Doğru Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?

Ev dekorasyonu; yaşam alanına değer veren birçok kişi için hayati öneme sahiptir. Ev dekorasyonuna dair birçok detay bulunmaktadır. Mobilya seçimi başta olmak üzere perdeler, dekorasyon ürünleri, halılar ve daha birçok detayın ev dekorasyonunun başarılı olması için doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ancak, ev dekorasyonu için gereken tüm unsurların tamamlanması yeterli olmaz. Ev dekorasyonundaki en önemli noktalardan birisi, renk tercihidir. Renkler ve dekorasyon; birbiriyle yakından alakalıdır. Bu bağlamda, çoğu kişinin aklında doğru renk paleti nasıl oluşturulur sorusu bulunmaktadır.

birevim kredisiz ev

Ev Dekorasyonunda Renk Seçiminin Önemi

Ev dekorasyonunun başarılı olması için renk uyumunun üst seviyede olması gerekmektedir. Hiçbir şekilde uyumlu olmayan renklerin bir araya getirilmesi, ev dekorasyonunu olumsuz etkilemektedir. Birbiriyle alakasız olan renklerin kullanılması yüzünden mobilyalar ne kadar kaliteli olursa olsun şıklıkları ve işlevsellikleri ön plana çıkamaz. Renklerin ev dekorasyonundaki psikolojik öneminden bahsetmek gerekir. Her rengin farklı bir psikolojik anlamı bulunmaktadır. Uygun renklerin tercih edilmesi sayesinde yatak odasında dinlendirici bir atmosfer yaratmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, mutfaklarda kullanılan renkler sayesinde enerjik ve canlı bir atmosfer yaratmak gereklidir.

Renk Paleti Oluşturma Süreci

Doğru renk paleti nasıl oluşturulur diye düşünenlerin her şeyden önce uyguladıkları dekorasyon stiline bağlı kalması gerekmektedir. Birçok renk arasından seçim yapmak zordur. Ancak, dekorasyon stillerinin her biri; hangi renklerin kullanılabileceği ve kombinlenebileceği noktasında fikir sunmaktadır. Bu bağlamda, seçilen dekorasyon stilinin izinden giderek ev dekorasyonuna uygun olmayan renkler elenmelidir.

Doğru renk paleti oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kişinin zevklerine uygun seçimler yapılmasıdır. Aslına bakıldığında her dekorasyon stili, kişinin tarzını yansıtmaktadır. Bu noktada, kişinin seçtiği renkleri bir arada görerek karar vermesi gerekmektedir. Kişinin bu kararı verirken alışveriş sürecini tamamlamasına gerek yoktur. Seçilen halı ve mobilyaların kumaşlarının bir araya getirilmesi sayesinde oluşturulacak dekorasyonda renklerin nasıl bir uyum yakalayacağını görmek mümkün olacaktır. Bunun dışında, renkleri bir araya getirerek uyumlarını ölçen mobil uygulamalar bulunmaktadır.

Ev dekorasyonunda renk uyumu aranırken aynı zamanda denge kriterine önem vermek gerekmektedir. Bu bağlamda, yapılması gereken şey, ev dekore edilirken en çok kullanılan yöntem olan 60-30-10 kuralından faydalanmaktır. %60 oranında ana renge yer verilmelidir. %30 oranında yan renge yer verilmelidir. %10 oranında ise alanda vurgu yapılmasına imkan tanıyan renge yer verilmelidir. Ana rengin siyah, kahverengi, beyaz, gri gibi nötr veya nötr olmaya yakın renklerden birisi olması gerekmektedir. Yardımcı renkler ise zıt renkler olabilir. Bunun yanı sıra, en dikkat çekici rengin en az oranla yaşam alanında bulunması gerekmektedir. %10 oranıyla yer verilmesi planlanan bu rengin aksesuarlar aracılığıyla yaşam alanına taşınması oldukça yaygındır.

Doğru renk paleti oluşturma esnasında desenlere gerektiği kadar yer vermek gerekmektedir. Bilhassa tercih edilen renk paletindeki desenlerin dekorasyon alanında bulunması doğru olacaktır. Halı seçimi ise ev dekorasyonunda kullanılan renklere uygun olarak yapılmalıdır. Zemine uygun seçim yapmak, bu noktada önem taşımaktadır. Kahverengi parkelere sahip olanların bu renkle kombin edilmesi mümkün olan bej tonlarından faydalanması doğru olacaktır. Parkede doğru rengi seçmek ise ev dekorasyonunda hayati önem taşımaktadır.

Doğru renk paleti oluşturmanın tek yolu mobilyalar, perdeler, halılar, duvar rengi gibi kriterler değildir. Renklerin ön planda olduğu küçük dokunuşlar sayesinde yaşam alanlarına farklı bir hava katılabilir. Bu noktada, siyah ağırlıklı bir dekorasyonu olanlar, kırmızı renge dekorasyonda yer vermek için kırmızı renkli vazo veya kırlent kullanabilirler.

birevim

6 Comments

  • Odada doğru renkleri oluşturduktan sonra odalarınız içini ferahlatacak şekilde oluyor 🙂

    • Merhaba Cemre Hanım,
      Odanın boyutu, güneş alıp almadığı veya ne kadar güneş aldığı renk seçiminde dikkat edilmesi gereken maddelerdendir. Bunlara dikkat edildiğinde doğru renk seçimi kolaylaşır.

  • 60-30-10 kuralını çok duymuştum, ancak uygulama da hiç uygulamamıştım bu sene evimizde denedik. Çok muhteşem oldu 🙂

  • Renklerin uyum güzelliğini fark edip ona göre bir renk uyumu oluşturursanız odalarınız gerçekten sizlere gün içinde sürekli enerji katabilir 🙂

  • Renk uyumu evdeki yaşam alanınıza canlandırıyor. Zıt renkler yerine uyumlu renkler kullanırsanız muhteşem bir huzura kavuşuyorsunuz odalarınızda.

  • Renk uyumunu doğru sağlayabilirseniz çok güzel oluyor, ancak renk uyumunu sağlayamazsanız, renk uyumunun sağlanmadığı yer sizi çok rahatsız edebiliyor

Leave a Comment

four + 10 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |