Balkon Süsleme Fikirleri

Büyük veya küçük fark etmeksizin her balkonun kendine en uygun süsleme şekline göre süslenmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, balkonların evlerdeki en çok eşyanın konduğu ve en fazla kombinin bulunduğu yerler olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, balkonlarda bilhassa sıcak yaz günlerinde oturmak ve keyifli vakit geçirmek mümkündür.

Balkon süsleme fikirleri denilince akla klasik olarak balkonda yetiştirilen çiçekler ve beyaz plastik sandalyeler gelmektedir. Ancak, balkonların bu klasik düzenden çok daha farklı şekilde süslenmesi mümkündür. Birçok kişi, balkonların küçük olmasından mütevellit, balkon süslemeye gerek duymaz. Ancak, evin tüm alanlarında uygulanan dekorasyon fikirlerinin balkonlarda da uygulanmasının mümkün olabileceğini unutmamak gerekir.

birevim kredisiz ev

Balkon Nasıl Süslenir?

Balkon süsleme fikirleri nedir diye düşünüyorsanız klasik yöntemlerden vazgeçmemeniz konusunda tavsiye alabilirsiniz. Bilhassa tüm kadınların balkonlarında yer verdiği çiçeklere daha çok alan tanıyarak eşsiz bir balkon süsleme tekniği yaratabilirsiniz. Bu bağlamda, canlı çiçek ve bitkilere yer vermekten hiç çekinmemelisiniz. Balkonunda çiçekler sayesinde dekorasyon ve süsleme yapmayı düşünenlerin ekstra malzemelerden yardım alması gerekebilir. Örneğin, ahşap malzemelerden bir saksı yapmak, söz konusu balkon süslemesine katkı sağlayacaktır. Ancak, söz konusu saksının iç kısmına çürümeyen bir malzemeden koruma yapmak gereklidir. Aksi takdirde, güneş ve suyun yıpratıcı etkisinden dolayı saksının ömrü çok uzun olmayabilir.

Balkon süsleme fikirleri arasında mutlaka sarmaşığa yer vermek gerekir. Yemyeşil bir balkon sahibi olmak isteyenlerin bu bitkiden muhakkak faydalanması gerekir. Sarmaşıklar sayesinde balkonda güneşten korunacak bir gölgelik sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra, bir duvar seçerek saksılarıyla beraber sarmaşıkları alt alta asarak kullanmak doğru bir fikir olacaktır. Söz konusu saksıların farklı renklere boyanması sayesinde sıradışı bir görünüm elde etmek mümkün olabilir.

Balkon süsleme fikirleri arasında kitaplara yer vermenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmek gerekir. Renkli mobilyalara yer verdiğiniz balkonunuzda rahatlıkla kitap keyfi yapabilirsiniz. Bu sayede, güneşin tadını kitap okuyarak çıkartabilirsiniz. Büyük bir balkona sahip olanların ise geniş ve ferah balkon mobilyalarından yana tercih yapması tavsiye edilmektedir. Hasır mobilyaları; bu bağlamda çok işinize yarayacaktır. Hasır mobilyaları, bahçe mobilyaları satılan yerlerde bulunmaktadır.

Hamak; en süper balkon süsleme fikirlerinin başında gelmektedir. Sıcak yaz günlerinde, hamakta sallanarak keyifle vakit geçirmek; birçok kişinin hayalidir. Günümüzde, birçok başarılı hamak tasarımı bulunmaktadır. Bu tasarımlar arasından herkes kendisine en uygun olanı bularak hamak keyfi yaşayabilir. Balkonunda farklı bir hava yaratmak isteyenlere teraryum tavsiye edilmektedir. Teraryum sayesinde çiçeklerin saksılar yerine konulabileceği farklı bir alan yaratılmış olur. Çiçekleri çok sevenler için küçük ahşap bir arabanın içerisine konmuş çiçeklerin eşsiz bir görünüm yaratacağını belirtmek gerekir. Buna ek olarak, sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlerin balkonlarında muhakkak salıncağa yer vermesi tavsiye edilmektedir.

Balkon süsleme fikirleri denilince aydınlatmadan bahsetmeden olmaz. Sıcak yaz günlerinde insanlar balkonlarında oturmak, yemek yemek, bir şeyler içmek ve keyifli vakit geçirmek ister. Ancak, aydınlatma olmadan bunların hiçbirisi gerçekleşmez. Bu yüzden, balkonun yapısına en uygun aydınlatma araçlarının bulunması gerekir. Balkonda loş bir hava yaratmak ancak aydınlatma araçları sayesinde olacaktır. Balkon duvarlarının renklendirilmesi, balkonların süslenmesi noktasında büyük önem taşımaktadır. Balkonun bir duvarını duvar kağıdıyla kaplamak hoş bir fikir olabilir. Duvarlarda efekt fırçalarına yer vermek ise yine farklı bir süsleme fikri olacaktır. Balkon süsleme konusunda ısrarcı olanlar için balkon demirliklerinin veya camlarının süslenmesi; doğru bir tercih olacaktır. Son olarak, paletlerin balkon süslemek için mantıklı bir seçim olacağını ekleyebiliriz.

birevim

8 Comments

 • Balkon süslemesi konusunda instagramda takılıyordum, sitenizi gerçekten çok beğendim evim için önerilerinizi uygulayacağım yavaş yavaş 🙂

  • Merhaba Yunus Bey,
   Pandemi sürecinde balkonlarımızın önemini çok daha iyi şekilde anladık. Sizlerde bu önerileri uygulayarak baolkonlarınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

 • Siteniz sayesinde evimdeki bir çok güzel değişikliğe vesile oldunuz, balkonumda da bu konuda bir kaç süslemeyi uygulayacağım 🙂

  • Merhaba Yakup Bey,
   Balkon süsleme fikirleri özellikle evde oluğumuz bu süreçte bir çok kişinin ilgisini çeken konular arasına girdi.

 • İlk resimdeki balkon gerçekten çok güzelmiş, ama giriş kat balkonu gibi geldi bana 🙂

 • Balkon süsleme olarak ben çok renkli şeyleri seviyorum. Paylaştığınız görsellerdeki balkonlarda şahane olmuş, ilham verici 🙂

 • Eşim balkonumuzu sürekli değiştirmek istiyordu ve bu pandemi sürecinde kendi el emeğiyle yaptığı süslemelerle balkonumuzu şahane bir muhabbet ortamına dönüştürdü 🙂

Leave a Comment

one + sixteen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |