Evde Yangına Karşı Alınabilecek Olan Önlemler Nelerdir?

Basit bir kıvılcım tüm birikiminizi, canınızı, canınızdan çok sevdiğiniz insanları kaybetmenize dahi neden olabilir. O nedenle basit gibi dursa da yangına karşı evinimizde gerekli önlemleri almak gerekiyor. Basit birkaç detaya dikkat ederek bunu yapmanız mümkündür.

Yangınların çıkış nedenleri çok basittir. Genelde unutkanlık sonucunda açık bırakılan ocak, ihmal nedeniyle yakılan bir ateşten kalan kıvılcım yangına neden olabilir. Evlerde çıkan yangınların büyük çoğunluğu sigara, elektrik kontağı, kasıtlı olarak, bacadan veya ütüden dolayı yaşanmıştır. Bunların önüne geçmek için evinizde yapabileceğiniz bir dizi önlem aşağıda ki gibidir.

birevim kredisiz ev

Yangın İçin Evde Alınabilecek Önlemler

Yangından evinizi ve sevdiklerinizi korumak istiyorsanız yapmanız gereken işlemler basittir. Birkaç adımı doğru atarak sizlerde yangın konusunda daha güvenilir evlerde yaşamaya başlayabilirsiniz.

  • Duman Alarmı

Evde riskli görülen noktalara veya her noktaya duman alarmı koyabilirsiniz. Bu alarm çalarak size yangını önceden fark edebilirsiniz. Gece veya evde olmadığınız durumlarda hayat kurtarıcı bir teknolojidir.

  • Mutfak Güvenliği

Yangınların birçoğu mutfaktan çıkmaktadır. Açık bırakılan bir ocak, fırında unutulan bir yemek buna neden olabilir. Bunların engellemek için otomatik cihazlar kullanabilir ve çocuklarınızı buralardan uzak tutabilirsiniz.

  • Prizleri Kontrol Edin

Evimizin her noktasında sayısız priz vardır. Enerji hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ancak bunu kontrol etmek de önemlidir. Prizde unutulan bir fiş aşırı ısınma nedeniyle yangına neden olabilir. Elektrik kacağı olmadığına ve prizde bir şey unutmadığınızı sürekli olarak kontrol etmenizde fayda var.

  • Mum Kullanımından Vazgeçin

İnsanlar evlerinin güzel kokması ve daha hoş bir ortam olması için ya da tasarruf yapmak için mum kullanabiliyor. Özellikle gece geç saatlerde bu mumlar çok tehlikeli olabiliyor. Mum kullanmayın demiyoruz ancak etrafında yanıcı maddelerin olmamasına özen göstermeniz gerekiyor.

  • Çocukları Ateşten Uzak Tutmalısınız

Evlerde çıkan yangınlarda çocukların yadsınamaz bir etkisi vardır. Bu konuda çocuklarınıza gerekli eğitimi vermeyi ihmal etmemelisiniz. Onların ulaşamayacağı yerlere ateşleri koymalı ve bunlarla oynamaları halinde yaşanabilecekleri mutlaka onlara hatırlatmalısınız.

Evin Yangından Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Evinizde yangın olmaması için dikkatli bir şekilde uygulamanız gereken işlemler vardır. Bunlar çok basit ve hayat kurtaran detaylardır. Öncelikle ne olursa olsun evinizde dolu bir yangın tüpü bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Basit bir cihaz olmasına rağmen yangınlara karşı büyük bir etkisi vardır.

Yangın durumlarında evde ki herkesi kurtarabilmek için bir tahliye planı hazırlamayı ihmal etmemelisiniz. Baca yangınlarının önüne geçmek için temizletmeyi ve bakım yapmayı unutmamalı, ihmal etmemelisiniz. Elektrik tesisatlarını kontrol etmeli veya kontrol ettirmelisiniz. Elektrik kaçağı olan prizler yangına neden olabilir. Bu kontrolleri birkaç yılda bir yaptırmak yeterli olacaktır. Yangın çok ciddi sonuçları olabilen ancak önüne basit önlemlerle geçilebilen sorunlardan bir tanesidir.

birevim

2 Comments

  • Yangın gibi acil bir durumda aslında öncelikli olarak sakin kalabilmek çok önemli diye düşünüyorum

  • Son zamanlarda ülkemizde ister istemez yangın ve deprem felaketleri çok sık olmaya başladı, bence hepimiz evimizde tedbirlerimizi almalıyız

Leave a Comment

fourteen + sixteen =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |