Barış Çiçeği (Yelken Çiçeği) Bakımı Nasıl Yapılır?

Dolap bitkileri olarak da bilinen barış zambakları (Spathiphyllum), ofisler ve evler için popüler bir seçimdir. İç mekan bitkilerini ele aldığımızda, barış çiçeği bitkileri bakımı en kolay olanlardan bazılarıdır. Ancak barış çiçeği bitki bakımı kolay olsa da uygun yetiştirme koşulları hala önemlidir. Barış çiçeklerinin bakımına bir göz atalım.

Ev Bitkileri Olarak Büyüyen Barış Çiçekleri ev veya ofis için mükemmel ev bitkileridir. Bu sevimli bitkiler sadece bir yaşam alanını aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda bulundukları odanın havasını temizlemede de mükemmeldir. Bu bitkilerde çoğunlukla koyu yeşil yapraklar ve beyaz “çiçekler” bulunur. Ancak çoğu insanın çiçek olarak düşündüğü şey, aslında çiçeklerin üzerinde büyüyen özel bir yaprak sapıdır. Birçok popüler iç mekan bitkisi gibi, barış çiçeği da orta ila düşük ışığın tadını çıkarır. Ne tür bir ışık sağlamanız gerektiği, daha çok barış çiçeği bitkinizin nasıl görünmesini istediğinize bağlı olacaktır. Daha fazla ışığa yerleştirilen barış zambakları, daha çok güzel beyaz patiler ve çiçekler üretme eğilimindeyken, düşük ışıkta barış çiçekleri daha az çiçek açacak ve daha çok geleneksel bir yeşillik bitkisine benzeyecektir.

birevim kredisiz ev

Barış Çiçeği Bitki Bakımı

Barış zambaklarının bakımında en sık yapılan hatalardan biri de aşırı sulamadır. Barış çiçeğinin ölmesinin en yaygın nedenlerinden biri olan aşırı sulanmaya göre su altında kalmaya çok daha toleranslıdır. Bu nedenle, barış çiçeği bitkilerini asla bir programa göre sulamamalısınız. Kuru olup olmadığını görmek için toprağın üst kısmına dokunmanız yeterlidir. Eğer öyleyse, barış çiçeğini sulamalısınız. Toprak hala nemliyse, bitkinin sulanmasına gerek yoktur.

Bu bitkiler kuraklığa çok dayanıklı oldukları için bu yöntem bitkiye zarar vermez ve aşırı sulanmayı önler. Barış zambaklarının sık gübrelemeye ihtiyacı yoktur. Yılda 1-2 kez dengeli bir gübre ile gübreleme yapmak bitkinin mutlu olması için yeterli olacaktır. Barış çiçekleri, kaplarını büyüttüklerinde saksı değiştirmekten veya bölmekten de yararlanır. Bir barış çiçeği bitkisinin kabını aştığının işaretleri arasında, sulandıktan ve kalabalıklaştıktan bir hafta sonra sarkma, deforme olmuş yaprak büyümesi sayılabilir. Saksı değiştiriyorsanız, bitkiyi mevcut saksısından en az 2 boy daha büyük saksıya taşımanız yerinde bir karar olacaktır.  Bölüyorsanız, kök topun ortasından kesmek için keskin bir bıçak kullanın ve her bir yarıyı kendi kabına yeniden yerleştirin.

Barış çiçeklerindeki geniş yapraklar kendine çok fazla toz çekmesine sebep oluyor. Yılda en az bir kez yaprakları yıkamalı veya silmelisiniz. Bu, güneş ışığını daha iyi işlemesine yardımcı olacaktır. Bitkinin yapraklarını duru su ile silebilir ya da mutfakta ufak bir duş başlığı ile yıkayabilirsiniz.  Alternatif olarak barış çiçeği bitkinizin yapraklarını nemli bir bezle silinebilir. Bununla birlikte, bitkinin gözeneklerini tıkayabileceğinden, ticari yaprak parlatıcı ürünleri kullanmaktan kaçının.

birevim

Leave a Comment

5 × one =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |