Eski Şişeler Lambaya Dönüşsün

Aydınlatmalar evimizin dekorasyonunda önemli bir yer alır. Aydınlatmalarımızı satın alabileceğimiz gibi evde kendimizde yapmamızda mümkündür. Evde dönüştürebileceğimiz pek çok malzeme bulunur bu malzemelerden biri de şişedir. Cam şişe ya da plastik şişeler ile aydınlatmalara yapabiliriz. Bahçeleriniz için eviniz için ya da balkonunuz için çeşit çeşit aydınlatmalar yapabilirsiniz. Haydi, eski şişeler lambaya dönüşsün!

Cam şişelerle lamba

birevim kredisiz ev

Duvara ya da başka bir yere monte edilebilen yapacağınız lamba için gerekli olan malzemeler: boş bir şişe, bakır plaka bağlantısı, teflon bant, halka askı, ucu açık bakır boru parçası, ucu kapalı bakır boru parçası, çinko kaplama vida, kandil fitili, çinko kaplama dişli çubuk ve kandil yağına ihtiyacımız vardır. Yapacağınız bu aydınlatma dış mekanlar için uygun bir lambadır. Önce lambayı takacağınız yeri seçmeniz gerekir daha sonra bakır plakayı yerleştirerek vidaların deliklerini işaretlemelisiniz. Daha sonra çinko kaplama dişli çubuğun iki ucuna da somunları takın. Kandil yağını eski şişeye dikkatli bir şekilde doldurun. Kandil fitilinin bir ucu, ucu açık boru parçasına geçirilir daha sonra teflon bant ile sıkı bir şekilde sarılır. Bakır boru parçasının üstü başka parçalar ile kapatılır fitil yağı çektikten sonra şişeyi halka askı yardımıyla asabilirsiniz.

Eski şişeler lambaya dönüşsün; Eski şişeleri kullanarak maliyeti düşük ve evde yapabileceğiniz aydınlatmalardan biri de şudur: Bu aydınlatma ile evlerinize renk katabilir ve eski şişelerin dönüşümünü sağlayabilirsiniz. Bu lamba için bir tane boş cam şişeye, matkap ve delme ucuna, kablo ve ampule ihtiyaç vardır önce şişenin dibini kablonun geçebileceği büyüklükte delmek gerekir şişenin dibini deldikten sonra kabloyu bu delikten geçirerek şişenin ağzından çıkartın. Daha sonra kablonun uçlarını keserek duyun altına bağlayın. Duyu taktıktan sonra ampulü yerleştirebilirsiniz. Lambayı tamamlamak için şişenin ağzını kapatın.

Pet Şişeden Lamba

Eski şişeler lambaya dönüşsün! Peki pet şişe kullanarak nasıl lamba yapılır. Hepimizin evinde pet şişeler bulunur.  Boş bir pet şişe ile şık bir lamba yapabilirsiniz. Pet şişeyle lamba yapabilmek için 2.5 litrelik bir şişeye ihtiyacınız vardır. Bunun dışında makas kağıt iplik, küçük lastik, köpük fırça, zımpara kağıdı, lamba duyu, kumaş yapıştırıcısı ve ampul gerekir. Şişenin kapak kısmı makas yardımıyla kesilir şişenin ağız kısmına birkaç lastik geçirin ipliğin ucunu lastiğin altına sıkıştırarak yapıştırın ipi hiç boşluk kalmayacak şekilde şişenin etrafında sarın iplikler ve yapıştırıcı kuruduktan sonra yavaşça çekerek ipleri çıkartın. Lamba kalıbını hazırladıktan sonra geriye sadece lambayı takmak kalıyor.

Güzel aydınlatma için gerekli olan malzemeler:

 1. Boş bir şişe
 2. Teflon bant
 3. Bakır plaka bağlantısı
 4. Halka askı
 5. Ucu açık bakır boru parçası
 6. Ucu kapalı bakır boru parçası
 7. İki adet çinko vida somunu
 8. Çinko kaplama vida
 9. Çinko kaplama dişli çubuk
 10. Kandil fitili
 11. Kandil yağı

Öncelikle aydınlatmamızın dış mekan kullanımı için olduğunu hatırlatalım. Şişe aydınlatmamız için talimatlar:

 1. Şişe lambanızı monte edeceğiniz yere karar verin. Bakır plaka bağlantınızı yerleştirin ve vidaların gireceği delikleri işaretleyin. Çinko kaplama dişli çubuğun her iki ucuna somunları takın.
 2. Kandil yağını huni yardımıyla şişeye dikkatlice doldurun. Kandil fitilinin ucunu, ucu açık bakır boru parçasından geçirin ve sıkı bir şekilde teflon bant ile sarın. Bakır boru parçasının üzerini diğer parça ile kapatın. Fitilin yağı çekmesi için bir süre bekleyin.
 3. Fitilin yerleştiği şişeyi, monte ettiğiniz plakaya halka askı yardımıyla asın.
birevim

Leave a Comment

2 × three =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |