Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Kış ve sonbahar ayları geldiği zaman soğuk havalardan korunmak için insanlar deri ceketlere ve deri montlara yönelmektedir. Bu seçenek hem sizleri soğuktan korurken aynı zamanda şık bir görünüm elde etmenize de yardımcı olmaktadır. Genelde deri ceket içerisinde bulunan yıkama talimatları içerisinde kesinlikle yıkanmaz ibaresi yer almaktadır.

Ancak ister istemez bu kıyafetler de kirlenmektedir. Bunun için yapılması gereken doğru temizleme yöntemlerini kullanmak olacaktır. Çok fazla kirlendiyse sizin yapmanız gereken şey bunu kuru temizleme şirketlerine vermek olacaktır. Aşırı kirli değilse hafif bir nemli bez kullanarak temizlemek yeterli olacaktır.

birevim kredisiz ev

Deri Ceketler Nerede Saklanmalıdır?

Deri ceket giymesi güzel bir kıyafet olduğu kadar dikkatli bir şekilde saklanarak ömrü de uzatılabilir. Çok sevdiğiniz ve yüksek paralar vererek aldığınız deri kıyafetlerinizi mont veya ceket olabilir, bunları açık noktalarda muhafaza etmeniz gerekiyor. Kapalı bir alanı tercih ederseniz de sıcaklığın yüksek olmadığı noktalar seçilmelidir.

O nedenle tavsiye edilen saklanma alanları bunlardır. Özellikle kapalı baza veya kapalı valizlerin içerisinde bunları saklamak çok tavsiye edilmez. Ancak genelde havalandırılan gardırop içerisinde bunları saklamak yeterli olacaktır. Aşırı sıcak yerler montların yapısının bozulmasına veya koku salmasına neden olabileceğini unutmamanız gerekiyor.

Deri Ceket Temizleme Yöntemleri

Deri ceket temizlemek için basit yöntemleri tercih edebilirsiniz. Yıkamak yerine hafif suyla nemlendirilen sünger veya bez kullanarak deri ceketi silmek yeterli olacaktır. Bunu yaptıktan sonra kuru bir kez ile nemini almayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

  • Asla Yıkamayın

Deri kıyafetler üzerine ne dökülürse dökülsün yıkanması tavsiye edilmez. Genelde talimatlar içerisinde bu durum özellikle belirtilmiştir. Yıkanacak duruma gelmişse bu işlemi profesyonel bir şekilde yapan kuru temizlemecilere vermek, temizlik için doğru bir tercih olacaktır.

  • Lekeler Nasıl Temizlenir?

Deri ceketlerin üzerine çay, kahve, meyve suyu veya bunlara benzer şeyler dökülürse hemen bir bez ile silmez yeterli olacaktır. Dış kısım için bu yeterli olacaktır. İç kısmın temizlenmesi içinse beyaz sabun tercihi daha doğru bir yönelim olacaktır. Sabunlu su ile yıkanan iç kısım çitilendikten sonra ters bir şekilde güneşte kurutulmalıdır. Bu sayede o leke ortadan hemen kalkacak ve cekete zarar verilmemiş olacaktır.

Deri Ceket Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deri ceket kullanımını daha uzun bir süre yapmak istiyorsanız parlatmak ve yumuşatmak faydalı olacaktır. Bunun için kullanılması gereken malzemeler zeytinyağı veya vazelindir. Bunun için elinize alacağınız bir pamuğa çok fazla olmamak kaydıyla zeytinyağı veya vazelin sürün. Ardından montun üzerinde bu parçayı yavaşça sürerek parlatmak işlemini yapmanız mümkün olacaktır. Bu işlem hem deri cekete parlaklık kazandırırken, aynı zamanda montun daha uzun bir süre olarak insanlar tarafından kullanılmasını mümkün hale getirecektir. Çok sevdiğiniz deri ceketlerinizi bu sayede daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

four + 1 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |