En Güzel Duvar Kağıtları

Duvar kağıdı hiçbir zaman modası geçmeyen, hep trend olmuş bir dekorasyon öğesi. Evlerimizde, iş yerlerimizde, okullarda, sağlık kuruluşlarında hemen hemen her yerde kullanabileceğimiz bu ürünler, bulunduğumuz ortamın havasını bir anda bambaşka ve hikayesi olan bir yere dönüştürür. Her yıl yenilenen modellerle kullanıcılarına sınırsız seçenekler sunan üreticiler, talepleri çok yakından izler ve sizlere farklı olanı vermek için çalışırlar.

birevim kredisiz ev

Yaşam alanlarına ya da çalışma ortamına farklılık katmak isteyenler için, son derece ekonomik olan bu yöntemle, bulunduğunuz mekanın havasını bir anda değiştirebilirsiniz. Duvar kağıtları diğer dekorasyon objelerine oranla daha ekonomik olmasından dolayı en çok tercih edilenler arasındadır. Fark yaratma konusunda da sınırsız seçenekler sunar.

Salonunuzda, mutfağınızda, çocuk odaları da, banyonuzda dahi kullanabileceğiniz bu ürünler, renk ve desen seçenekleri ile istediğiniz tarzda bir atmosfer yaratmanıza büyük katkı sağlar.

Örneğin çocuğunuzun ilgi alanına göre odasında kullanacağınız duvar kağıdı, tüm odanın havasını bir anda değiştirir. Hayvan figürleri, dünya haritası, uzay, Disney prensesleri ve daha bir sürü temayı kullanarak, çocuğunuzun hayal dünyasında yeni ufuklar açabilirsiniz. Salonlarda genellikle tek bir duvarda kullanılan duvar kağıtları genel olarak yemek masasının bulunduğu bölgede kullanılır, bazı durumlarda da tv ünitesi arkası kullanılır. Her iki durum da salonunuz eski gibi görünmeyecektir. Üstelik ne mobilyanızda değişiklik yapmışsınızdır, ne de tadilat işleri ile uğraşmak zorunda kalmışsınızdır. Yalnızca duvar kağıdı kullanarak, maliyeti düşük, göz zevki yüksek bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Salonda ve Oturma Odalarında Kullanılan Duvar Kağıtları

Son yıllarda salonlarda en çok kullanılan duvar kağıdı modelleri arasında tropikal baskılı ve botanik baskılı duvar kağıtları yer alıyor. Yeşilin her tonunun kullanıldığı duvar kağıtlarına bej renkler eşlik ediyor. Böylece hem zarif hem de göz zevkine hitap eden bir dekorasyona sahip olmuş oluyorsunuz.

Yeşil, bej ve kahverengi tonlarından oluşan palmiye yapraklarında mum çiçek duvar kağıdı modeli, geçtiğimiz yılın en çok tercih edilen modelleri arasındaydı. Salonunuzda aksesuarlarla tamamlayacağınız duvar kağıdınız, modern ve şık bir görünümün ilk adımı olabilir. Palmiye yapraklarında mum çiçekleri duvar kağıdını tamamlayacağınız aksesuarlar yine son yılların en çok tercih edilen aksesuarları olan hasır ve ahşap mobilyalarla kombin yapabilirsiniz.

Geometrik desenli duvar kağıtları da son derece popüler olan modeller arasındadır. Geometrik desenlere soft renklerin eşlik ettiği tasarımlar önümüzdeki yıllarda da tercih edilen modeller arasında olacak. Bir diğer model ise tasarımında küçük ince üçgenler kullanılan ve metalik efekti ile üç boyutlu bir görünüm sunan modellerdir. Mermer efekti veren duvar kağıtları da 2023’de en beğenilenler arasına girecek olan tasarımlar arasındadır.

Son yılların en beğenilen modellerinden olan tropikal, botanik, geometrik desenli duvar kağıtları, çocuk odalarında da yatak odalarında da en çok kullanılanlar arasında. Bu modellerin dışında çocuk odalarında kullanılan modeller, genellikle çocukların ilgi odaklarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bazen egzotik hayvanların olduğu bir duvar kağıdı, bazen dünya haritası, korsan gemisi, Disney prensesleri, uzay, deniz altı gibi bir çok temadan oluşan seçeneklerden biri çocuğunuz için ilgi çekici olabilir.

Mutfak ve Yatak Odalarında Kullanılan Duvar Kağıtları

Yatak odalarında çoğu zaman daha sakin ve pastel renkler kullanılıyor. Elbette tercihler değişmekle birlikte son yıllarda çiçek desenli duvar kağıtları yatak odalarında en çok kullanılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Küçük çiçek desenlerini yatak odalarında romantik bir atmosfer yaratmak isteyenler daha çok tercih ediyor. Bu desenler salonda kullanıldığında da zarif bir görüntü veriyor.

Mutfak da ise genelde sakura çiçekler, kuşlar, beyaz renk üzerine renkli desenler ve mutfak konseptini yansıtan objelerin kullanıldığı duvar kağıtları tercih ediliyor.

Banyo ve Tuvalette Kullanılan Duvar Kağıtları

Banyo ve tuvaletlerde kullanılan duvar kağıtları evin diğer bölümlerinde kullanılanlardan biraz farklı olmalıdır. En büyük nedeni ise banyoda rutubet ve suyun duvar kağıdına verebileceği zarardır. Banyo ve tuvaletlerde kullanılan tuvalet kağıtları çok kısa sürede yıpranabilen, su ile temas ettiğinde kolayca parçalanabilen klasik duvar kağıtlarından olmamalıdır.

Bu nedenle bu alanlara duvar kağıdı yaptırmayı düşünüyorsanız, renk ve desenden önce, alacağınız duvar kağıdının suya dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Renk ve desen olarak banyoda en çok mavi rengin kullanıldığını görüyoruz. Deniz teması öne çıkan tasarımların başında geliyor. Özellikle klozet arkasındaki duvara uygulanan duvar kağıtları görüntü ve tasarım olarak ufak olan banyonuzu büyük gösterme işlevine de sahip olabiliyor. Elbette bunda seçeceğiniz renk ve desenin de çok önemi vardır. Siz de kendi zevkinize göre, banyo ve tuvaletinizi görüntüsünü çok ucuz bir maliyetle değiştirebilirsiniz.

Kurumsal Mekanlarda Kullanılan Duvar Kağıtları

Evlerimiz dışında çalışma alanlarında da duvar kağıtlarının sıkça kullanıldığını görüyoruz. Restoranlarda, okullarda, hastanelerde ve daha birçok kurum ve kuruluşta duvar kağıtları kullanılabilir ve yapıldığı yere de farklı bir hava katar. Örneğin hastanelerin çocuk bölümlerinde kullanılan duvar kağıtları, çizgi film kahramanlarından olabiliyor. Böylece çocukların hastane fobisinin de bir miktar önüne geçilebiliyor. Restoranlar kendi tarzlarına duvar kağıtları kullanabiliyorlar. Bir balık restoranında deniz temalı duvar kağıtları görebilirsiniz. Yine okullar, özellikle anasınıflarında çokça duvar kağıdı kullanabiliyor.

Duvar Kağıdı Seçmenin Püf Noktaları

Yazımızın bu bölümüne kadar nerede ve hangi desenlerde duvar kağıdı kullanılabileceğine dair bazı önerilerde bulunduk. Renk ve desenlerin dışında duvar kağıdı seçmenin bazı püf noktaları bulunur. Bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece, az bir maliyetle yaşam ve iş alanlarınızda şık, modern ve farklı bir tarz yakalayabilirsiniz. Dayanıklı olması, uygulama yönteminin kolay ve az maliyetli olması, yenilenebilir olması nedeniyle tercih edilen duvar kağıtlarını seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Öncelikle nasıl bir tarzınız olduğunu belirlemelisiniz.
 • Evinizin ya da iş yerinin hangi bölümüne yapacağınıza karar vermelisiniz
 • Seçtiğiniz desenin kullandığınız mobilyalar ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Seçtiğiniz desen kusurlu olmamalıdır, almak istediğiniz kağıdı dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.
 • Duvar kağıdının kenarları düzgün kesilmiş olmalıdır.
 • Kolay temizlenmeli ve kullanışlı bir kağıt olmalıdır.
 • Üretimi sağlıklı gereçlerden olmalıdır.
 • Islatılarak sökülebilmelidir.
 • Parlak ve güçlü renkler, tek bir duvarda kullanılmayacaksa tercih edilmemelidir.
 • Küçük odalar için koyu renkli ve büyük desenli kağıtlar seçilmemelidir.
 • Çok kapı ve pencereli mekanlara uygulama yapılacaksa yine aynı şekilde karışık desenli ve büyük kağıtlar yapılmamalıdır.
 • TV arkası duvarlara ve dar mekanlara renkleri çok açık olmayan, ufak desenli simetri şeklinde kağıtlar seçilmelidir.
 • Pastel renkte mobilyalara sahipseniz, yine ufak simetrili ve orta pastel renkli duvar kağıtlarını seçmelisiniz.
 • Göz bozukluğu gibi bir probleminiz varsa asla şeritli duvar kağıtlarını seçmemelisiniz. Onun yerine desenli olanları tercih etmelisiniz.
 • Tek renkli, pastel ve modern mobilyaların bulunduğu odalarda uygulama yapılacaksa, oda büyükse açık renkli ve büyük desenli kağıtlar seçilmelidir.
 • Banyo, mutfak gibi bölümlerde suya dayanıklı kağıtlar seçilmelidir.

Duvar Kağıdı Fiyatları

Duvar kağıdı fiyatları, çeşitlerine göre değişebilir. Örneğin, düz renkli duvar kağıtları genellikle daha ucuz olurken, desenli veya resimli duvar kağıtları daha pahalı olabilir. Ayrıca duvar kağıdının malzemesi de fiyatı etkileyebilir. Örneğin, vinil duvar kağıtları genellikle daha ucuz olurken, havlu kağıtları daha pahalı olabilir.

Duvar kağıdı fiyatları ayrıca kağıt genişliğine göre de değişebilir. Daha geniş kağıtlar genellikle daha pahalı olurken, daha dar kağıtlar daha ucuz olabilir.

Sonuç olarak, duvar kağıdı fiyatları çeşidine, malzemesine ve kağıt genişliğine göre değişebilir. Duvar kağıdı satın almayı düşündüğünüz zaman, çeşitlerini ve fiyatlarını karşılaştırmanızı öneririm.

birevim

Leave a Comment

thirteen + twelve =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |