Doğal Malzemelerle Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal malzemelerle bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? Bulaşık makineleri mutfaklarımızda bizim büyük yardımcılarımızdan birisidir fakat bulaşık makinelerimizin temizliğine de dikkat etmemiz gerekir. Bulaşık makineleri bizim takımlarımızı ve diğer mutfak gereçlerimizi temizlerken içinde kir ve kireç biriktiriyor bu sebeple de bulaşık makinelerimizi düzenli olarak temizlememiz ve bulaşık makinelerimizin bakımını yapmamız gerekiyor. Kimyasal ürünlere başvurmadan, doğal malzemelerle bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke, karbonat, limon tuzu bulaşık makinesi temizliği için ideal doğal malzemelerdir.

Sirke Ve Karbonat İle Bulaşık Makinesi Temizliği

birevim kredisiz ev

Hepimizin evinde bulunan doğal ürünlerden bir tanesi de sirkedir bulaşık makinesini de temizlemek için doğal olan sirke ve karbonat kullanabiliriz sirke ve karbonatla bulaşık makinesi temizliği yapabilmek için önce bulaşık makinesinin alt rafını çıkartmamız gerekiyor bulaşık makinesinin içinde bulunan yemek artıklarını ve kalıntılarını çıkarttıktan sonra rafı yerine takabiliriz herhangi bir kaba beyaz sirke koyarak bulaşık makinesinin içine yerleştirmemiz gereklidir. Daha sonra makinenin kapağını kapatarak en sıcak ve kısa ayarda çalıştırmalıyız. Beyaz sirke bulaşık makinesinde kalan yağ lekelerini küfleri ve kötü kokuları temizler. Bulaşık makinesinin sıcaklığı düştüğünde alt rafı tekrar çıkartarak makineye bir avuç karbonat döküp tekrar çalıştırmamız gerekir karbonat makineyi tamamen arındırır.

Arap Sabunu İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesi temizliği için doğal olan Arap sabunundan faydalanabiliriz. Bulaşık makinesini çalıştırmadan temizlemek için Arap sabunu doğru bir yöntemdir. Bunun için Arap sabununu ıslak bir beze dökerek bulaşık makinesinin iç yüzeyini ve raflarını bu bezle kolaylıkla temizleyebiliriz. Daha sonra kuru bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla Arap sabunuyla sildiğimiz yüzeyleri kurulamamız bulaşık makinesinin kapağını açık bırakarak havalandırmamız gerekir. Arap sabunu, sirke ve karbonat dışında doğal malzemelerle bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır?

Limon Tuzu İle Bulaşık Makinesi Temizliği

Limon tuzu bulaşık makinesi temizliği için doğal malzemelerden birisidir. Limon tuzunun kireç sökücü özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden limon tuzu ile bulaşık makinesi kireçlenmesine çözüm bulabilirsiniz. Limon tuzu ile bulaşık makinesi temizliği için önce bir kabın içerisine bir bardak beyaz sirke ve bir yemek kaşığı limon tuzu koyarak çözünmesini beklememiz gerekir. Karışım çözündükten sonra elde ettiğimiz karışımı bulaşık makinesinin içine dökerek yüksek sıcaklıkta bulaşık makinesini çalıştırmamız gerekir. Bu sayede bulaşık makinesindeki lekelerden kireçlerden kurtulabiliriz. Ayrıca limon tuzu ve sirke karışımı ile makinede oluşan kötü kokulardan da rahatlıkla kurtulabiliriz.

birevim

5 Comments

  • Merhaba Bekir Bey,
   Bulaşık makinelerdeki temel sorun yağ kalıntılarıdır. Eğer makine temizliği yapmak istiyorsak yağ çözü niteliğinde bir ürün kullanılmalıdır.

 • Yağ çözücü karışımlar kullanmak makine borularına zarar verir mi yoksa doğal yöntemler mi daha iyi gelir?

  • Merhaba Halil Bey,
   Yiyecek için için kullanılan ürünlerin temizliğinde kullandığımız bulaşık makinelerini olabildiğince doğal ürünlere temizlemek tercih edilen yöntemdir.

 • Annem hep arap sabunu ile karışım yapar dökerdi, makinesi bu yöntemle 10 yıldır kullandığını söyler.

Leave a Comment

fourteen − 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |