Ev Dekorasyonunda Dekoratif Çiçek Kullanımı

Ev dekorasyonu; insanlar adına büyük önem taşımaktadır. İnsanlar, günlük yaşamın bunaltıcı koşullarından sıkıldıktan sonra evlerine giderek kaliteli ve keyifli zaman geçirmek isterler. Bu noktada, dekoratif anlamda yeterliliğe sahip olan bir ev; herkesin hayalleri arasında bulunmaktadır.

Ev dekorasyonu denilince akla gelen ilk detaylardan birisi, çiçekler olmaktadır. Çiçeklerin bulundukları ortama canlılık ve ferahlık kattığı herkes tarafından bilinmektedir. Bir insanın evindeki çiçeklere bakarak mutlu olması söz konusudur. Bilhassa farklı renk ve kokulara sahip olan çiçeklerin ev dekorasyonunun en önemli parçası olduğunu söylemek mümkündür. Evin yapısına bağlı olarak evde kullanılan çiçekler değişkenlik göstermektedir. Ancak, genel olarak, bazı çiçeklerin dekoratif özellik taşıdığını belirtmek şarttır.

birevim kredisiz ev

Hangi Çiçekler Ev Dekorasyonunda Kullanılabilir?

Ev dekorasyonunda dekoratif çiçek kullanımı denilince akla ilk olarak gül gelmektedir. Gül; aşkın, sevginin ve en güzel duyguların temsilcisi olan bir çiçek olarak bilinmektedir. İnsanların bilhassa hediye alırken en çok gül satın almaya önem verdiği aşikardır. Evrensel olarak aşkın sembolü olarak bilinen gül; kırmızı veya beyaz gibi renklerde farklı anlamlar taşımasıyla dikkat çekmektedir. Evlilik teklifi ederken kırmızı gül kullanmak; önemli bir gelenektir. Ancak, güllerin duygusal anlamlarının yanı sıra işlevsel özellikleri bulunmaktadır. Bilhassa kırmızı gül; evlerin farklı bir görüntüye sahip olmasında etkili olmaktadır. Kırmızı güllerle dekore edilmiş bir evin ihtişamı; normalden farklı olacaktır. Taze ve canlı renklere sahip olan bir kırmızı gülün ev dekorasyonunda kullanılması muhteşem bir etki yaratacaktır.

Dekoratif amaçlı olarak kullanılan çiçekler arasında fesleğen bulunmaktadır. Fesleğen; bilhassa sıcak yaz aylarında balkonlarda muhakkak barındırılması gereken bir çiçektir. Fesleğen; güzel kokusuyla dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra, oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Evinde fesleğen barındıran kişilerin dekoratif açıdan uyumu yakaladığı bilinmektedir. Fesleğenin dekoratif açıdan işlevsel olmasının yanı sıra yaz aylarında sivrisinekleri uzak tutma gibi bir görevi daha bulunmaktadır. Bu bağlamda, dekoratif çiçek arayanların tercihlerinden birisi fesleğen olabilir.

Dekoratif çiçek arayanlara önerilebilecek çiçekler arasında manolya bulunmaktadır. Manolya; yılın her mevsimi yeşil kalmasından dolayı tercih sebebi olmaktadır. Salon ve yatak odalarında manolyaya yer vermek; ev dekorasyonu açısından büyük önem taşımaktadır. Papatya; dekoratif çiçekler arasında yer almaktadır. Bilhassa bahar ve yaz aylarında papatyanın neredeyse tüm evlerde bulunduğunu ifade etmek gerekir. Papatya sayesinde insanın içinin huzurla dolması ve kendini kır esintilerinin içinde bulması söz konusu olmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, ev dekorasyonunda canlı çiçek kullanımının oldukça yaygın olduğunu belirtmek gerekir. Bilhassa salonlarda canlı çiçeğe yer vermek oldukça popülerdir. Birçok çiçeğin salon çiçeği olarak adlandırıldığını ifade etmek gerekir. Salon çiçekleri; genel olarak dikkat çekici ve estetik çiçeklerdir. Ev dekorasyonunda kullanılan canlı çiçekler arasında bambunun ön plana çıktığını söylemek gerekir. Bambunun az su ve bakım istemesi; ev dekorasyonu için ideal nitelikler taşımasına sebep olmaktadır. Canlı çiçek kullanmak isteyenlerin bitkilerin su ihtiyacını dikkate alması şarttır. Bitkilerin su ve bakım ihtiyacı; bulundukları ortama göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, yatak odalarında canlı çiçek kullanılması pek fazla tavsiye edilmez. Buna ek olarak, mutfak ve banyolarda canlı çiçek kullanılmasının önerilen bir durum olmadığını ifade etmek gerekir. Su buharına ve sıcağa dayanabilen bitkiler bulmak kolay değildir. Bu bağlamda, canlı çiçeklerin genel olarak salon ve antrede kullanılması tavsiye edilmektedir. Tüm bunlara ek olarak, modern görünümlü bir evi olanların orkideler, düz hatlı vazolar ve yine düz hatlı ağacımsı bitkilerden yana tercih yapması tavsiye edilmektedir.

birevim

5 Comments

  • Çiçekler dekoratif anlamda çok etkililer, benim annemde cansız çiçek türevlerini çok seviyor dekor olarak

  • Çiçekler ev dekoru için gerçekten çok güzeller ancak canlı çiçekler solduktan sonra çok fazla haşeralanıyor, bu yüzden ben cansız çiçek kullanmaya özen gösteriyorum

  • Canlı-cansız tüm çiçekler dekor anlamında çok güzel oluyor, huzur katıyor bulunduğu ortama 🙂

  • Dekorasyon olarak çiçekler çok güzel dekor oluyor ancak ben koparıl solmalarına karşıyım, bu yüzden cansız çiçek kullanıyorum

Leave a Comment

7 + 18 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |