Dekorasyon’da Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

naHalıların rengi, şekli, duvarların rengi, kullanılacak tablolar, mobilya seçimleri ve aksesuar tercihleri dekorasyonda önemli olan noktalardır.

Tüm bu noktalar sayesinde evlerin kullanımı daha rahatlatıcı ve huzurlu bir hal alacaktır. Çok sayıda eşya bulunan evler insanların boğulmasına neden olurken, az ama öz eşyalar ile dekore edilen evler insanların mutlu, huzurlu ve rahatlatıcı bir hal almasına neden olacaktır.

birevim kredisiz ev

Dekorasyon Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Dekorasyon yapılırken en önemli noktalardan birisi renk uyumunu doğru yapmak olacaktır. Tüm evin uyumu veya bir odanın uyumu mutlaka dikkat edilmelidir. Duvar rengi ile aynı renkte zemin tercihi yapmak, halılar ile mobilyaların aynı renge sahip olması, tablo, vazo, biblo ve kırlentlerin arasında ki uyum, yatak örtüsü, perde ve halı tercihleri arasında uyumlar birbirine yakın olmalıdır.

Dekorasyon öncesinde kendinize bir renk skalası yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Tabi tüm bu seçimler sizin evinizde ki odaların genişliğine ve alanına, bulunduğu konuma göre yapmalısınız. Ev dekorasyonunda doğru şekilde konumlandırmak kaydıyla her rengi kullanmanız mümkün olacaktır. Bu sayede evin alanını daha rahat bir şekilde kullanacak ve evde bulduğunuz huzurun seviyesi artmış olacaktır.

Ev Dekorasyon Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu için renk uyumu kadar eşya düzenleri de önemlidir. Her eşyanın malzemelerini uyumlu yapacağınız gibi aynı zamanda evin tamamını da belirli bir uyum içerisinde olması daha rahat ve ferah bir ortam olmasına yardımcı olacaktır.

  • Salonda yer alacak koltuk takımlarında bej renk genelde her türlü renk ile uyum sağlayacağı için tercih edilmelidir. İkili ve tekli seçimlerde farklı renkler tercih edilebilir. Ayrıca dekoratif kırlent modelleri de bu uyumda size yardımcı olacaktır.
  • Evinizi renklendirmek için aksesuarlarınızı tercih edebilirsiniz. Bunları çok farklı renklerden yaparak farklı bir katman oluşturmanız mümkündür.
  • Eşyalar, aksesuar ve zemin renk tercihini belirli bir sıraya göre yapmalısınız. Açık renk zeminlerin üzerinde koyu renk mobilya, yastık, tablo ve çiçek tercihi yapmanızda fayda var.
  • Koltuk takımınız ile halınızın renginin aynı olmasını tercih etmelisiniz. Ayrıca sehpa, televizyon ünitesi ve masalarında aynı tonlarda olması faydalı olacaktır.
  • Odanızda tüm duvarları aynı renk yapmak yerine bir duvarı farklı renk veya desen kullanarak öne çıkarmanız faydalı olacaktır. Bunu evinizde ki eşyalardan birisiyle uyumlu yapmalısınız.
  • Evinize farklı bir hava katmak için duvar kağıtları, 3D paneller ile doğal taşlardan yararlanmanızda fayda var.
  • Halı renk tercihiniz ile koltuk takımlarındaki küçük yastıkların renk tercihinin aynı olmasına özen gösterin. Tüm bu seçimler evin dekorasyonu açısından size büyük bir fayda sağlayacaktır.
birevim

Leave a Comment

three × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |