Beyaz Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabılarınız temizken aşırı güzel ve modern bir görüntü verir. Ancak kirlendiği zaman aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Siyah veya renkli ayakkabılara nazaran kiri daha çok gün yüzüne çıkarır ve temizlenme işlemi biraz daha uğraştırıcıdır. Eğer ayakkabımız kirlenmesin istiyorsanız sık sık temizleme işleminde bulunmanız gerekmektedir. Ayakkabınızın kumaşını korumak istiyorsanız eğer, elinizle temizleme işleminde bulunabilirsiniz. Ancak beyaz ayakkabılar nasıl temizlenir sorusuna cevap verirsek eğer; karbonat, çamaşır suyu ve su gibi çeşitli seçeneklerle temizleme işleminde bulunabilirsiniz. Beyaz ayakkabılarınız temizlendiğinde tekrardan aynı görüntüsüne kavuşacaktır. Beyaz ayakkabılar nasıl temizlenir sorusuna gelin birlikte maddeler halinde bir göz gezdirelim.

birevim kredisiz ev

Ayakkabıları Deterjan Ve Suyla Silmek

Ilık suyun içerisine birkaç damla deterjan eklemelisiniz ve karıştırmalısınız. Ayakkabıları herhangi bir deterjanla temizleyebilirsiniz. Bu arada birkaç damla dediğim deterjanı, bir tatlı kaşığı olarak koyarsanız daha fazla köpürmesini sağlayarak, daha temiz şekilde temizleyebilirsiniz. Su ve deterjanı daha iyi karıştırmak için, bir diş fırçası yardımıyla karıştırabilirsiniz. Deterjanla oluşturulan su, beyaz deri haricinde tüm ayakkabılarda etkisini göstermektedir. Eğer bulaşık deterjanı kullanmak istemiyorsanız, bunun yerine beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Ayriyeten ayakkabının tabanlarını ve kauçuk kısımlarını sünger yardımıyla silebilirsiniz. Süngeri deterjanlı suya batırarak iyice süngere geçmesini sağlayın ve sıkın. Daha sonrasında ayakkabının taban ve kauçuk kısımlarına ileri geri şeklinde ovalayarak kirlerin çıkmasını sağlayın. Bu şekilde kirlerden kısa sürede arındığını göreceksiniz. Eğer daha zorlu lekeler varsa beyaz ayakkabınız da, bir diş fırçası yardımıyla bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Diş fırçasını deterjanlı suya batırdıktan sonra lekenin üzerine dairesel hareketlerde bulunarak, kirin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Suyuyla Temizleme Yöntemi

Bu işlemi mutlaka evinizin açık bir yerinde yapmalısınız çünkü çamaşır suyu kokusu size dokunabilir. Bir su dolu kaba az miktarda çamaşır suyu dökerek ayakkabınızdaki kirli yerleri silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Çamaşır suyunu mutlaka az koymalısınız, yoksa ayakkabılarınızı istemeden de olsa sarartabilirsiniz. Çamaşır suyu yöntemi en çok beyaz ayakkabı silme yönteminde etkili olmaktadır.

Karonat Kullanarak Temizleme Yöntemi

Bir yemek kaşığı sıcak suyun içerisine, birer yemek kaşığı karbonat ve sirke koymalısınız. Daha sonrasında bu karışımı iyice karıştırmanız gerekmektedir. Karıştırdığınız solüsyonun bir zaman sonra tepkimeden dolayı köpüreceğini göreceksiniz. Karışımı bir çubuk ya da diş fırçası yardımıyla ayakkabınıza sürdükten sonra 3-4 saat kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra ayakkabılarınızı birbirine vurun ve macunun parçalanarak düşmesini sağlamalısınız. Eğer düşmeyen parçalar bulunursa, kuru olan bir diş fırçasıyla kalan macunu ayakkabılarınızdan arındırabilirsiniz.

Diş Macunuyla Temizleme Yöntemi

Bir havlunun ya da bezin ucuna az miktarda diş macunu sürün ve ıslatarak ayakkabılarınızı silebilirsiniz. Macunun köpürmesi için hafifçe nemlendirme işlemi yapabilirsiniz. Son olarak bez yardımıyla silerek temizleme işlemini sonlandırabilirsiniz.

birevim

5 Comments

  • Beyaz ayakkabıların temizlenmesi gerçekten çok zor, tam temizleyince de canavar gibi oluyor ayakkabı 🙂

  • Beyaz ayakkabı giymeyi çok seviyorum ve pislenmemesi için genelde arabayla gideceğim kapalı mekanlarda dolaşacağım zaman takılıyorum

  • Beyaz ayakkabı temizlemek çok meşakkatli ama güzel sonuçlar alıyorsunuz 🙂

Leave a Comment

10 − 10 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |