Dolap Kaplama Nasıl Yapılır?

Dolap kaplama sayesinde eski dolaplarınızı yeni görünümlerine kavuşturabilirsiniz. Kaplama sadece dolap için geçerli değildir, ahşap tüm ürünlerde bu tekniği kullanabilir ve yenileyebilirsiniz. Ayrıca yenilemek için sadece eski olmasına gerek yoktur, görünümden sıkıldığınız dolabı kaplayabilirsiniz. Dolap kaplama işlemi zor gibi görünebilir fakat günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. Çeşitli sitelerden alacağınız kaplamalar ile dolabı kaplayabilirsiniz.

Her şeyden önce kaplayacağınız dolabın ölçülerini ölçmeniz gerekmektedir. Daha sonra kaplamak istediğiniz yapışkanlı folyoyu seçmelisiniz ve sipariş vermelisiniz. İnternet üzerinden alabileceğiniz gibi birçok yerden bu folyolara ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kaliteli bir marka seçmek olmalıdır. Bunların yanında mutlaka ihtiyacınızdan biraz daha fazla folyo almanız doğru olacaktır. Hem yanlış yaptığınızda hızlıca değişebilirsiniz hem de artarsa başka alanlarda kullanabilirsiniz.

birevim kredisiz ev

Dolap Kaplama İçin Folyo Kullanımı

Folyolar yapışkanlı olacağı için ısıtarak uygularsanız daha rahat olacaktır. Uygulamadan önce mutlaka uygulayacağınız bölgeyi temizlemeniz ve tozdan arındırmanız gerekmektedir, aksi tadirde istediğiniz gibi olmayacaktır ve pürüzlü görünecektir. Folyoyu yavaş bir şekilde ayırdıktan sonra istediğiniz bölgeye titiz bir şekilde yapıştırmanız gerekmektedir, bu noktada folyonun çok gergin olması gerekmektedir. Uç kısımlardan tutarsanız, katlanma gibi sorunlar karşınıza çıkmayacaktır. Eğer yapıştırdıktan sonra hava kabarcıkları oluşursa, cetvel veya benzer malzemeler ile üzerinden geçerek düzeltebilirsiniz. Buna rağmen hava kabacıkları geçmediyse, ister o şekilde bırakırsınız isterseniz de küçük bir iğneden yardım alarak hava kabarcıklarını patlatabilirsiniz.

Dolap Kaplama İçin Folyo Seçimi

En önemli konulardan birisi; folyo seçimidir. Seçilecek folyo, mutlaka odanın rengi ve odada yer alan ürünler ile uyumlu olmalıdır. Ayrıca daha sonra tekrar değişmeyi düşünüyorsanız, kolay sökülebilen folyoları seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca kaplayacağınız alana göre, seçeceğiniz folyolar da değişebilmektedir. Açık renklerin üstünü kapatmak zor olacağı için açık renkleri kapatmak için kalın folyolar tercih edilmelidir. Bu gibi ince detaylara dikkat ettiğiniz takdirde problem olmadan dolap kaplaması yapabilirsiniz. Folyolar; oda, mutfak ve banyo dolaplarında kullanılabilir. Zevkinize ve odaya göre seçim yapmanız daha doğru olacaktır.

birevim

8 Comments

 • Bu tarz dolap kaplamaları çok hoşuma gidiyor ama, bir süre sonra soyulma vs yaşanır mı?

  • Merhaba Arif Bey,
   Eğer kaliteli malzeme kullanılırsa kaplamalarda soyulma yaşanmıyor.

 • Dolap kaplamalarında aldığınız malzeme kalitesi gerçekten çok önemli, ucuz olsun derseniz yakın süreçte soyulmalar olur ama kaliteli alırsanız garantili ürünler zaten

  • Merhaba Musa Bey,
   İnternetten online olarak bunun satışını yapanlar var oradan bulabilirsiniz.

 • Bu tarz kaplamalarda kaliteli olduğunu nasıl anlayabiliriz? Su veya benzeri bir nemlenmeden sökülme riskleri var mıdır?

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Kaliteli dolap kaplama malzemelerinde su geçirmezlik özelliği mevcuttur.

 • Dolap kaplama için birkaç yapı marketin sitesine baktım, şu sıralarda ya istediğim desen yok ya da fiyatları aşırı yükselmiş. Pandemi sonrası daha da seçenek bollaşır diye düşünüyorum

Leave a Comment

6 − two =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |