Bahçe Aydınlatması İçin Pratik Öneriler

İlkbahar ve yaz mevsimlerinde evde durmak istemeyip, kendinizi dışarıya atmak için fırsat kolluyor olabilirsiniz. Bunun için büyük olmasına gerek yok bir bahçeye sahipseniz çok şanslısınız. Hem evinizde olup hem de açık havada dilediğiniz gibi vakit geçirebilir ve dostlarınızı ağırlayabilirsiniz.

Bahçe ve balkonlarımızı yalnızca gündüz saatlerinde değil, akşam ve gece saatlerinde de kullanmak isteriz. Ancak bunun için iyi bir aydınlatmaya ihtiyacımız var. Bahçe dekorunun belki de en önemli unsurlarından biri aydınlatmadır. Mobilya ve dekorasyonun ardından çok da üzerinde durulmayan aydınlatma, aslına bakılırsa üzerinde düşünülmesi gereken bir ihtiyaçtır. Eğer bir bahçeye veya uzun saatler geçirebileceğiniz bir balkona sahipseniz, yazımızın devamında aydınlatma ile ilgili fikirlerimizi ve önerilerimizi okuyabilirsiniz. Dış mekânlarda nasıl bir aydınlatma seçmeliyiz diye merak ediyorsanız ya da böyle bir hazırlığınız varsa, bu yazımız sizin için.

birevim kredisiz ev

Aydınlatma, gece saatlerinde meydana gelebilecek kazaları önlemek, yapmamız gereken işlerimizi yapabilmek, karanlıkta hareket kabiliyeti sağlamak ve yaşadığımız alanlara hareket katabilmek için önemlidir. Seçeceğimiz aydınlatma hem ihtiyacımızı karşılamalı, hem ekonomik olmalı hem de model ve görüntüsü ile dekorasyonumuza artı değer katmalıdır. Bunun için dikkat edeceğimiz bazı hususlar bulunuyor. İlk olarak;

  • Seçeceğimiz ürünün dış mekân aydınlatması için uygun olup olmadığını tespit etmeliyiz. Bahçemizin, balkonumuzun hangi noktasına aydınlatma koymalıyız ve hangi noktadan daha fazla ışık alabiliriz gibi soruların cevaplarını bulmamız gerekiyor. Işığın ne fazla ne de az olması için kaç waltlık bir ampul, aydınlatma kullanmak gerekir, öğrenmeliyiz.
  • Doğayı ve bütçemizi korumak için enerji tasarruflu aydınlatma sistemlerini kullanmalıyız. LED aydınlatmalar bu konuda en uygun aydınlatmalar olabilir. Hem daha uzun ömürlü hem ekonomik hem de doğa dostu olan bu ürünlerin yanı sıra solar bahçe aydınlatma ürünlerini de kullanabilirsiniz. Güneş enerjisi aydınlatma ile bataryalarını dolduran bu sistemle aydınlatma sağlanabilir. Böylece dış mekân aydınlatmanız için ek bir ücret ödemenize gerek kalmaz.
  • Sensörlü ve hareketi algılayan aydınlatmalar da diğer bir seçenek olarak aklınızda bulunsun. Sensörlü aydınlatmalar ekonomik olarak da artı değeri çok fazladır. Tasarruf konusunda en kullanışlı aydınlatmalardan biridir.

Yukarıdaki aydınlatma seçenekleri dışında çok daha fazla seçeneğiniz bulunuyor. Bahçe ışıklandırması için dekoratif ürünler hem mekâna hareket katar hem de şık olmaları nedeni ile tercih edilir. Bu ışıklandırmalardan biri spotlardır. Bahçe ışıklandırmasında çok kullanılan spotlar, gömme ve sıva üstü seçenekleri ile tercih edilen modellerdir. Duvara, zemine ya da tavana monte edilen spotlar, dekoratif olarak da gösterişli modellerdir.

Aydınlatma direklerinin solar ve elektrikli seçenekleri bulunuyor. Özellikle yürüyüş yollarının her iki yanına sıralanan aydınlatma direkleri çok hoş bir görüntüye sahiptir. Kapı girişlerinde de kullanabileceğiniz bu aydınlatmalar, sokak lambalarına benzer.

Set üstü aydınlatmalar, bahçenizin zeminlerinde ve duvarlarında kullanabileceğiniz türde aydınlatmalardır. Aydınlatma direklerine alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Tavan aydınlatmaları denilince aklımıza ilk gelen aydınlatmalar, avizeler oluyor. Bahçe aydınlatmalarında durum biraz farklı. Kapı girişlerine monte edilen bu aydınlatmalar, alanlarınızı daha kullanışlı hale getirir.

Projektörler, direkt aydınlatma seçeneklerinden biridir. Zemine ya da duvara monte edilebilirler. Oldukça yoğun bir aydınlatma sunan bu bahçe lambası çeşitlerinde, LED ürünleri tercih ederseniz, büyük oranda tasarruf etmiş olursunuz.

Bahçe fener ve mumlukları, Zemine, duvara, masanın üzerine, istediğiniz her yere konumlandırabileceğiniz aydınlatmalardır. Bahçe fenerleri ve mumlukları, bahçe dekorasyonuna büyük katkı sağlar. Yapmanız gereken tek şey, alanınıza uygun bir aydınlatmayı bulmaktır.

birevim

5 Comments

  • Bahçe aydınlatması için çok güzel öneriler vermişsiniz teşekkürler 🙂

  • Bahçe aydınlatmaları için güzel öneriler, bende güneş enerjili bitki aydınlatıcısından kullanıyorum bahçemde 🙂

  • Bahçe aydınlatması için çok para harcamadan neler yapılabilir çok güzel öneri olmuş 🙂

  • Bahçe aydınlatması için önemli öneriler vermişsiniz, bahçe aydınlatması özellikle geceleri için çok iyi oluyor

Leave a Comment

sixteen − 10 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |