Atatürk çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır?

Atatürk çiçeği en popüler Yılbaşı ev bitkilerinden biridir ve sıklıkla yılbaşı hediyesi olarak verilir. Herhangi bir eve parlak, neşeli bir şenlik havası ve renkli bir merkez parçası sağladıklarına şüphe yok.

birevim kredisiz ev

Yetiştirdiğimiz herhangi bir Atatürk Çiçeğinin en renklileri ve tür adından da anlaşılacağı gibi pulcherrima (Latince) en güzeli diyebiliriz.

Kırmızı hala en yaygın ve geleneksel renk olmasına rağmen, beyaz, Pembe, iki renkli ve mermer çeşitleri de mevcuttur.

Kesilmiş Atatürk çiçeği saplarından gelen sütlü özsuyu, hassas cildiniz varsa ve özsuyla temas ederse, deride kızarıklık şeklinde tahrişe neden olabilir.

Atatürk çiçeği nasıl yetiştirilir

Atatürk çiçeği, güçlü güneş ışığından uzakta, parlak ancak filtrelenmiş ışıkta bir konuma ihtiyaç duyar. Minimum 13-15°C (55-60°F) sıcaklığa ihtiyaçları vardır, ancak açık ateş veya radyatör gibi doğrudan ısı kaynaklarından ve hava cereyanlarından uzakta olmalıdırlar.

Atatürk çiçeği çeşitleri nelerdir?

Çok sayıda isimlendirilmiş Atatürk çiçeği çeşidi vardır, ancak çoğu tedarikçi nadiren isim verir. Onları sadece yaprakların rengine göre satın alırsınız. Ama biz size çeşitleri hakkında biraz daha fazla bilgi verelim.

Chianti: Zengin, şarap renkli yapraklıdır.

Cortez Serisi: Cortez Burgundy, derin erik rengi; Cortez Elektrik Ateşi, kırmızı; Cortez Beyaz, Cortez Şeker pembesi.

Limon Karı: Soluk sarı yapraklı

Marblestar: Beyaz kenarlı pembe ayraçlar. Kırmızı Kadife Gölgeli pembe ayraçlar.

Gümüş Yıldız: Gölgeli pembe ayraçlar ve alacalı yapraklar. Beyaz sıçramalı Sonora Beyaz Parıltılı Kırmızı ayraçlar.

Atatürk çiçeği dikim

Poinsettias, kompostları konusunda çok telaşlı değildir, ancak John Innes No 3 Compost (3 parçadan 1 parça kuma) veya John Innes eklenmiş çok amaçlı iyi birçok amaçlı kullanın.

Atatürk Çiçeğini Nasıl Çoğaltabiliriz?

Bitkileri sadece ilkbaharda bir sonraki saksıya aktarın. Ve saksıya aktarma esnasında çoğaltabilirsiniz.

Önerilen dikim yerleri ve bahçe türleri

Ev bitkisi, iç mekan bitkisi, yaz veranda bitkisi.

Atatürk çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Atatürk çiçeği bakımı, onları satın aldığınızda başlar. Yapraklara zarar verebilecek ve erken düşmesine neden olabilecek soğuğa ve rüzgara karşı hassas olduklarından, asla bir dış mekanda tutmayın.

Dükkandan satın aldığınızda her zaman bitkiyi korumak için yeşilliklerin üst kısmı da dahil olmak üzere bir ev bitkisi ambalajına sarmasını isteyin.

Mümkünse, İngiliz satın almaya çalışın. İngiltere’de yetiştirilen Atatürk çiçeği “sert” olarak yetiştirilir, bu da onları olumsuz koşullara daha duyarlı birçok Avrupa ülkesinde yetiştirilenlerden daha sert yapar. Dükkanda onlarınkinin İngiliz Atatürk çiçeği olup olmadığını sorun.

Poinsettias’ı az miktarda sulayın, nemli tutmayı amaçlayın ve tekrar sulamadan önce saksının üst kısmının hafifçe kurumasına izin verin. Çünkü aşırı sulama onlara zarar verir. Daima ılık su kullanın. Asla doğrudan musluktan soğuk su kullanmayın.

İki haftada bir yüksek potaslı bitki suyu ile besleyin veya bahçe merkezlerinde bulunan bitki suyu damlatıcılardan birini kullanın.

Bitkilerin etrafındaki nemi artırmak için bitkileri düzenli olarak nemlendirin.

Birçok insan Atatürk çiçeği bitkilerini bayram mevsiminden sonra ve yaprakların düşmeye veya renklerini kaybetmeye başladığında atar. Ancak, biraz zor bir süreç olsa da yaprakların bir sonraki yıl için tekrar renklendirmek mümkündür.

 

 

birevim

Leave a Comment

2 + fourteen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |