Evde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır? Pireden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Pireler hayvanlar üzerinden insanlara geçen yaşayan en küçük canlılardan bir tanesidir. Genelde boyları 1 ile 10 mm arasında değişen, genelde beyaz olarak canlılardır. İnsanların kaşınmasına ve uzun vadede tehlikeli bir duruma sokmaları sebebiyle sevilmemektedir. Ancak evinde köpek veya kedi gibi hayvan besleyenler bu durumla karşılaşmaktadır.

birevim kredisiz ev

Evde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığınız evde böyle bir canlının olmasını hiçbirimiz istemeyiz. Ancak onun varlığını fark etmek ve önceden engel olmak önemlidir. Bunu anlamak için dikkatli olmak ve nereye bakacağınızı anlamak yeterli olacaktır.

Evcil bir hayvanınız varsa ve sürekli olarak normalin çok üzerinde kaşınıyor veya o bölgeyi ısırmaya çalışıyorsa genelde bu pire yüzünden olmaktadır. Genelde ilk olarak insanların bacaklarından başlayarak yayılmaya başlarlar. O nedenle bacaklarınızda çok fazla kızarıklık olması da dikkat edilebilir bir noktadır. Eşyalarınızın üzerinde küçük, dokunmak istediğinizde zıplayan bir şey varsa ondan da uzak durmanız önemlidir.

Evdeki Pireden Nasıl Kurtulursunuz?

Evinizde pire olması evcil hayvanınız varsa neredeyse kaçınılmazdır. Düzenli olarak bakımlarını yapmalı, çok fazla dışarı çıkarmamanız durumunda çok sık rastlanacak bir durum değildir. Ancak bu durum ile karşılaştığınızda panik yapmadan hızlıca ne yapmanız gerektiğine odaklanmalısınız.

Çok hızlı bir şekilde üreyen canlılar oldukları için çözümü hızlı yapmalısınız. Bunun için veterinerler genelde pire tozu, pire damlası veya parazit aşısı yaptırmayı tavsiye ediyorlar. Tabi bunların yanında hayvanı düzenli olarak yıkamalı ve bunun sizin için bir sorun olmamasına dikkat etmelisiniz.

Eviniz İçin Öneriler

  • Pireler gün ışığını sevmezler. Bu nedenle perdelerinizi açmalı ve gün ışığının evinize girmesine izin vermelisiniz.
  • Pirelere karşı savaşma konusunda en etkili çözüm hiç kuşkusuz ki evi günde 2-3 kez süpürüp silmektir. Ayrıca temizlik yaptığınız suyun içerisine sirke, çay ağacı yağı, lavanta esansı ya da limon suyu ekleyerek pirelerin evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Pireler bu kokuları sevmezler.
  • Gündüz temizlik yaparken karanlık noktalar olan ve bu nedenle pirelerin saklanabilecekleri koltuk, sehpa, gardırop altı gibi yerleri, süpürgelikleri ve köşe noktaları da süpürmelisiniz.
  • Eğer pireler evinizi sarmışsa pireleri yok etmek için profesyonel ilaçlama şirketlerinden yardım almalısınız. Aksi takdirde ne yazık ki pirelerden kurtulamama ihtimaliniz olabilir ya da daha kötüsü kullanılan ilaçlar küçük dostunuzun can güvenliğini tehdit edebilir.
  • İlaçlama sonrasında yapmanız gerekenleri, şirket görevlilerinden tam olarak öğrenmelisiniz. Örneğin zeminlere uygulanan bazı ilaçların, pire yumurtalarından çıkan hayvanları yok edebilmeleri için belirli bir süre sıvı ile temizlenmemesi, sadece süpürülmesi gerekir. Sıvı temizlik yaptığınız takdirde pirelerin, yumurtalarından çıktıklarında evinizi yeniden sarması söz konusu olabilir.

Pireden Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Pireden kurtulmak için doğal bir çözüm arıyorsanız biraz zahmetli yolu tercih edeceğiniz anlamına geliyor. Çünkü bunun için iki güç günlük yorucu bir süreç bekliyor. Evi baştan aşağıya silip süpürmelisiniz. Özellikle karanlık noktaları, evi çok fazla güneş almasını sağlamak gerekiyor. Çünkü pireler ışığı özellikle de gün ışığını çok sevmezler.

Evcil hayvanı ve aynı zamanda yattığı noktaları sürekli olarak iki üç günde bir yıkamanız gerekiyor. Ev nem oranının %50’inin altında olmasını sağlamalısınız. Ayrıca doğal çözüm için sirkeli su veya narenciye yolunu da tercih edebilirsiniz.

Pireden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Pireden kurtulmanın en iyi yolu ona hiç bulaşmamaktır. Bu konuda dikkatli olmanız yeterli olacaktır. Kediler için pire tasması tercih edebilirsiniz. Başka hayvanlarla özellikle sahipsiz olanlarla uzak durmanız gerekiyor. Karanlık alanları sürekli temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Genelde bu hayvanlar bu noktada bulunmayı sevmektedir.

Eve pireyi sadece hayvanlar değil sizde getirebilirsiniz. Bunun için yabancı hayvanlarla temas etmemeye dikkat etmeli, kirli ve çöp dolu alanlara girmemelisiniz. Bu noktalar dikkat ederek hemen kendinizi, hem evinizi hem de evcil hayvanlarınızı pireden koruyabilirsiniz. Tehlikeli bir canlı olmamakla birlikte uzak durmak önemlidir.

birevim

Leave a Comment

4 × 4 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |