Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Çin’in Wuhan şehrinde 2019 Aralık ayı sonunda ortaya çıkmasının ardından tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını, Türkiye’de görülmesiyle birlikte bulaşıcı hastalıklar gündeme daha sık gelir oldu. Herkesi yakından ilgilendiren ve insan hayatını tehdit eden salgın hastalıklarından kendinizi korumak için almanız gereken tedbirler, çok önemli. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları ile ilgili alacağınız önlemler salgına yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltmaktadır.

birevim kredisiz ev

Salgın bir hastalık söz konusu olduğu zaman tüm sağlıklı ve özellikle risk grubunda yer alan kişiler alarm durumuna geçmektedir. Uzmanlar, salgından korunma yolları ile ilgili vermiş oldukları tavsiyeler ile kişilerin kendilerini hastalık tehdidine karşı korumasını hedeflemektedir.

İlk Kural: Hijyen

Salgın hastalıkların birçoğu viral enfeksiyonlarda olduğu gibi bakteri, mikroorganizma, parazit ve mantar gibi insan sağlığına zararlı canlılar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Salgın hastalıklardan korunmak için mutlaka temizliğe özen göstermek gerekir. Özellikle el temizliği çok önemli bir kural olarak uzmanlar tarafından altı çizilmektedir.

Alışveriş merkezi, otobüs, taksi, umumi tuvaletler, benzin istasyonları gibi birçok ortak kullanım alanında olabildiğince az temas etmeye çalışmalısınız. Her zaman elinizi yüzünüze özellikle ağız ve burun çevresine sürmekten kaçınmak alabileceğiniz basit ama etkili bir yöntem olacaktır. Salgın hastalıklardan korunurken havlu vb. Ürünlerinizi kimse ile paylaşmamalısınız. Lavabo, kapı kolu, telefon, anahtar, kredi kartları da sık sık temizlenerek bakteri ve virüslerden arındırılmadır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirin

Salgın hastalıklar söz konusu olduğunda sağlıklı beslenme ve egzersizin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Vücudunuzun bağışıklık sistemi, salgın hastalıklardan korunmak için en önemli silahınızdır. Bu nedenle dengeli beslendiğinizden emin olmalısınız.

Kahvaltıda süt, yumurta tüketmek, ara öğünlerde özellikle C vitamini bakımından zengin meyve, ev yapımı yoğurt veya sağlıklı yağlar içeren kuruyemişleri tercih etmek, akşam yemeklerinde ise bakliyat, ızgara et, bol yeşillik tüketmek dengeli beslenmek ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için önemlidir. Aynı zamanda bol su tüketimi ihmal edilmemelidir. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için uzak durmalısınız.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Düzenli bir hayata sahip olmak hem psikolojik açıdan kendinizi iyi ve güvenli hissetmenizi sağlayacağı gibi salgın hastalıklara karşı daha güçlü olmanızı da sağlamaktadır. Uyku düzeni, güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Gece uykusunu yeterli almak, birçok salgın hastalıktan korunmanızı kolaylaştıracaktır.

Uyku esnasında oda içerisinde elektronik cihaz bulundurmamak, düzenli uyku saatlerine sahip olmak, karanlık ve temiz, sakin bir ortamda uyumak bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

Ortamı Havalandırın

Kapalı ortamlar, salgın hastalıkların daha kolay bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Bunu engellemek için araçlarda, ofislerde, evlerinizde sık sık havalandırarak temiz hava solumayı unutmayın. Aynı zamanda kalabalık ve kapalı, havasız ortamlarda olabildiğince az vakit geçirmeye dikkat edin.

birevim

5 Comments

  • Sosyal mesafe ve maske bulaşıcı hastalıklar için çok önemli iki etken. Üçüncü önemli etkense temas, her yere dokunmamalıyız

  • Günümüzde bulaşıcı hastalıkların ne kadar riskli olduğunu anladık bence, çok daha dikkatli olmalıyız

  • Dikkat etmek gerekiyor maske gerçekten bu konuda çok başarılı bir koruma oluyor

  • Virüsten önce maske takan hastalıklı diye düşünürdük meğersem maske hastalıktan koruyormuş

Leave a Comment

20 − twelve =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |