Arızi Kazanç Nedir?

Emlak sektörüne yaklaşmak isteyen insanların bilmesi gereken birçok bilgi vardır. Dışarıdan bakıldığında sadece bir evin, arsanın veya iş yerinin alınıp satıldığı bir sektör olarak görülse de bunlardan ibaret olmadığını içine girdiğinizde sizlerde fark edeceksiniz.

birevim kredisiz ev

Örneğin arızi kazanç tabirini birçok insan normal hayatın içerisinde kullanmamaktadır ve anlamı konusunda hiçbir bilgi yoktur. Bu kazanç genel olarak sürekli bir şekilde yapılması gerekmeyen faaliyetlerden elde edilen gelirleri isimlendirmek için kullanılır. Bu kazançlar vergiye tabidir ve belirlenmesi önemlidir. Özel bir madde ile bu konuda her nokta açıklığa kavuşturulmuştur.

Arızi Kazanç Detayları

Arızi kazanç Gelir Vergisi Genel Tebliği içerisinde net bir şekilde belirtilmiştir. Bu konuda net bir şekilde Madde 82 içerisinde bu konular açıklığa kavuşturulmuştur. Sizlerde emlak konusunda faaliyet yapacaksanız bu kazanç şekli konusunda gerekli bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

  • Yapılan ticari işlemin icrasından veya bu nitelikte bir işlemden oluşan kazançları ifade etmektedir.
  • Zirai veya ticari işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması, serbest meslek faaliyetlerine son verilmeyesi veya terk edilmesi durumunda, hiç girilmeyen bir işten doğan, ihaleden, arttırmadan veya eksiltmeden oluşan kazançlar ifade etmektedir.
  • Kiracılık hakkının devri, gayrimenkul tahliyesinden oluşan tazminat gelirleri, peştamallıklar bu kazancın içerisinde yer almaktadır.
  • Serbest meslek faaliyetinin arızi olarak yapılması sonucunda elde edilen hasılat,
  • Veriye gerçek usulde tabi olan mükelleflerin ter ettikleri işlerden elde ettikleri gelirler bu kazanç içerisinde yer almaktadır.
  • Dar mükellefiyet içerisinde yer alan ulaştırma faaliyet gelirleri arızi olarak buna dahil edilmiştir.

Arızi Kazanç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir takvim yılı içerisinde yukarıda bahsedilen kazançlar arızi vergiye dahil edilmiştir. Bu durum arızi kazanç olarak nitelendirilmekte ve vergisi bunun üzerinden alınmaktadır. Genel vergisi tebliğinde 2017 yılında yapılan bildirimde 24 bin TL’nin altında olanlar gelir vergisinden muaf tutulmuştur.

Arızi kazanç emlak sektöründe sıkça görülmektedir. Sizlerde bu faaliyetleri yaparken iştirak etmeden, zirai veya mesleki ihaleleri girmeden kazanç sağlarsanız bu durumlarla ilgili bazı özel istisnalar dışında tercih etmek kolaydır. Bilgi almak ve yolunuzu ona göre belirlemek çok kritik bir önem arz etmektedir.

birevim

Leave a Comment

four + 15 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |