Ankastre Ocak ve Fırın Nasıl Temizlenir?

Ankastre ocak ve fırınların günümüzde birçok evin dekorasyonunda yer aldığını hatırlatmak gerekir. Bu bağlamda, ankastre ocak ve fırınların temizliğinin düzenli olarak yapılması şarttır. Ocak ve fırında yemek pişirirken bulaşan ve damlayan lekelerin vakit kaybetmeden temizlenmesi gerekir. Bunun sebebi, kuruyan lekelerin temizlenmesinin bir hayli zor olmasıdır. Ankastre ocak ve fırın nasıl temizlenir diye düşünenlerin bu aktivite için nemli ve mikrofiber bir bez tercih etmesi şarttır.

birevim kredisiz ev

Ankastre ocak ve fırınların temizlenmesinde büyük marketlerde satılan özel üretim temizlik ürünlerini satın almak mantıklı bir tercih olabilir. Bu tür temizlik ürünlerinin ankastre yüzeylerin temizlenmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Krem şeklinde satılan bu ürünler, genellikle püskürtmeli olarak kullanılmaktadır.

Ankastre Ocak ve Fırınların Temizlenme Süreci

Yukarıda söylediğimiz gibi ankastre ocak ve fırınların temizliği için özel olarak satılan temizlik ürünlerinden satın almak gerekir. Ardından, paslanmaz yüzey temizleyicisinin kirli bölgelere püskürtülmesi şarttır. Kremin temiz mikrofiber bez kullanılarak yüzeye yavaşça yayılması ve iz kalmayacak şekilde silinmesi işlemleri tamamlanmalıdır. Bu işlemin ardından durulama işlemleri için yine temiz nemli bir mikrofiber bez kullanılmalıdır.

Ankastre ocak ve fırınların temizlenmesi için faydalanılabilecek bir diğer malzeme; arabalarda kullanılan pasta ve sıvı ciladır. Bu ürün sayesinde de rahatlıkla yüzey temizliği yapılabilir. Birinci yöntemde olduğu gibi pasta ve sıvı cilanın kirli bölgelere uygulanması gerekmektedir. Temiz mikrofiber bez yardımıyla yüzeyin yavaşça ve iz kalmayacak şekilde silinmesi işlemleri yapılmaktadır. Durulamak için temiz ve nemli bir mikrofiber bezden yardım alınabilir.

Buna ek olarak, ankastre ocak ve fırınların markaların vermiş olduğu yan temizleme ürünleri kullanılarak temizlenmesi mümkündür. Bu ürünler, markalar tarafından verildikleri için kaliteli ve güvenilir olmalarıyla dikkat çekerler. Cihazları korumak adına bu ürünler tercih edilebilir. Bunun dışında, bebe yağı kullanarak ankastre ocak ve fırınlar temizlenebilir. Bebe yağı sayesinde ankastre ürünlerin parlaklığı korunmaktadır. Ayrıca, yüzeylerin parmak izi ve su lekelerinden korunması mümkün olmaktadır.

Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ankastre ocak temizliği; birçok ev hanımının sorunu olarak bilinmektedir. Bu temizlikte önemli olan lekelere hızlı bir şekilde müdahale etmektir. Lekeler, ocağın sıcağından dolayı çok daha rahat bir şekilde çıkarılırlar. Yukarıda da anlattığımız gibi ocağın üstüne dökülen malzemeler, nemli mikrofiber bir bezle alınmalıdır. Buna ek olarak, ocağın sökülebilen malzemelerinin bulaşık makinesine atılması halinde söz konusu temizlik çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ankastre ocak temizliğinde genel olarak krem temizleyiciler kullanılmaktadır. Ancak, krem temizleyiciler, faydalı oldukları gibi zaman zaman ocağın çizilmesine sebep olabilirler. Bu yüzden, mutfağa özel olarak üretilmiş ve yüzeyleri hiçbir şekilde çizmeyen Shine Mutfak veya Cif Power gibi spreyli ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Spreyli ürünlerin soğumuş olan ocağa sıkılması gerekmektedir. Ardından, süngerin yalnızca yumuşak tarafının kullanılmasıyla yüzey temizlenmelidir. Son olarak, ıslak ve temiz bir mikrofiber bezle ocağın yüzeyinin durulanması tavsiye edilmektedir.

Ankastre ocak temizliğinde bulaşık makinesine atılmayan sökülebilen parçaların elde yıkanması söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, yüzey temizliği için kullanılan spreylerle de bu parçaları temizlemek mümkündür. Fakat, tüm temizleme sürecinin tamamlanmasının ardından ocak parçalarının tam anlamıyla kurutulması şarttır. Aksi takdirde, ocağın çalışmama riski bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, ankastre ocak ve fırın temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ürünün kullanım ve bakım kılavuzunu okuduktan sonra temizlik işlemlerine başlanmasıdır. Temizlik esnasında kesinlikle süngerin sert tarafı kullanılmamalıdır.

birevim

17 Comments

 • Ben askanstre ocağımı Bosch’tan aldım ve Bosch yetkili servislerinde cife benzer bir sıvı satıyorlar temizlemek için, onunla sildikçe ilk gündeki gibi tertemiz oluyor ankastre 🙂

  • Merhaba Halil Bey,
   Ankastre ocağı aldığınız markanız temizleyicisi ile temizlemek en uygunudur.

 • Ankastremi temizlesem de bazen leke kalıyor böyle ne yapsam çıkmıyor, ne yapabilirim?

  • Merhaba Tuğba Hanım,
   Ankastre ürünlerde markanın önerdiği temizleyiciyi kullanmak en iyi sonucu almamıza yardımcı olmaktadır.

 • Ankastre ocağım var ve mr muscle ve cif power kullanıyorum, cif’in sade olanı pek etki etmiyor gibi geldi bana

 • Ben ankastre markamın verdiği temizlik jellerini kullanıyorum çok güzel temizliyor

 • Ankastre ocak ve fırını temizlemek için ürünün satıcı mağazasından jel almıştım ve gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim.

 • Temizleyici olarak önermeleriniz güzel bence çok ürün kullandım nadir ürünler temizleyebildi

 • Ankastre ocak ve fırın temizliği gerçekten önemli, lekeler kalırsa bir daha hiç çıkmayacakmış gibi zorlu hale geliyor

 • Ankastre olunca gerçekten temizlikleri çok zor oluyor, bende ürünün firmasının verdiği temizlik jelini kullanıyorum

 • Ankastre ocak ve fırın temizliği gerçekten hem önemli hem de bir o kadar zor, çünkü bazen bazı lekeler çok zorlu olabiliyor

 • Evdeki ankastrem kolay kolay temizlenmiyor bende cif kullanmaya başladım

 • Ankastre ocak ve fırın temizlemeleri çok fazla sorun çıkarabiliyor, çıkmayan lekeler için güzel öneriler olmuş çok teşekkürler

 • Ankastre ve fırın temizlemeleri çok zorlu olabiliyor bazen, buna kesin çözüm var mı acaba

 • Ankastre ocak-fırın temizlemesi eğer kirli yağlar varsa cifle gerçekten çok kolay çıkıyor

Leave a Comment

five × one =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |