Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Ev kiralamak veya satmak istediğimizde ilk tercihimiz emlakçıya gitmek olmaktadır. Buradan ev almayacak ve kiralamayacak olsak dahi piyasa hakkında bilgi almak için bu işlem mutlaka yapılmaktadır. Ülkemizde özellikle de büyük şehirlerde birçok insan alım-satım işlemlerini veya kiralama işlemlerini emlakçılar üzerinden yapmaktadır.

Tabi bu işlem için aracı olmalarında aldıkları komisyon ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde bu iş resmi olarak kurallara bağlanmamız olsa da yazılı olmayan kurallar bulunmaktadır. Tabi sistemin düzgün bir şekilde işlemesi, karşılıklı güven ortamının sağlanması için büyük bir öneme sahiptirler. Bu işlerle uğraşmak istemeden hızlıca çözüm odaklı hareket edenlere büyük kolaylık sağladıkları da bir gerçektir.

birevim kredisiz ev

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

Bu sistemi tercih ederek satın almak istediğinizde veya kiralamak istediğinizde yüzde kaç oran vereceğinizden emin olmanız gerekiyor. Bu oranların belirlenmesi için Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğe bakmak gerekiyor. Çünkü oranlar burada net bir şekilde belirtilmiştir. Hangi durumda emlakçıların ne kadar komisyon alacağını buradan öğrenmek mümkündür.

Emlakçı alım-satım işlemi sırasında hem alıcı taraftan hem de satıcı taraftan yüzde %2 + KDV komisyon alma hakkına sahiptir. Yani 200 bin TL değerinde ki bir ev için KDV dahil olmadan 4 bin TL alıcıdan, 4 bin TL satıcıdan alma hakkı vardır.

Evi kiralamak isterseniz yapmanız gereken ilk ay kiranız kadar emlakçıya komisyon vermek olacaktır. Kiraladığınız evin kira bedeli 1000 TL olarak anlaşıldıysa aynı rakamı emlakçıya ödemekle yükümlü olunmaktadır. Tabi işlemi buradan yapmak istemeniz halinde bu komisyonu ödersiniz. Ancak direkt olarak sahibinden ev kiraladığınızda veya satın aldığınızda bu ücreti ödemek zorunda kalmayabilirsiniz.

Emlakçı Komisyonunu Kim Öder?

Emlakçı üzerinden ev alındığında ya da satıldığında komisyonu kimin ödeyeceği her zaman merak konusu olmuştur. Birçokları için gereksiz bir meslek olsa da insanları güvenli bir şekilde bir araya getirmeleri, yüklü miktarda işlemleri güven altında yapılmasını sağlamaları sayesinde büyük bir görevleri mevcuttur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi hem alıcı hem de satıcıdan ev satış işlemlerinde komisyon alma hakkına sahiptir. Eğer bu konuda daha önceden emlakçı ile bir anlaşma yapıldıysa farklı şekilde komisyon ödemeleri de yapılabilmektedir. Bu sektörde serbest piyasa kuralları kullanılmaktadır.

Ev Alım Satımında Emlakçı Komisyonu Hesaplama Yöntemi

Satış işlemi sırasında ne kadar komisyon vereceğinizi hesaplayarak ona göre bütçenizi hazırlamanız gerebiliyor. Bunun için hem alıcı hem de satıcı hesap yapabilir.

100 bin TL değerinde bir ev için hem alıcı hem de satıcı 2 bin TL ödemek zorundadır. Ayrıca bu komisyon bedeline %18 KDV de eklenmektedir. Toplamda 4 bin TL komisyon üzerinden 720 TL KDV alınacaktır. Burada ki rakamları kendinize göre değiştirerek işlem sırasında ne kadar komisyon vereceğinizi hesaplamanız mümkündür.

 

birevim

2 Comments

  • Emlakçılar çok komisyon alıyor son zamanlarda, o yüzden ben emlakçıdan ev almayı kesinlikle yanlış buluyorum

  • Emlakçıların komisyonu genelde %1, %2 ancak günümüzde %5-10 yapan bile var

Leave a Comment

two × two =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |