Eski Silikonlar Nasıl Sökülür?

Evde ciddi bir görüntü kirliliğine neden olan eski ve kararmış silikonlar yerlerinden nasıl çıkarılabilir? Silikon en fazla banyolarda ve mutfaklarda; zemini ıslak olan bölgelerde tercih edilmekte olan fazlasıyla dayanıklı ve esnek, yapışkan bir maddedir. Bununla birlikte duşa kabinlerde de herhangi bir sızma olmasına engel olmak için de kullanılmaktadır.

Fakat uzun bir süre kullanıldığı zaman, çamaşır suyunun sürekli bu yapışkan maddeye temas etmesi durumunda siyah bir renge bürünerek evde çok çirkin bir görüntüye neden olabilmektedir. Bu pis görüntüden kurtulmanın da tek bir yolu vardır; bu silikonları oldukları yerden söküp çıkarmak.

birevim kredisiz ev

Ancak bunun hiç de kolay bir iş olmadığını baştan belirtmek gerekir. Bu yapışkan maddeyi herhangi bir temizlik malzemesi ile çıkarmanız mümkün değildir. Silikonu ya keserek ya da kazıyarak çıkarabilmek olasıdır ancak.

ESKİ SİLİKONLARI SÖKEBİLMEK İÇİN

İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta bu yapışkan maddenin mastik mi yoksa silikon mu olduğunu bilmek olacaktır. Zira mastik silikona benzese de çok daha az bir yapışkanı vardır ve silikona kıyasla çok daha kolay bir şekilde kesilir. Elinize keskin bir bıçak alarak dikkatli bir şekilde kesme işlemini gerçekleştirin. Maddenin ucunun yavaş yavaş kalkmaya başladığını gördüğünüz zaman da elinizle bu maddeyi çekin ve yerinden çıkartın.

Yapıştırıcı maddeyi hem üstten hem de alttan bir bütün şeklinde keserek tutabilmeniz mümkün olduğu zaman dibinden yukarıya doğru yavaş bir şekilde çekip alın. Bu işlemi bitirdikten sonra geriye küçük silikon parçaları kalacaktır; bunları da jilet, maket bıçağı ya da bıçak gibi aletlerle kazıyarak alabilirsiniz.

Bununla birlikte silikondan kalan küçük parçacıkları zımpara ile ya da zımparaya benzeyen herhangi tırtıklı bir cisim ile ovalayarak çıkarabilirsiniz. Ancak işleme geçmeden önce madde artıklarını izoropil alkol ile yumuşatmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Silikon artıklarından kurtulmak için önerilerimizden daha profesyonel bir çözüm arıyorsanız, bunun için özel olarak üretilmiş silikon yumuşatıcı maddeler alarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

UYARILAR

  • Yapışkan ve oldukça sert bir madde olan silikonu temizlemek fazlasıyla zordur. Herhangi bir kesici alet ile işinizi gerçekleştirirken mutlaka ama mutlaka koruyucu bir eldiven takın.
  • Kararmış silikonunuzu yerinden söktükten sonra eğer yeni bir silikon yapıştıracaksanız; yeni silikonunuzun küfü önleyeni kararmalara karşı dirençli olan ve daha kaliteli bir ürün olduğundan emin olun.
  • Kimyasaldan kurtulmak için kullanılan tiner benzeri aşındırıcı her madde ve duş teknenize ve küvetinize zarar verir.

 

birevim

5 Comments

  • En sevmediğim sorun budur banyodaki eski silikonları bi türlü sökemedim sayenizde çok kolayca söküldüler.

  • Bende banyodaki silikonlardan bıkmıştım çıkmıyordu çok iyi oldu anlatımınız

  • Anlatımınız gerçekten süper çok büyük sorun oluyordu benim için eski silikon kalıntıları

  • İşe yaramayan çok şey anlatanların aksine güzel işe yarayan öneriler vermişsiniz teşekkürler 🙂

  • Eski silikonları sökerken bence zorlayarak söküyordum taktiğinizi uygulayacağım

Leave a Comment

four × 5 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |