Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makineleri modern dünyada evlerimizde olmazsa olmaz beyaz eşya ürünlerinden birisidir. Elden yıkama devri artık günümüzde neredeyse tamamen bitmiştir. Şehirde veya kırsal yaşamın içerisinde bu makineler sürekli olarak kullanılmaktadır. Evlerimizde düzenli olarak kullanılan bu makinelerin ömrünü uzatmak için doğru şekilde temizleme yapmak çok önemlidir.

Çünkü içerisine atılan pisli eşyalar, sabunlar temizlik işlemi yapan makinenin mekanizmalarında bozulmaya neden olabilmektedir. Sabun kalıntıları, lastikte kalan küfler uzun sürede makineye ciddi anlamda zarar vermektedir. Doğal olarak çamaşır makinesini temizlemek isteyenlerin yapması gereken birçok farklı işlem vardır. Bu işlemler arasından sizde birisini tercih ederek makinenizde kullanabilirsiniz.

birevim kredisiz ev

Limon Tuzu ve Sirke ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Doğal ürünler ile temizlik yapmak her zaman daha faydalı olmaktadır. Günümüzde hala geçerliliği koruyan ürünler limon tuzu ve sirkedir. Limon tuzu ve sirke doğal kireç çözücüler olduğunu için en mantıklı kullanım ürünleridir. Bunların kullanımını doğru şekilde yapmak da önemlidir.

İlk olarak üç yemek kaşığı kadar limon tuzunun beyaz sirke ile birlikte karıştırmak gerekmektedir. Bir bardak sirke yeterli olmaktadır. Sirkenin içerisinde limon tuzu eridikten sonra hazırlanan bu karşımın deterjan gözüne yerleştirilmektedir. Ardından makine boşken yüksek sıcaklıkta çalıştırılmalıdır. Bu sistem ile küf, pas gibi zararlı oluşumlar temizlenmiş olacaktır. Bu uygulamayı çamaşır makineniz için ayda bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Çamaşır Makinesi Tableti Kullanarak Temizlik

Çamaşır makinelerin temizliği için özel tabletler bulunmaktadır. Bu tabletleri doğru şekilde belirli aralıklarda kullanmak gerekiyor. Temizlik, kireç çözücü ve parlatmak içi bu ürünleri de kullanabilirsiniz. Markaya göre özel tavsiye edilen ürünler bulunmaktadır.

Bu ürünün kullanımı çok basittir. Tableti çamaşır makinesinin içinde olan kazan kısmına yani çamaşırların olduğu kısma atılmalıdır. En sıcak program içerisinde makine çalıştırılmalıdır. Yıkama işlemi bittikten sonra makinenin kapağında bulunan küfleri bir sünger kullanarak temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken aynı anda deterjan haznesinin de temizlendiğinden ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Bu işlemi de ayda bir kez kullanmak sizler için yeterli olacaktır.

Çamaşır Makinesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak isteyenlerin yapması gereken bazı işlemler vardır. Markalar bu konuda kullanıcılara bilgi verse de ülkemizde genelde bu bilgiler ışığında hareket edilmemektedir. Yapılması gereken işlemlerden ilki filtre temizliği yapmak olacaktır. Bu biraz teknik bilgi gerektiği için bu işlemi yapacak servisten istemek daha doğru olabilir.

Makine kapağında bulunan conta kısmını da düzenli aralıklarla temizlemek gerekmektedir. Burası nemi hapsettiği için küf oluşumuna da açıktır. Burayı temizlemek için limon ve hidrojen peroksit kullanmak gerekmektedir.

Sürekli kullanılan yumuşatıcı ve deterjan gözlerinin temizliğine de özen göstermek gerekmektedir. Düzenli şekilde temizlenmediği taktirde makine içerisinde kötü kokunun kıyafetlere yayılmasına da neden olabilir.

birevim

Leave a Comment

eighteen − 16 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |