Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir?

Çamaşır makineleri içerisinde birçok kirli eşya yıkanmaktadır. Günlük terlediğimiz eşyalar, üzerine bir şey döktüğümüz eşyalar veya çamurlanan eşyalar bunlara dahildir. Bu nedenle her temizleme ile birlikte makinelerin içerisinde belirli oranda bir pislik birikmektedir.

Makine bunların önemli bir kısmını dışarı atsa da yine de kenarda köşede bazıları kalmaktadır. Bu durumda beraberinde makinenin uzun vadede koku salmasına neden olur. Bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken kokuları nasıl temizleyeceğinizi bulmanız gerekiyor.

birevim kredisiz ev

Çamaşır Makinesinde Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri

Çamaşır makinesinde bulunan kötü kokulardan kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemleri uygulayarak makinenizi temizleyebilir ve ortaya çıkan veya çıkabilecek olan kötü kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz.

  • Deterjan Bölmesini Temizleyin

Deterjan bölmesinde kalan yumuşatıcı ve sabun artıkları kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Bunun için eski bir diş fırçası kullanarak nemli bez ve biraz sıcak su ile bu noktaları belirli aralıklarla temizlemeniz de fayda olacaktır.

  • En Sıcak Ayarda Makineyi Boş Çalıştırın

Çamaşır makinenizi her zaman dolu çalıştırmanız gerekmiyor. Arada biraz da en sıcak devirde boş çalıştırmalısınız. Tabi bunu yaparken içerisinde biraz sirke atmayı ihmal etmemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra hiçbir şey katmadan gene boş çalıştırmanız gerekiyor. Bu boş yıkamalar makinenizin temizliği için size yardımcı olacaktır.

  • Makine Lastiğini ve İçini Temizleyin

Makinelerde ortaya çıkan kokuların genelde temel sebeplerinden birisi lastik kısmına ve iç kısma biriken küflerdir. Bunun için başta lastik olmak üzere makinenizin içerisini temizlemeniz gerekmektedir. Bu temizliğin en basit yöntemi lastiğin etrafına biraz deterjan döktükten sonra 10-15 dakika beklemek olacaktır. Bu işlemin ardından burayı durulayın ve devamında makinenizi gene boş bir şekilde çalıştırmayı ihmal etmelisiniz. Arada ki koku farkını hemen fark edeceksiniz.

  • Tuz, Sirke ve Çamaşır Suyuyla Temizleyin

Kokudan bıktıysanız yapmanız gereken herkesin evinde bulunan ürünleri kullanarak makineyi temizlemek olacaktır. Bu temizleme işlemi için yapmanız gereken deterjan bölümüne çamaşır suyu, sirke ve tuz eklemek olacaktır. İki kaşık tuz, bir su bardağı sirke ve yine bir su bardağı çamaşır suyu yeterli olacaktır. Bunları ekledikten sonra makinenin ısısını 90 dereceye alıp, ısı yarını yaptıktan sonra 90 dakika kadar çalıştırmak yeterli olacaktır. Makinenizi bir yandan temizlemiş olacak bir yandan da kötü kokulardan kurtulmuş olacaksınız.

  • Filtreyi Temizleyin

Çamaşır makinelerinin hemen önünde bir filtre vardır. Burada genelde makinenin dışarı atamadığı büyük parçalar atılmaktadır. Bu bölmeyi belirli aralıklarla boşaltmak gerekmektedir. Çünkü filtre içerisinde bulunan parçalar koku yapabilmektedir. Tabi bunu yaparken dikkat etmeniz gereken altına bir kap koyarak, suyu öyle boşaltmak olacaktır. Burada deterjan artıkları, bozuk para, kıllar gibi çok farklı materyallerin bir arada olduğunu göreceksiniz. Temizlik işlemi sırasında eldiven takmayı ihmal etmemelisiniz.

birevim

Leave a Comment

1 × 1 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |