Başarılı İnsanların Sırrı Okumak, Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Birçok insan kitap okumayı eğlence ve zaman geçirme aracı görse de aslında başarılı olmak isteyen herkesin ardından bu temel seçenek vardır. Kitap okuyan insan birçok açıdan kendisini daha rahat geliştirmek ve bu sayede daha rahat bir şekilde başarıya ulaşmaktadır. Günde sadece 10 sayfa okuyarak yılda onlarca kitap bitirmeniz mümkündür.

birevim kredisiz ev

Günümüzde çok önemli iş adamları bile o kadar yoğun temponun arasında kitap okumak için kendilerine zaman ayırıyorlar. Bill Gates her yıl en az 50 kitap okurken, Zuckerberg iki hafta da 1 kitap bitirmeye dikkat ediyor. Kitap okuma konusunda isteksiz olanlar öncelikle bunun ne gibi faydalar sağladığını görmeliler.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumak birçok insan angarya bir iş olarak kabul ediliyor. Ancak doğru şekilde yapıldığında insanlara sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları aşağıda ki gibidir.

  • Kelime haznenizi geliştirirken aynı zamanda konuşmanıza da yardımcı olur,
  • Olaylara çok farklı açılardan bakmanıza ve kolay problem çözmenize yardımcı olmaktadır,
  • Odaklanma ve sabır konusunda gelişmenize, bir soruna odaklanma ve onu derinlemesine çözmenize yardımcı olur,
  • Birbirinden farklı görüşleri, hayatları tanımanıza yardımcı olur.
  • Empati yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur,
  • Kendinizi geliştirmenizi ve bilgili bir birey olmanıza olanak sağlar.
  • Stres seviyenizde gözle görülür bir düşüş yaşamanıza imkan tanır.

Kitap Okuma Alışkanlığını Geliştirmek İçin Neler Yapılır?

Kitap okumak istiyorsunuz ancak bu alışkanlığı nasıl kazanacağınızı bilmiyorsanız yapmanız gereken adımlar bulunmaktadır. İlk olarak yapmanız gereken ince kitapları tercih etmek olacaktır. Bu göz korkusunun ortadan kalmasına ve ilk adımı atmanıza yardımcı olur.

Başlangıç olarak karmaşık kitapları tercih etmek doğru olmayacaktır. Genelde ilgi alanınız olan kitaplara yönelmenizde var. Macera, bilim kurgu, klasik kitaplar tercihlerinizin arasında olabilir. Tarihi seviyorsanız tarihi kitapları da tercih edebilirsiniz. Ya da direk popüler kitapları tercih ederek de başlayabilirsiniz.

Kendinize mutlaka bir okuma listesi hazırlayın ve bu listeyi bitirmek için kendinize günlük bir okuma limiti koymaya dikkat edin, bu size rutin kazandıracak ve ilerlemek için büyük bir adım atmanıza olanak sağlayacaktır.

Günlük mutlaka kitap okuma sınırını kendinize koyun, bunu sayfa olarak veya süre olarak yapabilirsiniz. Günde 10-20 ve 50 sayfa veya yarım saat kitap okuma sınırınız olabilir.

Kitabı sadece okumak için öylesine gelişi güzel okumayın, kitabın konusu sizi sıktıysa yada çok ağır geliyorsa yarıda bırakıp yeni bir kitaba geçmeye çekinmemelisini.

Kitap okumamak için bahaneler en önemli sorundur. İnsanlar genelde bu sebeple kitap okumaya başlayamaz ya da başladıysa dahi bu nedenle kitap okumayı bırakabilir. Evde, iş yerinde, araba da veya otobüste kitap okunabilir. Ama en önemlisi kesinlikle pes etmemeniz gerekiyor.

birevim

Leave a Comment

four × 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |