Evde Pire Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Pireden Kurtulmak İçin Kullanılan Yöntemler

Gecenin bir yarısı sinir bozucu kaşıntıyla uyanmaktan daha kötü ne olabilir ki? Sonra, evcil hayvanınızın önceki gün nasıl sert kaşındığını hatırlıyorsunuz. Yani, bu bir pire istilasının işareti olabilir. Bu makalede, evinizin gerçekten kötü küçük kan emiciler tarafından istila edilip edilip edilmeyeceği ve hızlı bir şekilde nasıl ortadan kaldırılacağını nasıl belirleyeceğinizi öğreneceksiniz.

birevim kredisiz ev

Bir pire insan gözüne nasıl anlaşılır?

Genellikle, pire çıplak gözle görülebilir. Kahverengi, kırmızımsı kahverengi veya siyah renkli, kanatsız ve düz gövdelere sahiptirler. Pireler, zıplamak için uyarlanmış 6 bacağı vardır. Çok hızlıdırlar ve 30 cm’ye kadar atlama yeteneğine sahiptirler. Bu nedenle, onları zar zor fark edebilirsiniz.

Pireler 1,5 mm ile 4 mm uzunluğa kadardır. Dişiler erkeklerden daha büyüktür, 2,5 mm uzunluğa ulaşırken, ikincisi 1 mm’den az olabilir. Karşılaştırma için, bir karabiber tanesi yaklaşık 5 mm çapındadır veya bilyalı nokta pimlerinin başı 4 mm uzunluğundadır. Yani, şimdi bu parazitleri tespit ederek ne kadar zor olabileceğini anlıyorsunuz.

Bir pire istila anlamına mı gelir?

Örneğin çoraplarınızda sadece bir pire gördüyseniz, bu bir istila olarak kabul edilir. Evinizi istila etmek için sadece bir pire yeterli değildir, çünkü üremeleri ve yumurta bırakabilmeleri için hem dişi hem de erkek pire gerekir. Bu nedenle, bir tane pire gördüyseniz, o kadar endişelenmemelisiniz. Öte yandan, birden fazla tespit ettiyseniz, pire ile uğraşıyorsanız kontrol etmelisiniz!

Evde pire istilası belirtileri

Evinizin sinir bozucu yaratıklar tarafından istila edildiğine dair birkaç kesin işaret var. Kuşkusuz, pire evcil hayvan sahipleri için yaygın bir sorundur, ancak evde bir köpeğiniz veya kediniz olmasa bile onlar tarafından istila edilebilirsiniz. Pire en sık belirtileri hangi olduğunu kontrol edin:

  • Aşırı kaşınma

Son zamanlarda, köpeğinizin veya kedinizin normalden daha fazla kaşındığını fark ettiniz mi? Bu genellikle evcil hayvanınızın bu haşaratlara zaten ev sahipliği yaptığına dair en önemli işarettir.

  • Siyah veya beyaz lekeler

Evcil hayvanınızın vücudunda veya yataklarında garip beyaz, kahverengi veya siyah lekeler bulduysanız, bu pire istilasının başka bir açık işareti olabilir. Beyaz olanlar pire yumurtasıdır ve daha koyu olan pire kiri olarak bilinir.

  • Soluk diş etleri

Pirelerin evcil hayvanlarınızı istila edip etmediklerini bilmenin bir başka yolu da soluk diş etleri olup olmadığını kontrol etmektir. Pirelerin o kadar çok kan çıkarması nedeniyle anemi belirtisidirler, çünkü üretilen yeni kırmızı kan hücrelerinin miktarı yeterli değildir. En kısa zamanda bir veterineri ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

  • Pire ısırıkları

Bir pire istilası için başka bir sinyal, sadece evcil hayvanlarınızın değil, aynı zamanda pire ısırıklarının kurbanı olduğunuz zamandır. Küçük bir acı olarak hissedilebilirler ve daha sonra ısırılan nokta cildinizde kırmızı bir morluğa dönüşür.

Pireden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Şimdi, bir istila ile uğraştığından eminseniz, pire kurtulmak için bazı önlemler almanın zamanı geldi.

Pire ev ilaçları

  • Tuz: Pire yumurtalarından kurtulmanıza yardımcı olacak susuz bir çözelti olarak kullanılır. Halınıza biraz tuz serpin ve birkaç gün bekletin. Bundan sonra, halıları elektrikli süpürge ile temizleyin.
  • Bulaşık sabunu ve suyu: Halıya veya halıya su ile bir kase bırakın. Bulaşık sabununu ekleyin ve kasenin üzerine bir masa lambası koyun. Bu yöntem, kaseye atlayacak ve bulaşık sabunu onları öldürmeli olan yetişkin pireleri çekecektir.
  • Kabartma tozu: Halıların üzerine biraz kabartma tozu yerleştirin ve halıya ovalayın. Sonra, tekrar, kaldırmak için bir hoover kullanın.

Pire karşıtı bir tedavi olarak kullanılabilecek daha birçok ev yapımı çözüm var, ancak kapsamlı bir pire istilası karşısında size yardımcı olmayabileceğini unutmayın!

Evinizi mümkün olduğunca temiz tutun

Pire tozlu lekeleri sevdiğinden, evinizi her zaman temiz ve dezenfektanlı tutmalısınız. Tüm ahşap zeminleri, halıları, kilimleri, perdeleri ve döşemeli mobilyalarınızı düzenli olarak süpürdüğünüzden emin olun! Bu yöntem en verimli olanlardan biridir, çünkü sadece yetişkin pireleri değil, aynı zamanda yumurtalarını ve larvalarını da emebilirsiniz. Evcil hayvan sahibiyseniz, evcil hayvanın yataklarını her hafta yıkayın. Ve tabii ki, köpeğinize veya kedinize pire ve kenelere karşı düzenli olarak davranın ve evcil hayvanınıza da bir pire tasması koyun.

Profesyonel pire tedavisi

Gerçekten de pire kurtulmak için en etkili yol budur. Profesyonel pire tedavisi, evinizi etkili bir şekilde ve uzun süreli sonuçlarla pire çözecek yüksek kaliteli bir ekipmanın ve profesyonel böcek öldürücü ürünlerin kullanımını içerir.

birevim

3 Comments

  • Evde pire ve küften korktuğum kadar başka bir şeyden korkmuyorum ikisiyle de uğraşıyorum uzun süredir

Leave a Comment

5 − four =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |