Evin Havasını Temizlemek İçin İpuçları

Evin havasının kirliliği zaman zaman sağlık için tehlikeli bir hale gelebiliyor. Sağlık için düzenli bir şekilde evin havasının temizlenmesini sağlamak oldukça önemli bir konu olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle aşağıdaki adımları dikkate alarak daha basit bir şekilde etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz:

birevim kredisiz ev

Soğuk veya Sıcak Havalarda Mutlaka Camı Açın

Düzenli havalandırmak sağlıklı bir hava elde etmek için mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer alıyor. Havaların nasıl olduğundan bağımsız olarak mutlaka yaz veya kış aylarında bu durumu ciddiye almak gerekecektir. Özellikle kış aylarında soğuktan dolayı camlar kapalı durumdaysa, evin havası çok daha tozlu ve kuru bir hale gelebilir. Nem dengesi tam olarak kurulmadığından dolayı da evin ısınması söz konusu bir hale gelmemiş olacaktır. Bu nedenle yaz ve kış ayları fark etmeden iki saatte bir olmak üzere camları açmaya özen göstermeniz doğru bir karar olacaktır.

Kapalı Alanda Sigara İçmemeye Çalışın

Eğer sigara kullanıyorsanız düzenli olarak balkonda içmenizde fayda vardır. Özellikle yattığınız odada sigara kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Evde balkon bulunmuyorsa camdan sigara içmeyi düşünebilirsiniz. Kapalı alanlarda sigara içtiğinizde ise, evin içine toplanan sigara dumanından tamamen kurtulmak için yarım saat havalandırmaya ihtiyaç duyulur. Öte yandan sigara dumanının ev eşyalarına sinmesi de cabasıdır. Bu nedenle bu kuralı sigara içenlerin dikkate almasında fayda var.

Halıları Azaltmayı Düşünün

Evin havasını temizleme yolları arasında en sık bilinenlerden biri halı sayısını azaltmaktır. Toz tuttuğundan dolayı halı sayısını azaltmak mantıklı bir hareket olacaktır. Çünkü halıların tutmuş olduğu toz miktarı zamanla süpürülemez bir noktaya gelebilir. Bundan dolayı da basılan her adımla birlikte dışarıya atılması mümkün bir konu haline gelmiş olacaktır. Bu nedenle evin her köşesini kaplayan ve daha çok toz tutmaya neden olan halıların sayısını azaltmak mantıklı bir karar olabilir.

Klima Kullananlar İçin

Dış ünitesiz klima kullananların bu adıma mutlaka uyması gerekecektir. Bu tarz klimalarda temizleme aralığı diğer modellere göre daha uzun süreli aralıklarla olabilir. Ancak bu tarz klimaların filtrelerinin düzenli olarak temizlenmemesi, filtrede toplanan tozlardan kaynaklı olarak alerji ve hastalıklara kapı açabilir. Bu nedenle temizlik işlemini ihmal etmeden düzenli olarak yapmakta fayda vardır.

Oda Kokuları Kullanmayın

Bu kural aslında akıllara gelebilecek her türlü oda kokuları ve kapatıcılar için geçerlidir. Kozmetik kokular, sprey kokular, tütsüler vs. gibi oda kokutucularından kaçınmanız oda temizliğini sağlamak için önemli kurallardan biri halinde bulunur. Bu ürünler genel olarak oksijeni kısıtlayıcı türden seçenekler olarak karşınıza çıkar. Bu tarz ürünler kullanmak yerine doğal koku veren yağları tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Düzenli Olarak Evinizi Süpürmeye Özen Gösterin

Özellikle evde evcil hayvan besliyorsanız, sık sık evi süpürmeye özen göstermeniz lazımdır. En az haftada iki kez evi süpürmeye özen göstermek aile halkının mutlaka dikkat etmesi gereken durumlar arasında yer alır. Bunun aksi yönde hareket etmek ise, hijyen sorunundan kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek tehlikeler görmenize neden olabilir.

Mikrofiber Bezlerden Yararlanın

Piyasada oldukça ucuza bulabileceğiniz bu bez çeşitleri, odadaki toz seviyesini azaltmak için ideal yöntemlerden biri olarak bilinir. Her türlü ortamda bu bezlerden yararlanmayı düşünebilir ve daha hijyenik ortamlar ortaya çıkarabilirsiniz. Ev hanımlarının toz almak için sıklıkla tercih ettiği eski bezler ise bu konuda kötü bir tercih olacaktır. Bu nedenle eski bez kullanımından kaçınarak mikrofiber bez kullanımına önem vermekte fayda var.

birevim

5 Comments

  • Her gün odaları havalandırdığımız sürece evin havası temiz olur, bir çok kişi klimayı çalıştırıp doğal havalandırmayı unutuyorlar.

  • Oda havalandırmak en güzel çözüm, her gün odanızı havalandırın evde rutubette olmaz hem 🙂

  • Evin havasını temizlemek için hava nemlendirici falan öneriyorlar, ama bence en güzeli camları açıp biraz havalandırmak 🙂

  • Evin havasını temizlemek için annem her sabahları camları/balkonları açıp evi havalandırırdı

  • Evi havalandırmak her zaman kesin çözüm oluyor ama önerilerinizi de deneyeceğim 🙂

Leave a Comment

four × 5 =

Copyright © 2019. Uzmanevim.com |