarda alt yapı hizmetleri bedava olarak da sunulmaktadır. Bu özel durumlar durumunda belirlenmektedir.

Altyapının önemi çok fazladır. Bu sebeple her insan bunun bedelini ödemekle yükümlüdür. Şehirleri alt kısmında birçok kablo, kanalizasyon sistemi, telefon hattı, elektrik hattı ve daha birçok hat geçmektedir. Bu detay yaşam kalitesinin olması gerekenden daha yüksek olmasını sağlamaktadır.

birevim

Leave a Comment

seventeen − 13 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |