Bonsai Bakımı, Sulaması, Çoğaltılması Nasıl Yapılır?

Bir bonsai ağacı , kap içine dikilen minyatür bir ağaçtır. Bonsai, bu küçük ağaçları yetiştirme sanatına atıfta bulunur ve 14. yüzyılın başlarına kadar uzanan Japon kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bir zamanlar sadece en zengin aristokratlar ve Japon toplumunun yüksek rütbeli üyeleri tarafından beğenilen bonsai, artık dünyanın her yerinden insanların keyif aldığı bir sanat biçimidir.

Bonsai Ağacı Bakımı
Bir bonsai ağacına bakmak ilk bakışta korkutucu görünebilir. İşte size bir bonsai ağacına nasıl kolaylıkla bakılacağını gösterecek birkaç ipucu paylaşacağız.
Bonsai’niz için ilk etapta en iyi yeri belirlemek gerekir; ne tür bir ağaç olduğunu ve bir iç mekan veya dış mekan bitkisi olup olmadığını bilmeniz gerekir.
Ardıç, çam ve ladin ağaçları gibi en yaygın bonsai türleri dış mekan bitkileridir ve büyük muadilleri gibi mevsimlere maruz bırakılmalıdır. Açık bonsai ayrıca yaprak döken ağaçları da içerir, yani yapraklarının mevsimlerle değiştiği anlamına gelir. Bunlara akçaağaç, karaağaç ve gingko dahildir.
Kapalı bonsai ağaçları, tipik olarak yıl boyunca sabit sıcaklıklarda gelişen subtropikal türlerdir. Bunlar arasında yeşim bitkileri, Hawaii şemsiye ağaçları ve ficus ağaçları bulunur.
En önemli noktalar;

birevim kredisiz ev

• Konumlandırma: Bonsai’niz doğrudan ısı veya hava akımından uzak tutulmalıdır.
• Aydınlatma: Bonsai’nizi bol güneş ışığı alan bir yerde tutun.
• Nem: Bonsailer topraklarını nemli tutmak için suya ihtiyaç duyar.

Bonsai Nasıl Sulanır?
Çoğu bonsai ağacı ölümünün bir numaralı nedeni yetersiz sulamadır. Toprak tabakası çok sığ olduğu için çok çabuk kurumaya meyillidir. Bonsai ağaçları, toprağın üst tabakası kuru göründüğünde sulanmalıdır. Ağacınızın türü ve büyüklüğünün yanı sıra kullandığınız toprak türüne bağlı olarak sulama sıklığı değişebilir ve hatta günde bir kez bile olabilir.
Bonsai ağacınızı sularken asıl amaç kök sistemini tamamen suyla doyurmaktır. Doğru doygunluğu sağlamak için, tahliye deliklerinden su çıkana kadar sulamaya devam edin. Düzgün boşaltmaya izin vermek için, birçok bonsai ağacı fazla suyu toplamak için bir tepsi ile birlikte gelir.
Fazla sulama, bonsai ağacınız için de zararlı olabilir. Aşırı sulanmış bir bonsainin belirtileri şunları içerir: yaprakların sararması ve daha küçük dalların buruşması. Bir bonsai aşırı sulanırsa, kökleri suda boğulur ve oksijenden yoksun kalır, bu da ağacı desteklemek için daha fazla büyümeyi engeller. Aşırı sulama, yetersiz drene olan topraktan da kaynaklanabilir.
Bonsai’nizi doğru şekilde suladığınızdan emin olmak için, bonsai ağacınızı günlük olarak değerlendirmeniz gerekir.Temel kural, toprak kuru göründüğü anda sulamaktır.

Bonsai Ağacınızı Budamak ve Şekillendirmek
Budama, bonsai ağaçlarını küçük tutmak ve kompakt şekillerini korumak için çok önemlidir.
İki ana budama türü vardır:
• Bakım budama.
• Yapısal budama.

 

birevim

3 Comments

  • Çoğaltılmasını normal bitki gibi sanıyordum ama biraz farklılıkları varmış 🙂

  • Bonsai bitkisinin evde kullanılmasında sakınca var diye düşünüyordum ama sonra bir problem oluşturmadığını öğrendim gerçekten tasarım olarak çok hoş bir bitki

  • Bonsai bitkisinin desen desen oluşuna bayılıyorum, çok sevdiğim bir tür 🙂

Leave a Comment

one × 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |