Emlak beyannamesi ile ilgili mutlaka bilmek gerekenler

Öncelikle emlak ya da gayrimenkul açıklaması nedir? Çeşitli formlarda gelebilecek gayrimenkul açıklama beyanları, alıcının mülk ve satıcının bu konudaki deneyimi hakkında öğrenebildiği kadar bilgi edinme fırsatıdır.

Potansiyel satıcı açıklamaları, izin olmadan yapılan çalışmalara, yakındaki büyük bir inşaat veya geliştirme projesi hakkında bilgiye kadar uzanır.

birevim kredisiz ev

Açıklama belgeleri sadece alıcıları bilgilendirmekle kalmaz, aynı zamanda satıcıları gelecekteki yasal işlemlerden de koruyabilir. Bu, satıcının mülkün değerini, kullanışlılığını veya keyfini olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir şeyi ortaya çıkarma şansıdır.

Emlak Beyannamesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

İşte 2021 yılı  emlak beyannamesi için gerekli evraklar listesi

  • Tapu fotokopisi,
  • Gayrimenkul sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • yapı ruhsatı,
  • binanın bulunduğu adres,
  • binalar için yapı kullanım izninin fotokopisi,
  • beyanda bulunacak kişinin ikamet adresi,
  • vergi numarası,
  • adres,
  • telefon numarası.

Emlak beyannamesi cezası

Emlak beyannamesi ile ilgili cezai bir durumla karşılaşmamak için gerekli önlemleri almanızı öneririz.  Gayrimenkul alımı sonrasında tapunun alınmasını takip eden dönemde hemen emlak beyannamesi ile ilgili  harekete geçmelisiniz.

Tapu alındıktan sonra kaç gün sonra beyanname verilmeli! En geç, içinde bulunulan senenin sonuna kadar emlak beyannamesinin verilmesi gerekmektedir. Peki emlak beyannamesi verme sürecini ertelediniz ya da süresini aştınız, bu  kişilerin yapması gerekenler nerelerdir? Emlak beyannamesi cezası kimlere uygulanıyor?

Eğer geç beyanname verdiyseniz süre aşımı sebebi ile geç verilmiş emlak beyannameleri karşılığında cezai işlem uygulanabilmektedir. Hesaplama nasıl yapılır? Elde edilen vergi rakamının bir katı ceza, ev sahibine ibraz edilir.  Sadece bu ceza ile kalınmaz aylık % 1,4 oranında gecikme faizi de hesaplanarak çıkan tutar cezaya eklenir.

Emlak beyannamesi geçerlilik süresi

Emlak beyan değerini gösteren emlak belgesi hakkında bilgilenelim. Emlak beyan değerini gösteren belgenin geçerlilik süresi nedir? Satın alındığı yıla ait olması şartı var. Kanun açık, yılın son gününe kadar emlak beyannamesi verilebiliyor.

İnşaatı Süren Binalar İçin Emlak Beyannamesi Verilir mi?

Satın alınan gayrimenkul inşaat halinde ise önce inşaatın bitmesi gerekiyor. Tapusu olmayan mülk için emlak beyannamesi ödenmiyor. Yılın son 3 ayını kapsayan dönemde emlak alanlar için satın alma gerçekleştikten 3 ay içinde emlak vergisi bildirimlerinin belediyeye yapılması gereklidir.

 

Miras Kalan Gayrimenkul için emlak beyannamesi verilir mi?

Miras kalan mülk için mirasçılar beyanname veriyor mu? Vefatlarda verasat ilamaı önemlidir. 3 ay  içerisinde varislerin emlak beyannamesi vermesi gereklidir.. 1983 yılından önce veraset yoluyla intikal eden gayrimenkuller için  rayiç bedelle beyan edilir.  1983 yılından sonra veraset yolu intikal eden gayrimenkullerin ise vefat yılına ait emlak gelir vergisine esas olan değerle beyan edilmelidir

 

Ev aldığınızda emlak beyannamesi ile ilgili şartları yerine getirmeli ve emlak beyannamesi vererek ödeme yapılmalıdır.

birevim

Leave a Comment

six + 3 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |