Avlu Nedir?

Avlu tam olarak yapıların içerisinde, çevresinde veya etrafında bulunan, yapıların tamamlayıcı bölümlerinden bir tanesidir. Mimarlık içerisinde avlular “atriyum” olarak isimlendirilmektedir. Avlular arasında farklılıklar vardır. İç avlu ve dış avlu olarak ikiye ayrılan avlular bulunmaktadır. Ülkemizde avluların önemi büyüktür.

Avluların farklı yapım şekilleri vardır. Üstü açık olan en çok tercih edilen türüdür. Ayrıca avlunun etrafı duvarla veya taşla çevrilmektedir. Daha kolay olması için çitle çevrilen avlularda vardır. Kısaca tanımlamak gerekirse avlular binaya bitişik olan etrafı kapalı, tam anlamıyla bir bütün oluşturan, ortasında yapı topluluğu bulunan bir alanı ifade etmektedir.

birevim kredisiz ev

Günümüz evlerinde avlular çok fazla kullanılmamaktadır. Genelde eski mimaride vazgeçilmez olan avlular günümüzde daha çok fabrika, alışveriş merkezlerinde toplanma alanı veya orta boşluk için kullanılmaktadır. Genelde bu binalar içerisinde yer alan merdivenler, ana giriş kapıları ve asansörler bu noktalara açılmaktadır. Çünkü bu noktalar insanların bir araya geldikleri ve toplu olarak yer aldıkları noktalar olarak kabul edilir.

Türk Mimarisinde Avlu Çeşitleri

Türk mimarisi içerisinde avluların önemi büyüktür. Geçmişte klasik olarak kabul edilen Türk evlerinde büyük önem arz eden bu noktalar köylerde hala kullanılmaktadır.

Türk mimarisinde genelde üstü açık olarak kullanılan bu alanlar insanların bir arada oturdukları ve dinlendikleri noktalar olarak kabul edilmektedir. Türk klasik evlerinde ki noktalarda dışarıdan eve giriş kapıları genelde direk olarak avluya açılmakta, insanlar avluları yürüyerek geçtikten sonra eve ulaşmaktadır.

Genelde lüks avlularda şadırvan veya süs havuzu mutlaka yer almaktadır. Bunların olması aslında bu alanların ev için ne kadar özel ve önemli olduğunun da birer göstergesidir. Dikkatli bir şekilde tercih edilmesi gereken noktalar olması kolayca yapıların buluşmasına olanak sağlamaktadır.

Türk aile yapısında avluların büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü aileler akşam eve geldiklerinde birlikte burada oturmakta, yemek yemekte, çay içmekte ve sohbet etmektedir. Kalabalık aileler için bu noktalar özellikle yaz ve bahar aylarında sürekli olarak kullanılmaktadır. Tüm yemekler buraya yenilmekte ve saatlerce sohbet edilen noktalar olarak kullanılmaktadır.

birevim

Leave a Comment

9 − 1 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |