Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hepimiz barınma ihtiyacımızı gerçekleştirmek için bir ev sahibi olmak isteriz. Ayrıca yatırım amaçlı da ev almak isteyenler olabiliyor. Ancak en doğru, sağlıklı evi almak içinse doğru adımları atmak önemlidir. Piyasa da çok çeşitli alternatifler bulunuyor. Önemli olan bu alternatifler arasından kendiniz için en doğrusunu ve hesaplısını bulmak olacaktır.

Ömrünüz boyunca ev borcu ödemekte, hesaplı bir ev alıyorum diye küçük bir apartman dairesi de almak doğru seçimler olmayacaktır. İster ev alırken ister satarken yapmanız gereken ilk işlem ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi belirlemek olacaktır. Bunlardan emin olduktan sonra adım atmak doğru olacaktır.

birevim kredisiz ev

İhtiyaçlarınızı ve İsteklerinizi Belirleyerek Hareket Edin

Ev alırken ilk dikkat edilmesi gereken kaç kişinin yaşayacağıdır. Tek başınıza yaşayacaksanız 3+1 ev sizin için çok büyük kaçacaktır. Ancak çekirdek bir aileniz varsa en az 2 çocuklu 2+1 ev dahi küçük olabilir.

Çocuklarınız büyüyüp, okula gitme çağına geldiklerinde işinizden daha çok onların okullarına yakın bölgede bir ev tercih etmek ya da ikisine yakın bir konuma yönelmek doğru bir tercih olacaktır. Açık havayı seviyorsanız balkon veya bahçe detayına dikkat edebilirsiniz. Yatırım amaçlı olarak ev alacaksanız insanların yoğun olarak tercih ettiği, düzenli kira geliri elde edebileceğiniz bir muhiti tercih etmek doğru olacaktır. Ulaşım noktaları bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Fiyatları Karşılaştırarak En İyi Tercihe Yönelin

Hayaliniz kurduğunuz evi almak isterken karşınıza çıkacak ilk problem bütçeniz olacaktır. İyi bir araştırma yaparak kendi bütçenizi aşmayacak aynı zamanda hayalini kurduğunuz evi bulmanız mümkündür. Günümüzde internet üzerinden, emlakçılardan ve inşaat şirketleri üzerinden ev almak mümkündür. Ayrıca buralar sizlere fiyatlar konusunda gerekli detayı ve fikri almanıza da yardımcı olacaktır.

Bir hafta içerisinde bu piyasaya ortalama düzeyde hakim olabilirsiniz. Ev tercihinizde brüt yerine net metrekareye bakmak daha kullanışlı bir ev almanıza yardımcı olacaktır. Ulaşım noktalarına yakınlığı, hastane, okul, pazar yeri gibi detaylar eve değer katmaktadır. Bunların hepsini inleyerek ev almak istediğiniz bölgeyi belirlemeli, daha sonra evleri sıralamalı ve daha sonra bütçenize göre en iyi olan evi tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Evi Görün, Yasal Detaylara Bakın ve İşçiliklere Göz Atın

Ev satın almadan önce gelişi güzel bir yatırım yapmak doğru olmayacaktır. Alacağınız evi tüm detaylarıyla görmeniz gerekiyor. Dışardan, içerden bakmanız gerekir. Sadece dış cepheden bakarak ev almak doğru olmayacaktır.

İlanda gördükten sonra evi giderek bir seferde gözlerinizle görmeniz gerekiyor. Güneş durumu, rutubet veya işçilik masraflarınıza bakmanız gerekir.

Yasal detaylara göz atmayı da unutmamalısınız. Kat ittifakı, ipotek, kat mülkiyeti ve iskan belgeleri gibi konulara mutlaka bakmanız gerekiyor. Eğer bu konulardan anlamıyorsanız bu işi yapanlardan veya bilenden destek alabilirsiniz.

birevim

1 Comment

  • Ev satın alacak noktaya geldiyseniz bence anne babanızdan yardım isteyin, onların bir ev tecrübesi muhakkak olmuştur

Leave a Comment

12 + 6 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |