Balkonda Küçücük Saksılarda Domates, Maydanoz, Biber, Çilek Yetiştirmek

Bahçesi olmayan kişilerin evlerinin balkonlarında sebze ve meyve yetiştirebilme şansı bulunur. Bu sebze ve meyvelere uygun olan saksılar aracılığıyla evlerinizin balkonunu bunun için oldukça uygun bir hale getirebilirsiniz. Balkonunu bahçe yapmak isteyen kişilerin ilk dikkat etmesi gereken konu ise, buna uygun şekilde bir balkonun bulunup bulunmadığına dikkat etmektir. Balkonun yeterli büyüklükte bulunması, yeterli seviyede güneş ışığı alması, havalandırmasının iyi olması gibi konular balkonda sebze ve meyve yetiştirmek isteyenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler arasında yer alıyor. Güneş alan bir balkon bu çalışmayı yapmak için oldukça uygun olurken, rutubetli bir yapıya sahip olan balkon bahçe yapmak için hiç elverişli olmayacaktır.

birevim kredisiz ev

Balkonda Bitki Yetiştirmek İçin Gereksinim Duyulanlar

Balkonu mini bir bahçeye çevirmek isterseniz, öncelikli olarak kaliteli bir toprağa ihtiyacınız vardır. Bu nedenle yapay ürünlerden mümkün olduğunca kaçınmaya bakmalısınız. Bu durumdan kaynaklı olarak doğal gübreye yönelmeniz daha iyi bir sonuç almanız açısından doğru olacaktır. Sulamaları sürekli olarak yapabilmek için ideal bir sulama kabı ve bitkilerin rahat hissedebileceği saksı modelleri seçmeniz gerekir. Saksıda bitki yetiştirmek için diğer önemli olan konular ise fide ve tohum olmaktadır.

Toprağın içerisinde biraz kum ve biraz gübre bulunabilir. Mutlaka böceklerden arındırılmış bir toprağın kullanılması gerekecektir. Öte yandan sulamanın gerektiği gibi yapılması ise konu hakkında tam olarak beklenen sonuçların alınmasına neden olabilir. Güneş doğmadan sulamanın sabah saatlerinde yapılması daha uygun olacaktır. Bunun yanında saksıda bitki yetiştirmek için daha çok geniş saksı tiplerine ihtiyaç duyulur. Mini bir sera kuracağınız için bu kurala mutlaka dikkat etmelisiniz.

Balkonda Yetiştirilebilecek Meyve ve Sebzeler

Bu işe atılmak isteyenler özellikle balkonda yetiştirebileceği meyve ve sebzeleri merak ediyor. Bu konu hakkında bir hayli seçeneğiniz bulunurken size daha uygun gözüken türleri seçerek bunların ekim işlemini yapabilirsiniz. Tabi ekim işlemi için meyve ve sebzelerin ekim zamanını dikkate almanız gerekiyor.

Saksıda yetişen sebzeler arasında soğan, domates, semiz otu, havuç, fasulye, patlıcan, salatalık, sarımsak, marul, nane, fesleğen, pırasa, bezelye gibi çeşitli sebzeler yer almaktadır. Öte yandan saksıda yetiştirebileceğiniz meyve ağaçları arasında ise elma, kiraz, mandalina, limon, armut gibi çeşitli meyveler bulunuyor.

Balkon Bitkilerini Zararlılardan Koruma

Balkonda bitki yetiştirmek özen isteyen konulardan biridir. Gerekli önem verilmediği takdirde şikayet edilen konuların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bitkilerde böceklenme çeşitli durumlardan sonra olabilir. Bitkilerde böceklerin önüne geçebilmek için karşınıza kolay yöntemler çıkacaktır. Bunları tercih ederek oldukça kısa bir zaman aralığı içinde etkili bir sonuç alabilirsiniz. Bazı bitkileri ekmeden hemen önce etrafını unla kaplamanız konu hakkında başarılı bir sonuç almaya neden olacaktır.

Öte yandan sigara külleri de böceklerden korunmanın bilinen en başarılı yoludur. Sigara küllerini saksı diplerine yerleştirerek bitkileri böceklerden uzak tutabilirsiniz. Bunun yanında bitkileri böceklerden uzak tutmak için diğer tercih edebileceğiniz yöntem ise bitkilerin hemen altına bir diş sarımsak yerleştirmektir. Bu durum bitkilerin bundan sonraki aşamada böceklenmemesi açısından önerilen yöntemler arasında bulunur. Bitkilerde salyangoz veya sümüklü böcek bulunuyorsa bunları elle toplamayı tercih edebilirsiniz. Danaburnundan koruma sağlamak için mutlaka ilaç kullanılması gerekecektir. Zira bu zararlıdan kurtulmanın tek yolu budur. Mücadelesi son derece zor bir hayvan olduğundan dolayı vakit kaybetmeden bu konuda kolları sıvamak gerekecektir. Bu adımlara dikkat edildiği takdirde balkonda sebze yetiştirme oldukça zevkli bir konu haline gelebilir.

birevim

5 Comments

  • Annem hep derdi, “kızım koca bahçeyi doldursan nasip değilse bir dal yeşermez, nasibinde varsa ufacık bir yoğurt kabından kilolarca meyve-sebze yersin.”

  • Hem güzel bir uğraş hobi oluyor insana, hemde karşılığında ürün alıyorsun. Stres atmaya birebir 🙂

  • Balkonda bu tarz sebze-meyve yetiştirmek gerçekten çok huzur verici oluyor 🙂

  • Bende balkonda domates yetiştiriyorum böyle kızardıkları zaman kızım gelip koparıyor çok mutlu oluyor

  • Bizde balkonda biber maydanoz yetiştiriyoruz. Biberler çok çabuk oluyor kopartıp yemek çok hoşumuza gidiyor.

Leave a Comment

two × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |