Ayaklarınız Neden Sürekli Üşüyor Olabilir?

Her şeyden önce soğuk olduğunda vücut, organların yaşamsal işlevlerini sağlamak için ısı kaybını en aza indirecek bir sistemi harekete geçirir.

Vücut sıcaklığı yaklaşık 37’dir ve bir termoregülasyon sistemi sayesinde farklı bir ortam sıcaklığına rağmen sabit kalır. Vücut uzun süre soğuğa maruz kalırsa, kaslar harekete geçer ve titremeye başlarsınız. Titreme, vücudun çalışması için gerekli minimum ısı miktarını vücuda garanti etmeye yarayan istemsiz kas spazmlarıdır.  Sağlığı iyi olan insanlar genellikle sıcaklık değişikliklerine ve düşük sıcaklıklara tolerans düzeyini etkileyebilecek bazı faktörlere iyi uyum sağlayabilir.

birevim kredisiz ev

Ancak özellikle kış aylarında ayaklarım çok üşüyor, diyenlerdenseniz; bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bazı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların belirtileri olabilir. Eğer sizinde ayaklarınız normalin dışında üşüyor ise aşağıdaki sebeplere bir göz atın.

Zayıf Kan Dolaşımı

İyi bir kan dolaşımı sistemine sahip kişilerde vücut ısısını çok daha iyi şekilde düzenleyebiliyor. Kan vücutta olması gerektiği şekilde dolaşmadığında anemi veya kalp rahatsızlıkları baş gösterebiliyor.  Örneğin tüm gün egzersiz yapmadan masa başında oturuyorsanız, iyi bir kan dolaşımından bahsedilemez.  Ve elbette ayaklarınız sürekli üşüyecektir, birkaç çorap giymek bile durumu düzelmeyecektir.  Kan dolaşımınızı hızlandırın.

Kaygı ve Stres

Anksiyete hastalarında avuç içi terlemesi, mide bulantısı vb belirtiler görülebiliyor. Soğuk ayaklara kan dolaşımı sorunlarının yol açacağından az önce bahsettik.  Kaygı bozukluğu gibi durumlarda ölüm korkusu mevcut olduğundan vücut otomatik olarak hayatta kalmaya odaklanır ve kanı hayati organlara yönlendirir.  Dolayısı ile anksiyete ve stres durumlarında ellerim ve ayaklarım buz kesti belirtilerine sahip olabilirsiniz.

Temel Metabolik Sorunlar

Örneğin tiroit hormonlarının yetersiz olması ayak üşümesine yol açabilir. Diyabetik durumlarda duyu bozulmaları yani başka bir deyişle sinir hasarları ayak üşümesine yol açabiliyor.

Sigara ve Alkol Alımı

Nikotin ve alkol vücut sıcaklıkları üzerinde etken olan iki maddedir.  Tütün özellikle kan damarlarını daraltarak kan dolaşımını azaltır. Bu da az önce belirttiğimiz şekilde soğuk ayaklara sahip olmanızı sağlar.

Raynaud Sendromu 

Tek başına veya lupus veya romatoid artrit gibi diğer otoimmün bozuklukların yanında ortaya çıkabilen bir durumdur.Raynaud’a sahip olanlar, soğuk, renksiz el ve ayaklara neden olan kan damarı spazmları yaşarlar.

Soğuk ayaklar için ne zaman doktora danışılmalısınız?

Ayak üşümesi ile ilgili saydığımız sebepler canınızı sıkmış olabilir ancak belirtileri bilmek ve erken teşhis ile çözüm üretmek yaşanabilecek sıkıntılarında önüne geçecektir.  Hangi durumlarda doktora danışmalısınız;

  • Ayaklarınızda iyileşmesi uzun süren yaralar,
  • Aşırı yorgunluk,
  • Açıklanamayan kilo değişiklikleri,
  • Ateş veya eklem ağrısı,

Ayaklarınız Üşüyorsa Ne Gibi Önlemler Alabilirsiniz?

  • Bazı kişiler diğerlerine göre daha fazla üşür, tüylü çoraplar ile ayaklarınızı sıcak tutmaya ne dersiniz?
  • Sıkı ve çok dar kıyafetler kan dolaşımı için iyi değildir. Giyim tarzınızı gözden geçirmeye ne dersiniz?
  • Egzersiz yapın ki; kan dolaşımınız hızlansın.

 

birevim

Leave a Comment

one + 20 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |