Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Bitkiler

Evlerde yetiştirilen bazı bitkiler zehirlidir. Özellikle çocuklar her eline geçirdiğini ağzına götürmeye meyilli olduğundan dolayı daha fazla tehlike altında bulunuyor. Bu nedenle ailelerin bu bitkileri tanımaları ve sebep olacakları durumları bilmelerinde fayda vardır. İşte çocuklardan mutlaka uzak tutulması gereken zehirli bitkiler:

birevim kredisiz ev

Güzel Avrat Otu

Bitkinin sahip olduğu meyveler özellikle çocuklar tarafından ilgi çekici bulunabilir. BU nedenle güzel avrat otu bitkisine karşı dikkatli olunmasında fayda vardır. Bitkinin yol açtığı durumlar arasında ise ses kaybı, nefes darlığı, halüsinasyon, ağır kuruması gibi belirtiler bulunuyor. Bitkinin sadece meyveleri değil tamamı zehirli durumdadır. 15 ile 20 meyvesi bir yetişkini bile öldürebilecek güçte bulunur. Bundan dolayı bu konuya bir hayli hassas yaklaşmakta fayda var.

Çobanpüskülü

Meyveleri zehirli olan bu bitki yenildiği takdirde tehlikeli sonuçlara neden olabilir. En çok görülen etkileri arasında bulantı, kusma, kasılma, ishal gibi durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle çocukların yaşadıkları yerde bu bitkinin yukarıda konumlandırılması daha doğru olur.

Siklamen Bitkisi

Tüm bitki zehirli durumdadır. Cilde temas ettiği anda ciltte tahrişe neden olur. Ayrıca sindirim sistemine doğrudan etki edecek bir güce sahiptir. İshal, kusma gibi çeşitli durumlar bu bitkiden yenildikten sonra ortaya çıkabilir. Çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlikeli bitkiler arasında bulunan bu bitkinin ayrıca başka tehlikeli etkilerinin de olduğu bilinmektedir.

Difenbahya

Evlerde sıklıkla karşımıza çıkan bu bitki aslında görüldüğü gibi pekte masum değildir. Zehirleyici bir etkiye sahip olan bu bitkiye karşı bu nedenle tetikte olmak yerinde olur. Eğer bu bitkinin yaprakları yenilirse nefes darlığı, ciltte yanma hissi gibi çeşitli durumlar ortaya çıkarabilir. Öte yandan bu bitkinin en büyük etkilerinden birinin ciltte kabarıklık olarak görüldüğünü belirtmek gerekir.

Deve Tabanı

En yaygın ev bitkileri arasında bulunan deve tabanı, halk tarafından zararsız olarak algılanan bitkilerden biridir. Ancak durum bu şekilde olmayıp tam tersine evlerde yetiştirilmemesi gereken tehlikeli bitkiler arasında sayılıyor. Bu bitkinin yapraklarında bulunan beyaz sıvı zehirli bir madde olurken, bu sıvının deriye temas etmesi halinde tahriş ortaya çıkıyor. Eğer kazara yutulursa dilin şişmesine ve boğulmaya kadar tehlikeye sahip durumdadır. Bu nedenle çocuklu ailelerin ısrarla bakmaktan kaçınması gereken bitkiler arasında yer alır.

Yasemin Bitkisi

Yasemin bitkisinin tümü zehirlidir. Yutulması halinde pek çok tehlikeli durumun ortaya çıkması kaçınılmaz bir hale gelebilir. Görme bozukluğu, yutma konusunda güçlük, ağız kuruluğu, nöbetler, nefes darlığı, kas güçsüzlüğü gibi konular bitkiden yiyenlerin karşısına çıkabilecek belirtiler arasında bulunuyor. Özellikle bu tarz sonuçlar ortaya çıkardığından dolayı çocuk ve evcil hayvana sahip olan aileler için tehlikeli bir seçim olabilir. Bu bitki yerine farklı bir bitkide karar kılmak çocuklu aileler için daha uygun bir seçim olacaktır.

Atatürk Çiçeği

Bu güzel görünümlü bitki gerek yaprakları, gerekse çiçekleri ile zehirli bir yapıya sahiptir. Her ne kadar evlerde sıklıkla bakılan bir bitki olsa da, halk tarafından bu bitkinin sahip olduğu zehir bilinmeyen durumlar arasında yer alıyor. Bu bitkinin cilde teması, gözler ve sindirim sistemi için oldukça tehlikeli bir hale gelebilir. Cilde temas halinde kısa süre içinde etkisini gösteren bir bitki olduğu bilinen durumlar arasında bulunur. Bu nedenle çiçeğe bakmak isteyen kişilerin çok özenli davranması önerilen şeyler arasındadır. Evcil hayvanlar ve çocuklar için tehlikeli olduğundan dolayı, yukarı raflarda konumlandırılması daha doğru bir seçim olabilir.

birevim

4 Comments

  • Siklamen çiçeğinin cilde tahriş yarattığını bilmiyordum, eve alıyordum sürekli, artık almam

  • Bir çoğu evimizde/bahçemizde olan bitkiler, gerçekten böyle zararları varmıymış diyorum şu an kendime

  • Bir çok çiçeği bahçemizde evimizde bulunduruyoruz, çok daha dikkatli olmalıymışız teşekkürler

  • Bazıları bizim balkonumuzda da var bende bu yazıdan sonra daha dikkatli olacağım bu hususta gerçekten zararları ciddiymiş

Leave a Comment

16 − 9 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |