Daha Sakin ve Sabırlı Olmak İçin İpuçları

Öncelikle basit bir soru ile başlayalım; Neden sabırlı olmak istiyorsun?

Sabır başarı için hayati önem taşır ve bu “beceride” ustalaşmak için çok çaba sarf etmelisiniz. Ve hayatınızın her alanında başarılı olmak istiyorsanız, daha sabırlı bir insan olmak için her türlü çabayı göstermelisiniz. Daha sabırlı olmanın 3 ana faydası şunlardır:

birevim kredisiz ev

 • Daha iyi karar verme yetisi gelişir.
 • Daha az strese sahip olursunuz.
 • Daha iyi ilişkileriniz olur.

Sabrın ilk kökü çocukluğunuzdur.

Çocukken öğrenilen genellikle sonraki yaşamında aynıdır. Yüksek sesle tekmelemenin ve çığlık atmanın annenizin ve babanızın çökmesine ve “sahip olmanıza” izin vermesine neden olduğunu öğrendiyseniz, muhtemelen başlangıçta düşük düzeyde bir sabırla başlamıştınız. Eğer annen veya baban kararlı ama cesaret vericiyse, rahatsızlıklarla karşılaştığınızda büyük olasılıkla farklı bir düşünce yapısı geliştirmişsinizdir.

Nasıl Daha Sabırlı Olunur?

 • Tetikleyicilerinizi Anlayın ve Etkisiz Hale Getirin

Sabırsızlık tetiklenen bir şeydir. Bu tetikleyici herkes için farklıdır ancak amacı aynıdır. Daha sabırlı olmak için tetikleyicinizin ne olduğunu “anlamaya” çalışın. Kaybetmeden hemen önce düşündüğün ya da hissettiğin şey nedir? Belki de tetikleyiciniz, birinin size bağırmasıdır. Önemli olan tetikleyiciniz ne ise – ona karşı koymanın ilk adımı onu anlamak ve bu tetikleyicinin ilk etapta var olmasına neden olan köklü güvensizliği ortaya çıkarmaya çalışmaktır.

Tetikleyicinizin ne olduğunu anladıktan sonra, tetikleyicinin oluştuğunu her hissettiğinizde sakinleştirici egzersizler veya teknikler yaparak ona karşı koymaya çalışabilirsiniz.

 • Özgüveninizi Artırın

Sabırsızlık genellikle, kendinizi hayal kırıklığına uğrattığınızda ya da kontrolü elinizde hissetmediğinizde ya da belki ellerinizin bağlı olduğunu hissettiğinizde çirkin yüzünü gösterir. Şimdi bir şeyin olmasını istiyorsun, ama işleri hızlandırmak için hiçbir şey yapamıyor gibisin! Kendine güven düzeyi yüksek bir kişinin durumu; onunla çalışan bir ekiptir.  Sabır ve güvenin el ele gittiğini anlayın.

 • Pozitif Gözlüklerinizi Takın

Sabır tamamen perspektifle ve durumlara nasıl baktığınızla ilgilidir.

Örneğin, otobüsünüzü kaçırırsanız, olumsuzluklara odaklanmayın, yürürken egzersiz yapacağınız veya temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz gibi olumlu şeyleri vurgulayın. Bu yüzden yaptığınız her şeye olumlu bir yorum getirmeye çalışın.

 • Tutumunuzu Değiştirin

Sabırla mücadele eden çoğu insan bu soruya asla cevap veremez. Neden böyle acele ediyorsun? Bir şey birkaç saniye hatta birkaç dakika geç olsa bile hiçbir şeyin olmayacağını anlayın.

 • En Kötü Durum Senaryolarını Görselleştirin

Bu ters etki gibi görünebilir, ancak sorun oluşmadan önce kendinizi sorunla yüzleşerek hayal ederek oyunda bir adım önde olmaya çalışırsanız. Bu, stresli durumla karşılaştığınızda nasıl tepki vereceğinize ve daha olumlu bir şekilde tepki vereceğinize dair hedefler belirlemenizi sağlar.

 • Periyodik Gerginliği ve Stresi Serbest Bırakın

Çoğu durumda sabırsızlık, bastırılmış stresin, gerginliğin ve endişenin serbest bırakılmasıdır. İçinizdeki bu bastırılmış stresi ve kaygıyı serbest bırakmanın birçok yolu vardır, ancak en çok sevdiğim yöntemler şunları içerir:

 1. Düzenli Egzersiz Yapmak
 2. Kısa Meditasyon Seansları İçin Zaman Ayırmak
 3. Nefes Egzersizleri Yapmak
birevim

Leave a Comment

8 − 2 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |