Apartman Aidatı Nedir?

Bir apartman içerisinde veya sitede düzenli olarak yapılması gereken işlemler vardır. Birçok kişi tarafından kullanılan ortak alanlar, çöplerin toplanması, temizliği yapılması gereken birçok iş vardır. Ortak ödenmesi gereken elektrik ve su faturaları da mevcuttur. Bu tip durumlarda insanların düzenli olarak ödemesi gereken bir miktar vardır.

Buna kısaca aidat adı verilmektedir. Bu ücret apartmanda ki daire sayısı ve toplam masraflara göre belirleniyor. Örneğin 25 daireden oluşan sitenin aylık gideri 5000 TL olabilir. Bu durumda ev sahiplerinin aylık olarak ödemesi gereken aidat tutarı 200 TL olarak belirlenecektir. Bu tabi bir örnektir ve bulunduğu konum, yapılacak işlerin sayısı, çalışan işçilerin sayısı gibi birçok detaya bakılarak belirlenmektedir.

birevim kredisiz ev

Apartmanlar için bu ödemeler büyük önem taşımaktadır. Bunların toplanması için apartmanlarda bir dernek veya vakıf kurulabildiği gibi ayrıca apartman yöneticisi bu işlemle özel olarak ilgilenmektedir. Bu sayede hiçbir sakine tam olarak yük binmeden imece usulüyle apartmanlarda gerekli tüm işlemler yapılmaktadır. Bu durum ülkemizde ki tüm toplu konutlarda sıklıkla uygulanmaktadır.

Apartman Aidatının Arsa Payına Göre Hesaplanması

Apartman aidatının ödeme yükümlülüğü kanunla belirlenmiştir. Kat mülkiyeti kanunu içerisinde yer alan 20. Maddede bu durum açık bir şekilde belirtilmiştir. Burada açıkça kapıcı, bahçıvan, bekçiye ait sigorta primlerinin maaşlarının ödenmesi arsa payı oranına göre belirlenmektedir. Bu yükümlülük tüm kat malikleri tarafından eğer kiracı varsa onlar tarafından ödenmekle yükümlüdür.

Kat mülkiyet sahipleri yaptıkları sözleşmeler içerisinde kişiye aidatları gününde ve zamanında ödeme konusunda madde ekletebilmektedir. Yani kiracı eğer aidat ödeyecekse bu özel bir madde ile belirtilmek zorundadır.

Bunun yükümlülüğü kira sözleşmesi devam edene kadar sürecektir. Kat sahipleri de bu konuda gerekli yükümlülükleri bir süreliğine kiracıya devretmiş olacaktır.

Aidatların doğru şekilde ve düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Eğer bir kat sahibi aidatını gerekli zamanlar içerisinde ödemediği durumlarda alınacak kararla o kat sahibi için icra takibi başlatılabilmektedir. Apartman yönetiminin ve apartman sakinlerinin bu konuda yükümlülükleri mevcuttur. Önemli olan işleyişin devam etmesini sağlamak ve apartman içerisinde yaşayan insanların bu durumdan sonuna kadar faydalanmasını sağlamak olacaktır.

birevim

Leave a Comment

eleven − seven =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |