Doğru Yatak Seçimi Neden Önemli? Yatak Nasıl Seçilir?

Bir insanın rahat bir uyku düzenine sahip olması,onun genel sağlığı adına büyük önem taşımaktadır. Rahat bir uykunun ancak doğru yatak seçimiyle gerçekleşebileceğini ifade etmek gerekir. Doğru yatak seçimi yaparken kişinin bireysel ihtiyaçlarını ön planda tutması şarttır. Kötü bir gece uykusu; insanların fiziksel ve zihinsel açıdan rahatsız olmasına sebep olacaktır. Bu bağlamda, sağlıklı bir gece uykusuna giden yol hiç şüphesiz doğru yatak seçiminden geçmektedir.

Gece boyunca devamlı olarak uyanan kişilerin yataklarıyla alakalı bir sıkıntı yaşadıkları kesindir. Bu noktada, kişinin bu durumu düzeltmek için adım atma zamanı çoktan gelmiştir.

birevim kredisiz ev

Doğru Yatak Seçiminde Önemli Olan Noktalar

Doğru yatak seçimi; kişinin uyku alışkanlıklarıyla doğrudan alakalıdır. Dönerek ve sabit uyuma alışkanlığı olmak üzere iki farklı uyku alışkanlığı yer almaktadır. Uyku esnasında dönme ihtiyacı hissedenlerin yataktaki dolgu ve destek malzemelerinden kaynaklı olarak sorun yaşadıklarını söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra, bazı kişiler, sabah uyandıktan sonra ağrılar yaşarlar. Bu ağrılar; iki üç saat içerisinde geçiyorsa bunun sebebi kişinin yatağından kaynaklanmaktadır. Dönme ihtiyacının kişinin bazı rahatsızlıklarından kaynaklanması muhtemeldir. Sonuç olarak, dönerek uyuma alışkanlığı olanların dönüşlerini destekleyen yaylı veya yaysız lateks yataklardan yana tercih yapması tavsiye edilmektedir. Yatağından memnun olmadığı için dönerek uyuyan kişilerin ise vücutlarını destekleyen ve vücutlarının şeklini alan yaysız visco yataklardan yana tercih yapması tavsiye edilmektedir.

Birçok kişi, sabit uyuma alışkanlığına sahiptir. Bu gibi kişilerin yattığım gibi kalkıyorum şeklinde ifadeleri bulunmaktadır. Bu özelliğe sahip olan insanların yumuşak ve basınç azaltma özelliğine sahip olan, vücudun şeklini alan ve onu destekleyen türden yaysız visco ve lateks yataklardan yana tercih yapması gerekmektedir.

Doğru yatak seçimi konusunda önemli olan bir diğer faktör ise kişinin uyku pozisyonudur. Kişinin uyku pozisyonuna uygun bir yatak tercih etmesi şarttır. İnsanların bu konudaki tercihleri değişkendir. Yumuşak, orta sert veya sert yatakları tercih eden kişiler bulunmaktadır. Örneğin, yan yatış pozisyonunda uyuyan kişilerin omurgalarının dengelenmesi adına yumuşak bir yüzeye ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Bu bağlamda, yan yatış pozisyonunda uyuyan kişilerin çok sağlam yataklardan kaçınması şarttır. Çünkü, bu gibi yataklar, ekstra basınç yaratmaktadır. Ekstra basınç, kişide omurga eğriliği gibi sorunlar meydana getirmektedir. Visco yatak modellerinin bu özelliklere sahip olan kişiler için ideal olduğunu belirtmek gerekir.

Birçok kişi, sırtüstü veya yüzüstü uyuma alışkanlığına sahiptir. Bu gibi kişiler için yumuşak bir yatak yüzeyinin faydalı olabileceğini ifade etmek gerekir. Ancak, bu gibi kişiler için sağlam ve esnek bir yüzeye sahip olan yatakların uygun olduğu bilinmektedir. Omuz veya bel ağrısı şikayeti; bu pozisyonda uyuyan kişilerin yaşadığı sıkıntılar arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda, omurganın doğal eğriliğini destekleyen türdeki yatakların seçilmesi; bu kişiler için önemli bir gerekliliktir.

Tüm bunlara ek olarak, hangi uyku pozisyonunda uyuduğunu bilmeyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu gibi kişilerin gece boyunca farklı pozisyonlara geçmesi muhtemeldir. Aslında bu gibi insanların yaşadığı yoğun stresten dolayı değişken uyku pozisyonuna sahip olduğunu söylemek gerekir. Farklı uyku pozisyonları için ideal olan yaylı, visco, lateks ve çok amaçlı kullanım yataklarının bu gibi insanlara hitap ettiğini belirtmek gerekir.

Doğru yatak seçimi; yatağın boyutlarıyla doğrudan alakalıdır. Yatak satın almadan önce doğru boyutlara sahip olduğundan emin olmak gerekir. Doğru yatak seçimi denilince akla gelen konulardan birisi maliyet olmaktadır. Kaliteli bir yatağa sahip olmak için belirli bir fiyatın gözden çıkarılması gerekmektedir.

birevim

5 Comments

  • Birkaç yıl boyunca yanlış tercihim yüzünden sırt ağrısı çektim, şimdi ise İstikbal markasının ortopedik yatağından kullanıyorum, ağrı sızı kalmadı

  • Yatak seçimi gerçekten önemli ben ortopedik yataklar seçiyorum kendime genelde.

  • Yatak seçimi gerçekten çok önemli, bir yanda da fiyatlarıda buna göre değişiyor

  • Yatak seçerken önceden hiç takılmadan en makul fiyatlıyı seçerdim eşimle, şimdi bel rahatsızlığım olduğundan beri bel için olan yataklardan bakıyorum

  • Yatak seçimi gerçekten önemli, yoksa uzun süreler bel rahatsızlığı veya ağrısı çekebiliyorsunuz.

Leave a Comment

nineteen − three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |