Black Friday Nedir?

Her sene dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan bir alışveriş etkinliğidir. Black Friday, Kara Cuma demektir. Her ülkede çeşitli firmalar, birçok üründe yüksek indirimler uygulamaktadır. Yılın bu döneminde kargo firmaları zor anlar yaşamakta ve milyonlarca ürün kargolanmaktadır.

Etkinlik internet üzerinde yapıldığı gibi birçok fiziki mağazada da uygulanmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere Cuma gününe denk gelen bu etkinlik, her kasım ayının son cuması yapılmaktadır. Rekabet ortamı yüksek olduğu için birçok firma erkenden indirimle başlayıp, kasımın son haftasını beklememektedir. Bu durumda Black Friday, kasım ayının son haftası başlıyor diyebiliriz.

birevim kredisiz ev

Black Friday İsmi Nereden Çıktı?

Amerika’da dönemin başkanı Abraham Lincoln, kasım ayının son haftasını şükran haftası olarak ilan etmişti. Firmalar zamanla bu haftayı özel etkinlikler ve indirimler ile karşılamaya başladı ve noelden önce düzenlenen bir etkinlik haline geldi. Durum böyle olunca alışveriş oranları arttı. Daha sonra internet bu kadar yaygın olmadığı için her yerde trafik oluşmaya başladı. Tam bu noktada “kara” kelimesi ortaya çıktı.

Bu günün ismini bir ABD polisi verdi, bu durum size garip gelebilir fakat gerçek böyle. Haftanın bu gününde birçok insan alışveriş yaptığı için trafik oluşuyor ve polis bu durumdan hiç memnun olmuyordu. Bu yüzden polisler tarafından Black Friday yani Kara Cuma ismi ortaya çıktı.

Bu dönemde markalar kullanılan isimden hiç memnun değildi. Çünkü; bu kadar çok satış yaptıkları bu günün “kara” kelime ile anılmasını istemiyordu. Amerika’da daha önce yaşanan kriz ve benzeri kötü olaylarda, hep kara kelimesi kullanılmıştı. Bu da insanlarda kötü bir izlenim bıraktığı için markalar bu ismin kullanılmasını istemiyordu, fakat zamanla isim değişmedi ve Black Friday yani Kara Cuma olarak kaldı. Ülkemizde Cuma günü mübarek bir gün olarak bilindiği için kara kelimesinin kullanılması doğru bulunmadı. İlk Black Friday etkinliğinden sonra efsane cuma, güzel cuma, bereketli cuma, hayırlı cuma gibi ismler tercih edilmeye başlandı.

birevim

Leave a Comment

1 × one =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |