Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

Begonya bitkilerinin yaz bahçesinde ve ötesinde birçok kullanımı vardır. Yıllık begonya bakımı, begonyaların nasıl yetiştirileceğini doğru bir şekilde öğrendiğinde nispeten basittir. Doğru yer önemli olduğu gibi, begonyaların bakımında da sulama önemlidir.

birevim kredisiz ev

Begonya Bakımı

Begonyaların bakımında doğru sulama önemlidir. Toprak nemli kalmalı, ancak çok ıslak olmamalıdır. İyi drene olan bir toprak veya saksı karışımı bu görevi kolaylaştırır.

Yaprak lekesini ve mantar hastalıkları olasılığını önlemek için önlemler alın.  Çelikler ek bitkiler için çoğaltılabilir. Artık her yıl begonya yetiştirmeyi öğrendiğinize göre, bu şımarık bitkiden yaz manzarasında yararlanabilirsiniz. Yeşil, pembeler, beyaz ve kırmızı tek veya çift çiçeklerle yeşil veya bordo olabilir. Kolay büyüyen ve gelişen bir çiçek türüdür.

Begonyaların Bakımı İçin 5 İpucu

Favori begonya koşulları, çiçeklenme ve yaprak özellikleri gibi çeşitlere göre değişir. Yine de çoğunun ışık, toprak, su ve gübreleme gibi benzer kültürel gereksinimleri vardır. İşte begonya bakımı hakkında birkaç ipucu.

Begonyalar İçin Doğru Işık

Begonyalar saatlerce doğrudan güneş ışığında zarar görür. Bu bitkiler kısmi gölge ve yumuşak ışık kombinasyonunda çiçek açar. Bu uzlaşma için en iyi yer, evinizin kuzey veya doğu tarafında, güneş ışığını filtrelemek için büyük bir ağacın veya üstü kapalı verandanın altıdır.

Daha yoğun gölgeli noktalarda, çiçek açan yumrulu ve lifli begonyalar, çiçek açanlardan daha fazla yaprak geliştirme eğilimindedir, ancak rizomatoz begonyalar (yaprakları için yetiştirilir) gelişir.

Begonya Toprak ve Su İhtiyaçları

İdeal begonya bakımı, kompost ve turba yosunu gibi organik maddelerin eklenmesiyle değiştirilmiş, iyi drene edilmiş toprak gerektirir. Nemli koşullardan hoşlanırken, “ıslak toprak köklerinin çürümesine neden olabilir.

Çiçekler için Besleme

Sağlıklı bitkiler ve bol çiçekler için, begonyalarınızı ilk ektiğinizde veya naklediğinizde, sonra yaklaşık her 3 haftada bir, üç kısım su ile bir kısım gübre oranında seyreltilmiş 10-10-10 sıvı gübre uygulayın.

Begonyalar, doğrudan bitkiye püskürtülmesi yerine tabanlarının etrafına dökülen gübre çözeltilerine daha iyi tepki verir; Bazı türlerin hassas yaprakları ve gövdeleri, güçlü gübre spreyleriyle doğrudan temas halinde zarar görebilir.

Büyüyen ve Yayılan Begonyalar

İlkbahar sonunda çiçek açmış begonyalar satın alabilir veya bu yatak bitkilerini tohumlardan, rizomlardan, yumrulardan veya köklerden yetiştirebilirsiniz. İkinci yöntemi seçerseniz, onları kışın sonlarında içeride başlatın, böylece ılık havalarda dışarıda nakli yapmadan önce olgunlaşmaları için zamanları olur. “Çiçekleri zorlamak” olarak bilinen bu begonya bakımı uygulaması, begonyalarınızın bahçeye eker dikmez çiçeklenmeye başlamasını sağlayacaktır.

Kışın Begonya Bakımı

Köksaplı ve lifli begonya türleri, kışı geçirmesi en kolay türler arasındadır, çünkü her iki tür de kazılıp (veya bir kapta bırakılabilir) ve ev bitkileri olarak kışı geçirmek üzere iç mekanlara getirilebilir. Kış aylarında filtrelenmiş ışık alacakları bir pencerenin yanında bir noktaya ihtiyaçları vardır.

birevim

Leave a Comment

four × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |