Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır, Sökülür ve Yapıştırılır?

Son yıllarda en çok kullanılan dekorasyon malzemelerinden biri duvar kağıdıdır. Odalarınızın havasını tamamen değiştiren duvar kağıtlarının seçimi, uygulaması son derece önemlidir.  Duvar kağıdı seçerken zevkinize uygun olmasına elbette dikkat edin ancak uygulanacak oda ve duvarların durumu da zevkiniz kadar önemlidir. Mesela oturma odası, yatak odası, koridor gibi kuru alanlar için her tür duvar kağıdı alabilir, zevkiniz konusunda sınırsız olabilrsiniz. Fakat banyo, tuvalet, mutfak gibi nemli alanlarda vinil gibi bu nemi kaldıracak ve sabunla silinebilecek bir duvar kağıdı seçerseniz uzun vadede rahat edersiniz. Eğer duvarlarınız pürüzlüyse, kalın kabartmalı, kağıt veya ekspanse ve yoğun desenli duvar kağıtları duvarınızı daha iyi gösterir ve pürüzleri saklar. Eğer doğru duvar kağıdını seçtiyseniz, işlemlere sırası ile başlayalım. Bunun için gerekli malzemeleri sıralayalım:

 • Makas veya maket bıçağı,
 • Merdiven,
 • Yapıştırıcı
 • Fırça, spatula,
 • Zımpara kağıdı,
 • Bez, şakül,
 • Sünger ve kova

İlk Adım : Duvarınızı Hazırlayın

birevim kredisiz ev

Duvarlarınız çimento ve alçı sıva halindeyse, 24 saat öncesinden saten alçı macunu uygulamalısınız. Bu işlem duvarı korur ve duvar kağıdı sökülürken duvarın zarar görmesini engeller.

Eğer duvarlarınız boyalıysa, duvarları deterjanla silip durulamanız yeterlidir. Parlak boyalı duvarlarınız varsa zımparalayarak yapıştırıcının daha iyi tutunacağı bir yüzey hazırlamalısınız.

Eğer duvarınızda önceden kalan duvar kağıdı varsa, ilk olarak bu duvar kağıdınız sökün. Mevcut duvar kağıdınız sökmek için, sıcak su ile sulandıracağınız, duvar kağıdı sökücü özel bir ürün kullanmanız gerekir. Eğer duvar kağıdı kuru olduğu halde sökülemiyorsa buharlı duvar kağıdı sökücü de kullanmanızda fayda var.

Duvarlarınızda çatlaklar veya delikler olabilir. Duvar kağıdınızın pürüzsüz durması için, dökülen sıvaları kazıyarak temizleyin ve delikleri spatula kullanarak sıva alçısı ile doldurun. Çatlakları ise yapışkan bantla kapatın ve saten alçı ile duvarın kalanıyla aynı seviyeye getirmeye çalışın. Duvarın tamamen pürüzsüz hale geldiğinden emin olana kadar duvarınız kuruduktan sonra çok ince zımpara kağıdı ile zımparalayın ve oluşan tozu temizleyin.

İkinci Adım: Duvar Kağıdınızı Kesin

Duvarınızı işleme hazır hale getirdikten sonra, duvarınızın boyunu ölçün. 5-10 cm kesme payı bırakarak ve makasınızı kullanarak ilk kalıbı kesin. Ek yeri gerektirmeyen kağıtlarda, diğer kalıpları da ilk kalıba göre ölçerek önceden kesebilirsiniz. Böylece daha hızlı ve pratik bir işlem yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda duvar kağıtları ek yerleri ile birbirine bağlanmak durumunda kalabilir. Bütünlük açısından ek yerlerine dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlarda ise hata yapmamak için kalıpların yapıştırıldıkça kesilmesi daha iyi olur.

Üçüncü Adım: Duvar Kağıdının Yapıştırılması:

 • Yapıştırıcı alırken:

Nemli bir süngerle silinebilen bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, genel duvar kağıdı yapıştırıcısı almanız yeterlidir. Eğer vinil, kalın kabartmalı veya hasır duvar kağıdı kullanıyorsanız, bu duvar kağıtlarına özel yapıştırıcılar bulunuyor. Elbette eğer kendinden yapışan bir duvar kağıdı kullanıyorsanız ayrıca bir yapıştırıcı almanıza gerek yok.

 • Duvar Kağıdının Yapıştırılması:

Duvarınızın üst kısmından başlayın. Kalıbınızı ikiye katlayın, duvarın üst kısmından 3 ila 5 cm taşmasına izin verin. Ardından duvar kağıdını duvara yapıştırın, fırça veya kuru bir bez yardımı ile ortadan kenarlara doğru üzerinden geçerek, hava kabarcıklarının oluşmasını engelleyin.

Duvar kağıdınızın birbirine denk gelmesine dikkat edin. Desenli bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, bitiş noktalarını göz önünde bulundurun. Hata yaparsanız, en son yapıştırdığınız kalıbı kaldırın, kenarlar denk gelecek şekilde tekrar yapıştırın.

birevim

6 Comments

 • Duvar kağıdı yapıştırmak gerçekten basit gözükse de çok zor, desen çizgisini tutturmanız falan gerekiyor.

 • Duvar kağıdı işini eşimle yapmaya çalıştık ve olmamıştı, usta çağırmıştık geçen yıl 🙂

 • Duvar kağıdını annem babamda kendi yapardı hep, ancak bir usta gibi yapamayız hiç bir zaman 🙂

 • Duvar kağıdı sökmek ve yapıştırmak gerçekten çok zor, yapıştırırken deseni tutturmanız çok önemli, sökerken de duvarı zedeleme ihtimali var.

  • Merhaba Furkan Bey,
   Bu gibi işlemlerde işi bilen ustalardan yardım almak çok çok önemli.

 • Duvar kağıdı işlemlerini artık ustalara bıraktım, evde bir kaç kere kendim denedim ancak her işin bi ehli var 🙂

Leave a Comment

two × four =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |