Evde Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuklarınız lekelenmiş durumdaysa, kumaşa ve lekeye bağlı olarak temizlik yapmak için harekete geçebilirsiniz. Çok kolay bir şekilde sonuç alabileceğiniz evde koltuk temizleme yolları bulunur. Beyaz sirke, su bazlı bir temizleyici vs. gibi etkili yolları tercih ederek koltuk temizliğini daha pratik bir hale getirmeyi düşünebilirsiniz. İşte ev ortamında deneyebileceğiniz koltukların ilk günkü temizliğine ulaşmasına neden olacak o yöntemler:

birevim kredisiz ev

Yöntem 1

Bu yöntem özellikle keten, pamuk ve polyester kumaşlı koltuklar için önerilmektedir. İlk olarak elektrik süpürgesi ile koltukta biriken tozların iyi bir şekilde çekilmesini sağlayın. Bu işlem koltuk temizleme yönteminin daha etkili bir şekilde görülebilir olmasına neden olacağından oldukça önemlidir. İşlemi yaptıktan hemen sonra bulaşık deterjanı ve soğuk suyu bir kovanın içerisinde karıştırın. Suyu daha köpüklü bir hale getirmek için elinizi suyun içinde dolaştırmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz biraz sirke ekleyerek karışımın daha etkili bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonrasında mikrofiber bez yardımı ile koltukları hafifçe nemlendirerek, lekelerin temizleyin. Leke ortadan kalkana kadar bu işleme devam edin. Özellikle narin hareketlerle temizlik işlemini sürdürmeniz daha mantıklı olacaktır. Aksi halde koltuktaki lekeleri daha zorlu bir hale getirmeye neden olabilirsiniz. Bu nedenle bu durumu gündeme alarak temizlik işlemini biraz yavaş yapmaya özen göstermelisiniz. Bu işlemi yaptıktan hemen sonra deterjanlı karışımı durulamak amacıyla suyla ıslatılan yeni bir bez kullanın. Alanı kurutmak için kağıt havlu veya bez kullanabilirsiniz. Deterjan ve suyun işe yaramadığını fark etmişseniz, köpüren cinsten bir halı temizleyicisi edinerek temizliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Yöntem 2

Deri ve süet kumaşa sahip olan koltuklarda bu yöntemin kullanılması önerilmektedir. Koltuk temizliği işlemine başlamadan önce, elektrik süpürgesi yardımıyla koltuğu titiz bir şekilde çekin. Bu işlemi ne kadar uzun süre sürdürürseniz, koltuk temizliği konusunda daha çok beğeneceğiniz bir sonuç alabilirsiniz. Daha sonrasında biraz beyaz sirke ve suyu karışım haline getirerek koltukların üzerine hafifçe yayın. Mikrofiber bez yardımı ile koltukları hafif bir şekilde silmeye özen gösterin. Küçük ve inatçı lekeler için bulaşık deterjanını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer bulaşık deterjanını kullanmayı düşünmüyorsanız yine aynı etkilerde sonuç verecek olan halı şampuanını tercih edebilirsiniz. Eğer koltukta yağ lekelerinin olduğunu fark etmişseniz, bundan kurtulmanın da kolay bir yolu vardır. Kabartma tozu ile yağ lekelerinden kurtulabilir ve oldukça kısa bir süre aralığında iyi bir sonuç alabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra temiz bir mikrofiber bez ve su yardımı ile durulama işlemine geçiş yaparak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Yöntem 3

Koltuk temizliğinde etkili bir sonuç almak için halı şampuanlarını da tercih edebilirsiniz. Özellikle daha kısa yoldan bir sonuç almak isteyenler için ideal bir seçenek olarak karşılarına çıkacaktır. Bunun için kaliteli bir halı şampuanını tercih ederek işleme koyulun. Halı şampuanını eşit olarak koltukların üzerine yayarak bir bez yardımı ile hafifçe ovun. Lekeler bitene kadar bu işlemi sürdürmeye devam edin. İnatçı lekelerde sirkeyi tercih edebilir ve bu yöntem üzerinden bu tarz lekelerde bir sonuç alabilirsiniz. Öte yandan sert bir fırça üzerinden lekeleri temizleme yolunu da seçebilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra bir bez ve su yardımı ile koltukları durulama yoluna gidebilirsiniz. Kurutmak için peçete veya kağıt havlu yeterli olacaktır. Etkili koltuk temizliği yöntemleri bu şekilde sonuçlanırken, daha iyi bir sonuç almak için koltuk kumaşını ciddiye alarak bu yönde temizlik işlemini yapmaya özen göstermeniz doğru bir karar olacaktır.

birevim

Leave a Comment

*

code

seventeen − 7 =